Nga Shpend Sollaku/ Cila është e vërteta për nisjen drejt USA- të Beniamin Bakallit?

Kam shkruar ditet e fundit rreth atij qe shume prej nesh e quajne ideal. Te kuptohemi, nuk jam betuar ndonjehere «per ideal te partise», edhe pse, si gjithkush, kam preferencat dhe simpatite e mia, here te shprehuar hapur, here te nenkuptuara. Keto simpatira, sidoqofte, asnjehere nuk i kam vene si kusht ne zgjedhjen e miqesive, […]

Continue Reading

Nga Namir Lapardhaja: E vërteta e Besim Ndregjonit/Dokumenti

Ka një problem me të vërtetën në Shqipëri. Sa herë që dikush hedh një akuzë, të vërtetë ose jo, del dikush tjetër që bën një kundërakuzë dhe, duke u krijuar një tymnajë, askush nuk e merr vesh se si qëndron e vërteta. Në këtë realitet, njerëzit e painformuar në përgjithësi, ndjekësi i thjeshtë i portaleve, […]

Continue Reading

Silva Turdiu: Babai më paralajmëroi para fejesës me djalin e Mehmet Shehut

E para dhe e vetmja dëshmi e ish­të fejuarës së djalit të Mehmet Shehut për lidhjen me Skënderin, është ajo e kumtuar në procesin e bujshëm të Kadri Hazbiut. Rrëfimi i ish-­volejbollistes së njohur të klubit “Dinamo” përballë hetuesve ka qenë diçka e veçantë dhe interesante njëherazi. E thirrur në seancën e 27 dhjetorit 1982 […]

Continue Reading