Haxhinasto: Nëse hetimi do të “degjenerojë në goditje politike unë do t’i përgjigjem politikisht shumë rreptë”.

Në një prononcim për “Top Channel”, Haxhinasto thotë se koha e gjyqeve politike ka marrë fund. Ndërsa bën një paralajmërim, se nëse hetimi do të “degjenerojë në goditje politike unë do t’i përgjigjem politikisht shumë rreptë”. Lidhur me procesin e prokurorisë, ish-ministri i LSI thotë se ai ka bërë drejtimin politik të Ministrisë së Transporteve, […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Çfarë paralajmeron tjetër, Basir Collaku?!

Me Basir Çollaku, jam njohur ne fillimin e viteve 2000. Sapo kisha filluar gazetarine, ndersa Basiri ishte redaktori i kronikes se zeze ne nje nga gezatat e kohes . Ne ate kohe qendronte ne balle te luftes qe media i kish hapur ish shefit te policise se Elbasanit, Edmond Koseni. Ne fakt te pakte ishin gazetaret qe […]

Continue Reading

Panariti: Ramës i duket vetja, si hetues e prokuror

Edmond Panariti ka komentuar sot deklaratat e fundit të kryeministrit të vendit, për të shkrirë zinxhirin komandues në hipoteka, burgje, por edhe AKU në varësi të ministrisë së drejtuar nga Panariti. Ish-ministri i ftuar sot në “Këndin e Ekselencës” në studion e emisionit Vila 24 në Neës 24 thotë se kryeministrit nuk i takon të […]

Continue Reading

Nga Edmond Arizaj/ Rritja e ekonomisë shihet në xhep, jo me grafikë burokratësh

Një krahasim I vogël. Viti 2008: Shpenzimet për 12 ditë pushime, një familje me katër persona, nisur nga Tirana në Korçë, pastaj nga Korça në një prej vendeve turistike në jug, I njëjti itinerary, të njëjtat vende bujtëse, të njëjtët persona. Dy rroga buxhetore të destinuara vetëm për këto pushime, njëra 80 mijë lekë, tjetra […]

Continue Reading

Panariti tallet me Braçen: Shko ujit palmat e mos përvetëso kanalet

Edmond Panariti i është përgjigjur deputetit socialist Erjon Braçe, në lidhje me akuzat për dhënie parash. Me një status në Facebook, Panariti është tallur me deputetin socialist që është sërish kandidat dhe bën fushatë në Lushnje, Erjon Braçe.   Ja çfarë kishte shkruar Erjon Braçe:   Ja dhe pergjigjia e Panaritit: 

Continue Reading

Nga Edmond Arizaj/ Rreziku i Ramës me 71 mandate

Jo vetëm reformë në administratë, por edhe i gjithëpushtetshëm…më në fund. Më pëlqen shumë premtimi i Edi Ramës për reformën në administratë në katër vitet e ardhshme. Kam dhe bindjen që e bën. Sigurisht, në një masë të konsiderueshme. Sepse ashtu siç kanë ngrënë të tjerët në “tepsi”, ashtu kanë përfituar edhe socialistë që janë […]

Continue Reading

Arrestohet vëllai i ish deputetit të PS. Rama bëri fushatë në hotelin e tij/ Ja emri

Policia ka arrestuar biznesmenin e njohur nga Elbasani, Edmond Stafa, njëherësh dhe vëllai i ish-deputeti të PS, Bukurosh Stafa. Biznesmeni ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge. Stafa është pronar i hotel-bar-restorant Skampa në qendër të Elbasanit, në zonën e Kalasë. Dy ditë më parë, Rama ishte për fushatë në Elbasan dhe e zhvilloi aktivitetin […]

Continue Reading

Rama shkarkon kreun e qarkut Vlorë/ LSI dhe PDIU largohen nga Këshilli

Këshilltarët socialistë të qarkut Vlorë kanë shkarkuar më në fund kryetarin e Këshillit të Qarkut, Sadrit Danaj. As LSI-ja dhe as PDIU-ja nuk morën pjesë në votim. Zyrtarë të qeverisë, deputetë dhe drejtues të PS-së në Vlorë u mblodhën në qytetin bregdetar në përpjekjen për të shkarkuar nga detyra Danajn. Ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri, […]

Continue Reading

Nga Edmond Arizaj: Ngjarje të vogla nga marsi “i madh” i ’97-ës

Ngjarje te vogla nga marsi “i madh” i ’97 (me Patrik Sadikaj) Qyteti i studenteve ishte ne ankth. Dyer qe perplaseshin, te rinj qe nxitonin, gati vrap, me canta ne kurriz, te thirrura, hallakatje. Nje situate surreale. Edhe godina jone, diku nga fundi, 22-23, ishte gjysem e boshatisur. Po rrija ne dhome, ne kat te […]

Continue Reading

Mogherini është zyrtarja e vetme e BE që po mbron aferën e Romana Vlahutin me vilën 1.6 milionë Euro.

Mbrëmë Lulzim Basha deklaroi se nuk do të ishte pjesë e takimit me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini në Tiranë, por sot gjërat ndryshuan dhe në axhendën e saj është parashikuar edhe një takim me kryedemokratin në orën 19:45, siç konfirmoi News 24. E për këtë duket se një person brenda Partisë Demokratike […]

Continue Reading

Sëmundja që po vret shqiptarët. Ekspertët: Do shkaktojë katastrofë

Popullsia e Shqipërisë, e përfshirë tashmë në procesin e plakjes dhe rënies së lindshmërisë, po përjeton edhe një barrë sëmundjesh në rritje. Diagnozat kardiovaskulare, tumorale dhe ato kronike e kanë renditur Shqipërinë vendin me barrën më të lartë të sëmundshmërisë në rajon për 2015, sipas të dhënave globale “health data”. Prevalenca për të sëmurët me […]

Continue Reading

Juristët e Kuvendit: Avokatja e Shtetit Alma Hicka të sillet me forcë nga policia në komision.

Juristët e Kuvendit të Shqipërisë kanë refuzuar kërkesën e Avokates së Shtetit Alma Hicka dhe i kanë dhënë të drejtë deputetit demokrat Edmond Spaho për shoqërimin me forcë me polici të avokates në komisionin hetimor për CEZ që heton aferën 600 milionë Euro të qeverisë Rama. Alma Hiçka depozitoi një kërkesë ku deklaronte se anetarët […]

Continue Reading

21 shkurt 1991. Si i shpëtoi bllokmenët Neritan Ceka, devijoi rrugën e protestuesve

Skenari i Rumanisë me vrasjen e Çausheskut si version i mundshëm në 91 dhe roli i PD-së për të ndalur turmën e protestuasve e nisur drejt Bllokut për të ndëshkuar udhqëheqejn komuniste Në se atë ditë turma e protestuesve do të vazhdonte rrugën e nisur, ndoshta historia e Shqipërisë në këtyre 26 viteve do të […]

Continue Reading