Turqia refuzon kërkesën e SHBA-ve për armëpushim në Siri

Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan, ka refuzuar një thirrje të SHBA-ve për armëpushim të menjëhershëm në veri të Sirisë, duke thënë se ofensiva e ushtrisë turke do të vazhdojë. Komentet e tij vijnë ndërsa zv.presidenti amerikan, Mike Pence dhe sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, përgatiten të udhëtojnë në Turqi, në përpjekje për të ndërmjetësuar një […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan i kërkon Ramës largimin e dy ministrave

Burime të sigurta për Syri-n pranë kabinetit të Kryeministrit Rama, bëjnë me dije se Presidenti turk Erdogan prej muajsh ka dy kërkesa për Edi Ramen, konkrerisht largimin e dy ministrave nga kabineti aktual. “Edepsezi” i parë është Ditmir Bushati, minister i Jashtëm, një gulenist i shkolluar nga ky i fundit. I dyti mbetet enigmë. Por ndërsa […]

Vazhdo të lexosh

Linja ‘Air Albania’/ Lidhjet dhe misteret e një projekti të errët, Rama-Erdogan

Ditën e sotme është njoftuar, se në kompaninë ‘Air Albania’ e pompuar aq shumë nga Edi Rama për publikun shqiptarë, ka pasur lëvizje të forta shit-blerje të aksioneve. Sipas asaj që raporton revista e profilizuar në çështje ekonomike, ‘Monitor’, një nga 3 ortakët e të ashtuquajturës kompanie parë shqiptare ajrore, MDN Investment, me pronar Sinan […]

Vazhdo të lexosh

Tsipras e pranon: Jemi pranë marrjes së detit

Alexis Tsipras tha ditën e sotme se Athina dhe Tirana janë pranë arritjes së një marrëveshjeje për zgjidhjen e çështjeve të hapura mes dy vendeve. Ndërsa grekët janë treguar më të hapur për marrëveshjen që po bëjnë, në Tiranë gjithmonë ka mbizotëruar heshtja si nga Edi Rama apo edhe nga Ditmir Bushati. ‘Dy çështjet që […]

Vazhdo të lexosh

Trump telefonon Erdogan, e uron për fitoren

Donald Trump në një bisedë telefonike uroi presidentin e Turqisë Recep Tayyip Erdoğan për fitoren në zgjedhje, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas zyrës së shtypit të Presidencës së Turqisë, dy liderët kanë bashkëbiseduar në telefon. Trump, në bisedë ka uruar Erdoğan për fitoren në zgjedhjet e 24 qershorit dhe i ka uruar sukses. Dy liderët […]

Vazhdo të lexosh

6.7 milion veta në mitingun përmbyllës të kundërshtarit të Erdogan

Në Mitingun përmbylles të Partise Republikane Turke, Partia e Ataturkut qe ka kandidat për President në zgjedhjet e neserme parlamentare dhe presidenciale Muharrem Ince, kanë marrë pjesë 6 milion e shtatëqind e tetëdhjetë banorë të cilet mbështesin fuqishëm kundërshtarin e Presidentit Erdogan. Ky është mitingu me i madh i zhvilluar ndonjeherë në Turqi. Turqi do […]

Vazhdo të lexosh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, shkarkon Ministrin e Brëndshëm

Arrestimi i 6 shtetasve turq, profesorë e doktorë të kolegjit “Mehmet Akif”- nga Shërbimi Sekret i Kosovës dhe ekstradimi drejt Turqisë, ka shkaktuar tërmet në qeverinë e Kosovës. Si Presidenti Hashim Thaçi, ashtu edhe kryeministri Ramush Haradinaj e dënuan ashpër këtë akt të Policisë dhe Shërbimit Sekret pa informuar qeverinë; sipas tyre, ky akt nuk qe tjetër veçse shkelje […]

Vazhdo të lexosh

Votojnë kundër Trump e festojnë në Stamboll

Pas votimit të Shqipërisë në OKB kundër SHBA prej ambasadores së Shqipërisë B. Kadare, e cila ishte urdheruar nga ministri i jashtëm Ditmir Bushati, dhe pas reagimit të shoqërisë civile dhe opozitës për këtë skandal politik dhe diplomatik, duke ndjerë termetin popullor ndaj këtij votimi e vendimi prej qeverisë, ka filluar skenari tjetër. Qeveria po […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan rrit buxhetin e mbrojtjes me 40 për qind

Erdogan ka rritur buxhetin e ushtrisë me 40 për qind për vitin 2018, që shkon në vlerën e 40,4 miliardë lirave (11,17 miliardë dollarë), njoftoi gazeta e përditshme turke,  “Hurriyet Daily News” duke përmendur planet fiskale qeveritare. Javën e kaluar, ministrat e qeverisë turke kanë njoftuar se do të ketë rritje të taksave për të financuar projekte të reja të sigurisë […]

Vazhdo të lexosh

Doli në qarkullim libri “Ku po e çon Erdogani Turqinë” me autor Hajro Limaj

Nga Xhevat  Mustafa (Publicist, shkrimtar, diplomat) Ka një  kohë  të  gjatë, veçanërisht mbas viteve 1990, që  ish diplomati dhe publicisti Hajro Limaj është  afirmuar jo vetëm si një  nga njohësit më  të  mirë të  politikës, historisë,  kulturës dhe arsimit të  Turqisë, por edhe si nje mik i sinqertë dhe me vepra i popullit turk. Njohja […]

Vazhdo të lexosh

Grushta dhe shkelma/ Rojet e Erdogan rrahin protestuesit kurdë në mes të Uashingtonit. VIDEO

‘The Guardian’ raporton se 9 persona u plagosën dhe dy të tjerë u arrestuan gjatë një sherri masiv përpara ambasadës turke, mes truprojave Erdogan dhe protestuesve kundër tij. Sherri nisi kur protestuesit që mbanin flamuj të partisë kurde u sulmuan nga rojet Presidentit. Në momentin që po ndodhte sherri, brenda ambasadës turke në Uashington ndodhej Presidenti […]

Vazhdo të lexosh

Pse Edi Rama uron fshehtas për fitoren si Trump dhe Erdogan?

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka marrë mbrëmë telefonata urimi për suksesin në referendumin për ndryshimet kushtetuese, nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama”. Kështu shkruan sot agjencia turke e lajmeve Anadolu Agency. Sipas informacioneve të marra nga burimet e Presidencës së Turqisë, thuhet se vazhdojnë të vijnë telefonata urimi pas rezultatit “po”, në referendumin […]

Vazhdo të lexosh