Shkarkohet kreu i Policisë së Shtetit Haki Çako

Shkarkohet, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit! Lajmi u bë publik nga Ministria e Brendshme, e cila njoftoi se: Me propozim të Ministrit të Brendshëm, zotit Fatmir Xhafaj, Këshilli i Ministrave miratoi lirimin nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Haki Çako. Ministri Xhafaj, vlerëson kontributin, angazhimin dhe përkushtimin […]

Vazhdo të lexosh

Prençi: Provat për Tahirin, Prokuroria i ka pasur pa dosjen nga Italia, pa përgjimet e Habilajve, pa Zaganin

Ish-drejtori i Policisë së Shtetit jep alarmin se krimi i organizuar ka para në dorë më shumë se buxheti i shtetit, çka sipas tij e cenon sigurinë kombëtare. Z.Prençi paralajmëron përmes “Gazeta Shqiptare” se këto para mund të kanalizohen dhe për terrorizëm, pasi janë krejt të qetë e të sigurt në përdorimin e tyre. Z.Prençi flet për […]

Vazhdo të lexosh

Kodheli përgënjështron Çakon për radarët: Pretendim dashakeqës, i pavërtetë

Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Ministria e Mbrojtjes bën me dije se sistemi i integruar i vëzhgimit të hapësirës detare është tërësisht funksional, që kur është intaluar në vitin 2009. Në njoftim theksohet se çdo pretendim tjetër është i pavërtetë, dashakeqës dhe i pavlerë. “Ky sistem vëzhgon dhe monitoron hapsirën detare të republikës së Shqipërisë […]

Vazhdo të lexosh

Drejtori i Burgjeve shkarkon personin që ka qënë më aktivi kundra qeverisë së Ramës/ Ja kush është ai.

Shkarkohet nga detyra Elio Laze. Drejtori teknik i Përgjithshëm i Burgjeve Arjan Hoxha shkarkon këtë të hënë Elio Lazen, me detyrë inspektor i Ligjit dhe Sigurisë në Burgje në këtë drejtori. Laze, i njohur për reagimet publike kundër fenomeneve sociale por edhe për sulmet ndaj qeverisë dhe specifikisht ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ish-ministrit Saimir […]

Vazhdo të lexosh

Shokon Kryemadhi : Saimir Tahiri mohoje që ke gjetur 150 mijë euro në banjën e një drejtori arsimor/ Video

Zëvendëskryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi denoncon se “të gjithë emërimet që janë bërë në arsim përmes portaleve janë të paligjshme”. Në emisionin”Të pa ekspozuarit”, Kryemadhi tha se s’kemi ligj, pasi kush është i pari në portal futet në punë, por s’ka ligj”. Tani tha ajo, po bëjnë një ligj që ta bëjnë të ligjshme këtë […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet drejtori i zyrës së Përmbarimit/ Video

Arrestohet përgjegjësi i zyrës përmbarimore Fier për veprën penale “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”. Në bazë të një pune disa mujore nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier në bashkëpunim me Prokurorinë Fier, u finalizua operacioni policor i koduar “Përmbaruesi”. Si rezultat i operacionit, […]

Vazhdo të lexosh

Fillojnë hetimet për drejtorin e Albpetrol, Endri Puka

Drejtori i kompanisë publike Albpetrol Endri Puka është zyrtarisht nën hetim nga Prokuroria e Tiranës. Puka është paraqitur në prokurori më datën 19 Prill, ndërsa prokurori i çështjes i ka komunikuar zyrtarisht veprën për të cilën dyshohet ai: Konkurrencë të paligjshme nëpërmjet dhunës. Puka nuk ka pranuar të japë shpjegime përpara prokurorit, ai është përgjigjur […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/Ushqimet e skaduara nga Tirana dërgohen në rrethe

Konsumatorët shqiptarë gjithmonë e më shumë të pasigurtë për ushqimet që konsumojnë duket se janë ndërgjegjësuar më shumë për të denoncuar rastet e konstatuara të ushqimeve të skaduara. Sipas zyrës per mbrojtjen e konsumatorit zgjidhje për të garantuar sigurinë ushqimore është funksionimi i organeve kopetente si dhe vetingu për të vendosur në detyrë ekspertë dhe […]

Vazhdo të lexosh

Nuk gjen rehat drejtoria e burgjeve. Shkarkohet për shkelje të rënda drejtori i Policisë së Burgjeve

Burgjet nuk po gjejnë qetësi. Pas disa largimeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve që përfunduan edhe me arrestimin e ish-Drejtorit Artur Zoto, mësohet se dje një tjetër drejtues i lartë i këtij institucioni është shkarkuar. Burime zyrtare pohuan për “BalkanWeb” se Ministri i Drejtësisë Petrit Vasili, ka firmosur dje shkarkimin nga detyra të Petrit […]

Vazhdo të lexosh