Nga Dritan Shano: Mos i hap rrugë budallait.

Zgjedhje të lira e të ndershme? Pse, ç’nevojë ka? A do jenë zgjedhjet e vitit 2013, të fundit zgjedhje pluraliste në Shqipëri? Ka disa ditë që Rilindarët, të vjetër e të rinj, flasin papushim për legjitimitetin kushtetues të pushtetit të tyre, duke harruar, kështu si me lezet, listat e gjata me kriminelë që i sollën […]

Vazhdo të lexosh

Sekretari amerikan i Shtetit mbërrin në Turqi. Strategji ushtarake për të mposhtur ISIS-in

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka mbërritur për herë të  parë në Ankara për të biseduar mbi luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik (IS). Departamenti amerikan i Shtetit tha se bisedimet e Tillerson me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë do të fokusohen kryesisht tek strategjitë ushtarake për mposhtjen […]

Vazhdo të lexosh

Çmënden Sërbet. Turqia ndihmon me avionë Kosovën.

Mediat serbe vazhdojnë me lajmet e bujshme në të cilat “paralajmërojnë një luftë në Kosovë”. Kësaj radhe, ata në artikujt e tyre, kanë përfshirë edhe rolin e Turqisë, në “mbështetjen e konfliktit” mes Kosoves dhe Serbise, transmeton portali Albanews.ch. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është sponsori kryesor i armatosjes ushtarake të shtetit të Kosovës dhe është […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan: Do të bëhet ajo që thotë Allahu dhe Populli

Presidenti turk, Erdogan,tha se çështja e ndryshimit të kushtetutës nuk ka të bëjë as me republikën dhe as me demokracinë. Presidenti Erdoan mbajti një fjalim në Simpoziumin ‘Sistemi Presidencial’ organizuar nga ana e Fondacionit për Studime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA). “Çështja është ndërtimi i një sistemi të ri udhëheqjeje shumë më të fuqishëm, shumë […]

Vazhdo të lexosh