I penduari: “Kokë-lopa” fikte radarin për një orë, merrte 15 mijë euro

ABC zbardh dosjen hetimore për operacionin ndërkombëtar “Shpirti” që u finalizua pak ditë më parë me 38 urdhër arreste, mes të cilëve edhe prokurorë, drejtues policie dhe dy shoqëruesit e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, të përfshirë në trafikun e sasive të mëdha të drogës. I penduari i drejtësisë ka deklaruar se Ilirjan Ducellari që thirrej me […]

Vazhdo të lexosh

Tërbohet Musa Ulqini: Kush i financon pronarët e portaleve? Politika, droga apo mafia?

Gjatë fjalës së tij, ai ka dhënë disa argumenta që sipas Ulqinit do të shërbejnë në të mirë të qytetarëve pas miratimit të kësaj pakete. Deputeti e quan të padrejtë që vetëm për disa portale të ndoten edhe ata që bëjnë një punë t mirë. Sipas Ulqinit, duhet të dihen se kush janë pronarët e […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet live në tv gazetari Basir Çollaku: Mos fol për drogën se e ke në rrëzë veshit. VIDEO

Gazetari Basir Çollaku ka denoncuar ditën e djeshme në polici për kanosjen që është bërë ndaj tij. Kërcënimi ka të bëjë me një telefonatë të dielën në emisionin e mëngjesit në ReportTV,  një nga televizionet e kapura nga Edi Rama. Ka qenë një telefonues i cili ka kërcënuar live gazetarin duke thënë që të mos […]

Vazhdo të lexosh

E fundit/ Edhe Rama i përfshirë në përgjimet e dosjes ‘VOLVO 4’

Gazetari i kronikës ka publikuar një shenim në faqen e tij në facbook ku shpjegon detaje nga dosja e shumediskutuar 339. Sipas gazetarit Flamur Vezaj ne këtë dosje ka edhe pergjime ku është interceptuar Kryeministri Edi Rama dhe drejtues të tjerë të mazhorancës. KM Rama ne pergjimet e dosjes “VOLVO 4” Nga Flamur Vezaj Në rrjetin […]

Vazhdo të lexosh

Iku dhe një ambasadore që mbështeti drogën dhe skandalet në Shqipëri.

E akuzuar fort nga opozita si e lidhuir me Ramën dhe qeverinë, Vlahutin është përfolur shumë edhe për faktin se nuk ka dhënë asnjë deklaratë për skandalet e qeverisë. Vlahutin në cilësinë e ambasadores së BE-së është akuzuar shumë edhe për faktin se nuk ka dalë kundër kanabizimit të vendit gjatë qeverisjes së Edi Ramës. […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Klodiana Lala po investigonte kokainën dhe lidhjet e familjeve qeveritare mafioze

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala. Ai thotë se “fallangat e krimit te narkoqeverise se Norieges ndermoren nje sulm te armatosur terrorist ndaj shtepise dhe prinderve te gazetares Klodiana Lala!”. “Ky akt i porositur dhe oranizuar nga familjet e medha mafioze te narkoqeverise se Norieges, perben nje pershkallezim te ri […]

Vazhdo të lexosh

Komisioneri i BE, Han dhe hani i drogës qeveritare

-E çuditshme se si të huajt heshtin për drogën qeveritare, krimin e organizuar, korrupsionin e ministrave, lidhjet e fshehta ekzekutive me qarqe lindore apo me presidentin turk. Apo të huajt vijnë me çantën bosh dhe largohen me çantë plot e përplot…?! Pas vendimit të BE me 28 qershor për të shtyrë me një vit hapjen […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Shteti “i së drejtës” në pikiatë! Rroftë integrimi!

Parashtrimi i parë: Elvis Roshi, një nga eksponentët më në zë të krimit në Shqipëri, ish kryetar socialist i Bashkisë së Kavajës, u dënua dje nga gjykata me 60 orë “punë të detyruar në komunitet”?! Dënimi arësyetohet se “Roshi, me pesë emra të ndërruar për t’i ikur ndëshikimit të krimeve të tij, kishte përdhunuar në […]

Vazhdo të lexosh

Shpërthen gazeta Franceze ‘Liberation’: Edi Rama dhe farsa e luftës kundër drogës në Shqipëri

Një nga gazetat më të mëdha në Francë ‘Liberatio’ ka botuar një artikull ku bën një bilanc të shkurtër të mundësisë së mos hapjes së negociatave dhe luftës kundër krimit të organziuar si një sfide e humbur e qeverisë së majtë. Nga Giovanni Vale Jérôme André Dyshimet e rënda të bashkëpunimit midis qeverisë socialiste dhe […]

Vazhdo të lexosh

Rama: Figura të lartë në PD, të lidhur me kokainën e kapur në Durrës

Edi Rama tha mbrëmjen e së hënës në “Mbrëmje në ABC News” se ka informacione që çojnë në dyshime të arsyeshme se zyrtarë të lartë të PD kanë lidhje me kokainën që u kap në Durrës. Edi Rama: Procesi tashmë ka hyrë në një fazë të re me arrestimin e personit që është identifikuar si […]

Vazhdo të lexosh

Tahiri i sulet Ramës: Më quan Djalli, “dru i shtrëmbër”.

Saimir Tahiri ka dalë sot në koferencë shtypi para medias nga Kryesia e Kuvendit duke akuzuar gjithë klasën politike pse i është kundërvënë me akuza dhe duke shpjeguar arsyen pse ai ka heshtur 6 muaj për akuzat që i janë bërë. ” Jo se unë jam ëngjëll në fakt, njeri jam, – tha Tahiri, – por kur […]

Vazhdo të lexosh

Informacione të reja për ngarkesën prej 613 kg kokainë, që erdhi në Durrës duke patur si garantor, klanin Rama!

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot një denoncim të ri lidhur me ngarkesën prej 613 kg kokainë në Portin e Durrësit, që e lidh kryeministrin Edi Rama me këtë ngarkesë. Berisha ka postuar në Fb, mesazhin e një zyrtari anonim, i cili flet për shkarkimin e mistershëm të ish-Drejtorit të Përgjithshëm të Portit, Artjan Qiricit dhe zëvendësimin […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi: Sa frikë paska sot Kryeministri i Drogës!

Monika Kryemadhi ka reaguar pas kapjes së 613 kilogramë kokainë në Durrës dhe deklaratës së Edi Ramës. Sipas Kryemadhit, Edi Rama sot ka frikë. Ja çfarë shkruan Monika Kryemadhi në Facebook: Me gjithë angazhimin e policisë dhe prokurorisë, të dyja këto struktura do e kishin të pamundur kapjen e një sasie kaq të madhe droge […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Kjo ngarkesë nuk mund të kalonte pa garanci politike

Lulzim Basha ka reaguar pas kapjes së sasisë rekord në portin e Durrësit. Ja postimi i Lulzim Bashës në Facebook: Kapja e 613 kilogramëve kokainë është një kronikë e paralajmëruar nga Partia Demokratike. Në mënyrë të përsëritur kemi denoncuar në Kuvend dhe në media se krimi i organizuar me mbështetje qeveritare, ka marrë nën kontroll […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Opozita do të kërkojë një komision hetimor parlament për Edi Ramën, Saimir Tahirin

Lulzim Basha ka dalë në një deklaratë për mediat, ku ka sqaruar edhe arsye se pse opozita do të kërkojë një komision hetimor parlament për Edi Ramën, Saimir Tahirin dhe të gjithë të përfshirët në mbjelljen e kanabisit dhe trafikut të drogës. ‘Kjo ka marrë mbështeten dhe do të depozitohet ditën e sotme. I gjithë […]

Vazhdo të lexosh

Droga/ Rusia pranë përjashtimit nga Kupa e Botës

Referuar një denoncuesi, autoritetet ruse kishin planifikuar për të manipuluar provëzat, me qëllim që asnjë futbollist rus të mos rezultojë pozitiv ndaj analizave anti-doping, gjatë kampionatit të Kupës së Botës, që do të zhvillohet verën e këtij viti në Rusi. Rusia planifikonte të modifikonte porvat e urinës, për të lejuar futbollsitët që të përdornin çdo […]

Vazhdo të lexosh

Këshilli Europian për Marrëdhëniet me Jashtë: Shqipëria është vendi ku trafiku i drogës dhe pastrimi i parave lulëzojnë

Me një shkrim të publikuar në faqen zyrtare të këtij Këshilli, ‘ECFR.eu’ shkruhet dhe thuhet që ‘Shqipëria është vendi ku trafiku i drogës dhe pastrimi i  parave lulëzojnë’. ‘Shqipëria ka përçarje të madhe politike, ku politikat dhe marrëdhëniet klanore ndërthuren në një rrjet hakmarrjeje dhe korrupsioni. Trafiku i drogës dhe pastrimi i parave lulëzojnë në […]

Vazhdo të lexosh