“BANDAT” E FURRAVE TË BUKËS, QË PO “VRASIN” ME 9 KIMIKATE TË RREZIKSHME E MIELL KANCEROZ

Përveçse me miell serbo-rus, të prodhuar para 30-40 vitesh e që përdoret si tagji për kafshët, buka në Shqipëri, prodhohet (manipulohet) dhe me 9 përbërës kimikë, të cilët në vendet e BE, janë të ndaluar kategorikisht në gjithë zinxhirin ushqimor të produkteve me “brumra”, ndërsa në Shqipëri janë lejuar me Udhëzim Nr. 15, datë 20.10.2014, […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet me telefon Edmond Panariti

Ish-ministri i Bujqësisë dhe deputeti i LSI-së, Edmond Panariti është kërcënuar pas denoncimit që bëri disa ditë më parë, për peshkarexhat që lëvizin pa GPS. Fakti është bërë publik nga kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, në një intervistë dhënë në  emisionin “Arena” në “Ora News”. Gjatë bisedës me gazetarët, Kryemadhi zbuloi se ish-ministri ka marrë […]

Vazhdo të lexosh

Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi, reagon pas alarmit mbi sigurinë ushqimore në vend dhe sidomos qumështit

Ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi, ka reaguar pas alarmit mbi sigurinë ushqimore në vend. “Duke marë shkas edhe nga raporti i AFI, i kemi kërkuar institucioneve tona, laboratorit të referencës të ISUV dhe AKU që të verifikojnë situatën e qumështit dhe të ndërtojnë mbi këtë bazë planin për garantimin e standarteve dhe sigurisë ushqimore për […]

Vazhdo të lexosh