Sokol Hoxha/ “Mjekun e Enverit e hoqën, pasi e akuzuan se ngacmoi nusen e tim vëllai”

Djali i Enver Hoxhës, Sokoli është shprehur se mjekut personal te ish diktatorit, i thurën një intrigë sikur ka ngacmuar bashkëshorten e Ilir Hoxhës, vëllait të tij. Hektor Peçi, qe ka qene personi ne fjale, pra mjeku personal i Hoxhës, ka treguar sot per here te pare mbi marrëdhëniet e tij me familjen Hoxha dhe i […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Vështirë të thuhet cila është forma e qeverisjes në Shqipëri!

Qeverisja është art i drejtimit dhe menaxhimit të grupeve nacionale e sociale të qytetarëve, të cilët për shkak të numrit të banorëve, territorit të përcaktuar, ngjashmërisë midis banorëve, ndjenjës së përkatësisë së një trashëgimir të caktuar, si dhe për shkak të vetëvendosjes kanë krijuar dhe ndërtuar atë që quhet shtet. Shqipëria është njëri nga këto […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Protesta e sotme, model i Republikës së Re!

Më 21 janar 2011 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” protestuesit e Rilindjes ushtruan dhunë dhe provokuan në ekstrem forcat e rendit. Dukej qartë se opozitës së atehershme u duheshin viktima për të legjitimuar marrjen e pushtetit dhe e realizuan këtë. Në analizën e atyre ngjarjeve qeveria Berisha kishte interes që opozita të përdorte dhunën e […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: “O sa mirë”! Me fy shqiptarë!

Ish-kryeministri i Serbisë, Vladan Gjorgjeviç, shkroi dhe botoi në vitin 1913 veprën e tij “Shqipëria dhe Fuqitë e Mëdha”, ku i paraqet shqiptarët si njerëz me bisht, të cilët ngjiten pemëve si majmunë dhe ushqehen ende si ne rendin primitiv me frutat e pemëve të egra. Madje i quante lëkurkuqë të një rrace jashtëtokësorësh, “prej […]

Continue Reading

Nga Kastriot Dervishi: Për çfarë duhet ta kujtojmë Enver Hoxhën?

Në “përkujtim” të 11 prillit 1985, ditës së vdekjes zyrtare të diktatorit komunist të Shqipërisë, po rendis disa arsye pse emri i tij duhet kujtuar. Ka shumë arsye më tepër se kaq, por unë mendoj se ai duhet kujtuar për: -Luftën civile të viteve 1943-1944. -Eksodin e vitit 1944. -Shkatërrimin e shtetit shqiptar të ndërtuar […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Një bisedë e Edi Ramës me Ramush Haradinajn në Paris

Ramush, une po e marr kete medaljen e kaloresit, sepse nuk bera si ti, perkundrazi u bera mik me Serbine. Ti qe ke luftuar kunder saj rri edhe ca kohe ne izolim politik, sa ta zgjedhim mikun tone Vuçiç ne krye te shtetit te Serbise. Pastaj shohim e bejme, ndoshta do te me duhet te […]

Continue Reading

Xhavit Koni: Torturat e Fatmir Xhafës në qeli derisa më la pa ndjenja

Xhavit Koni nuk i kishte mbushur 16 vjeç, kur do të përfundonte në qelitë e burgut në vitin 1985. Aty kish përfunduar për një sherr në moshën e adoleshencës dhe e kish pranuar fajin e tij. Hetues siç tregon dhe vetë të çështjes nuk ka pasur Fatmir Xhafën, por një tjetër që ishte dhe shefi […]

Continue Reading

Basha: Fatmir Xhafa nuk e kalon pragun e Ministrisë së Brendshme përveçse mbi trupat tanë!

Lulzim Basha është shprehur se Fatmir Xhafa nuk do të bëhet asnjë ditë ministër i Brendshëm. Basha u shpreh se Xhafaj mund të bëhet ministër vetëm nëse kalon mbi trupat e tyre. “Sakrifica e një popullit të tërë të çuar në skajet e mjerimit dhe urisë, poetët e të cilit vareshin në mes të qytetit, […]

Continue Reading

Kjo është pistoleta me të cilën Xhevdet Mustafa donte të vriste Enver Hoxhën. Foto

Një grup shqiptarësh të diasporës, me në krye Xhevdet Mustafën zbarkuan në bregdetin e Divjakës duke u nisur për në Tiranë me qëllim rrëzimin e regjimit komunist, shkruan Albeu.com. Ata u pikasën gjatë rrugës dhe u asgjësuan të gjithë. Ajo ngjarje mbart ende mjaft enigma, si përsa i përket organizimit, pikasjes, armatimit etj., megjithatë Albeu.com […]

Continue Reading

Na keni rruar b… më plasi k… Përplasja mes mbesës së martirit Kacelli dhe djalit të enver hoxhës.

Nuk ka faj ai, JO. Fajet i kemi ne te gjitha. Ne, qe eterit e tyre na dogjen jeten, rinine, dashurine. Ai nuk ka faj. Ndoshta tani ai duhet te dergjej burgjeve dhe e ema e tij gjithashtu. Po demokracia i fali. Ju, bij bushtrash te pjelles komuniste nje dite do ta pesoni. Nuk eshte […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Bravo zoti Rama! Nëse nuk di, pyet o burrë!

Mbrëmë përmes një interviste të zëdhënësit të BDI-së në Maqedoni, Artan Grubi, mësuam se marrëveshja e partive politike shqiptare na qenka firmosur në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Në emission, gjatë intervistës, u shfaq vazhdimisht një foto e tryezës së bisedimeve dhe nënshkrimeve, nën mbikëqyrjen e zotit Rama. Ndërsa sot kemi produktin negativ […]

Continue Reading

Nga Kolec P Traboni: SI E PSE NUK U BËRA KURRË KOMUNIST – megjithë këmbënguljen e Niko Kolekës, dajës së kryeministrit të sotëm

Më thonë shpesh se qenkam produkt i kohës së lavdishme të Enver satanit. Më gjykojnë me mëndet e veta që u kanë mbetur peng i kohës së perënduar, se unë nuk e di veten produkt i bolshevizmit, as komunizmit e as i rrymave të tjera qëllim liga si këto. Veç dashurisë për Atdheun që e […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Republika e gangsterëve

Prej 25 vitesh kemi parë shumë herë se si sillen gangsterët në pushtet në këtë vend. Ndërsa tash pas njëçerek shekulli shqiptarët, të cilët shpresuan Shqipëria do të hynte në një fazë të re të zhvillimit të saj përtej tranzicionit, po ndeshën në një gangsterizëm të pamëëhirshëm. Vendi ka bërë hapa prapa në të gjitha […]

Continue Reading

21 shkurt 1991. Si i shpëtoi bllokmenët Neritan Ceka, devijoi rrugën e protestuesve

Skenari i Rumanisë me vrasjen e Çausheskut si version i mundshëm në 91 dhe roli i PD-së për të ndalur turmën e protestuasve e nisur drejt Bllokut për të ndëshkuar udhqëheqejn komuniste Në se atë ditë turma e protestuesve do të vazhdonte rrugën e nisur, ndoshta historia e Shqipërisë në këtyre 26 viteve do të […]

Continue Reading