Trekëndësh i demokracisë i kapur dhe i goditur nga rilindja-debatikase.

Nga Shpëtim Ahxami. VOTA e LIRE, FJALA e LIRE dhe DREJTESI e PAVARUR, jane padyshim themelet e nje demokracie funksionale. A egzistojne keto ne Shqiperi, nese po, le te vazhdojme te ngrohemi ne diellin pervelues, deri sa te e kuptojme perfundimisht asfiksimin total te gjithanshem nga neodiktatura. Nese ato qe thame me siper nuk ekzistojne […]

Vazhdo të lexosh

Policia e Tiranë heq banderolën para Bashkisë ku shkruhej ” Drejtësi për Arditin”. Video

Policia e Tiranes ka hequr banderolen e gjate para Bashkise ne te cilen shkruhej” Drejtesi per Arditin”. Te pyetur se pse po e hiqni banderolen, ata jane pergjigjur nen ze se” kemi urdher nga lart”. Per me teper ndiqni videon:

Vazhdo të lexosh

Nuk përmbahet Ngjela: Rama për turp, duket si komedian me atlete

Spartak Ngjela, kryetari i Partisë Ligj dhe Drejtësi, ka reaguar në mënyrë të ashpër ndaj veshjes së kryeministrit Edi Rama në takime të nivelit të lartë. Ngjela e kritikon për atletet ‘e famshme’ që kryeministri ka nisur të veshë së fundmi. Ai jep edhe rast kur sipas tij, zv.presidenti amerikan nuk e ka lejuar Ramën […]

Vazhdo të lexosh

Ngjela shpërthen nda qeverisë: ‘Rama 2’/ Mediokër dhe antiamerikanë!

Spartak Ngjela ka lëshuar një lumë akuzash kundër kryeministrit, të cilin e vendos në të njëjtën llogore me Bashën dhe Berishën, kundër reformës në drejtësi. Sipas Ngjelës “Amerikanët i ofruan Ramës katër shqiptarë të diplomuar në Amerikë, të katër mbi 40 vjeç, që punojnë në Amerikë në institucione prestigjoze, dhe ky nuk pranoi t’i bëjë pjesë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Arian Galdini/ Të jesh Europian në kundërshti

Nëse do te me duhej te beja nje vetedeklarim publik, me se pari une do ta rendisja veten Properendimor, me tej do te bucisja me ze te larte se jam Proamerikan, e ne vijim do ta permbyllja se jam pet nje Shqiperi plotesisht, thellesisht, drejtesisht, permbajtesisht europiane. Ngase nuk dua ti shkoj gjate dhe rende […]

Vazhdo të lexosh

Kushtetuesja “shemb”reformën në drejtësi të Xhafës/ Rikthehet KLD-ja dhe Presidenti

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin për ligjin e statusit te gjyqtarëve dhe prokurorëve që gjendet brenda paketës së Reformës në Drejtësi dhe pikërisht ato nene të mbrojtura fort nga mazhoranca. Kështu Presidenti Bujar Nishani do të vijojë të jetë në krye të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, deri në fund të mandatit. Edhe pse më […]

Vazhdo të lexosh

Sipas Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar

Organizata kriminale “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar asnjëherë. Çështja penale e ngritur ndaj 10 personave të akuzuar si anëtarë të saj është tërësisht e falsifikuar dhe e montuar nga persona të papërgjegjshëm të strukturave të ndryshme shtetërore përmes provave të stisura e të pavërteta. Ky është thelbi i arsyetimit të vendimit të Gjykatës së […]

Vazhdo të lexosh

Braçe pas deklaratave të Metës: Nuk ndaj pushtet me Sali Berishën

Pas deklaratave të kryetarit të LSI-së Ilir Meta se duhet një qeveri besimi, ka reaguar deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe. Në një mesazh në faqen e tij në ‘Facebook’, Braçe pohon se nuk e ndan pushtetin me ish-kryeministrin Sali Berisha, as në tavolinë dhe as me zgjedhje. Postimi i Braçes në facebook:  Une nuk […]

Vazhdo të lexosh

Autori i aleancës së qelbësirave: Po u shua PD nuk është ndonjë hata

Në një shkrim për vendimin e Bashës për të mos marrë pjesë në zgjedhje gazetari Mustafa Nano ka hedhur idenë se shuarja e PD si parti nuk është ndonjë qamet i madh. Duke analizuar shkaqet që e shtyjnë Bashën drejt këtij vendimi dhe duke e etiketuar atë si një hajdut që ka pacipësinë të thërasë “kapeni hajdutin” […]

Vazhdo të lexosh

NewEurope: Kjo Reformë i jep Ramës pushtet mbi gjyqësorin. BE e pranon?!

Nga Beata Stur Saga e Vettingut në Shqipëri, në kontradiktë me parimet themelore të demokracisë dhe ndarjes së pushteteve. Legjislacioni kontradiktor i verifikimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve për korrupsion të mundshëm ka ndezur debate e grindje në Shqipëri. Ndërsa qeveria thotë se vettingu do të hapë rrugën e Shqipërisë për bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin […]

Vazhdo të lexosh

Berisha sulmon Vlahutin-in. Po destabilizon vendin, reformën e bëre me Sorosin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një fjalim nga çadran e protestës, ku është mbledhur grupi parlamentar i PD. Ai sulmoi hapur ambasadorët Lu dhe Vlahutin që sipas tij janë rreshtuar krahë Edi Ramës. Ai tha se me qëndrimet për reformën në drejtësi po shtyjnë Shqipërinë drejt destabilizimit. “I thashë ambasadores Vlahutin ‘Ti me këto deklarata con […]

Vazhdo të lexosh

Senatorët Amerikanë: Soros dhe Ambasada e SHBA bënë Reformën në Drejtësi për Ramën. Letra

Gjashtë senatorë amerikanë kanë vendosur që bëjnë një letër për sekretarin e shtetit në SHBA, Rex Tillerson, duke i kërkuar që të hetojnë aktivitetin e manjanit Xhorxh Soros dhe aktivitetet e tij. Sipas senatorëve, paratë e popullit amerikan janë përdorur nga Sorosi për të rrëzuar qeveri dhe për të ngritur në pushtet njerëzit e tij. […]

Vazhdo të lexosh

Idrizi i shfaq pakënaqësi Ramës për marrveshjen.

Kreu i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, ka mbajtur një takim me strukturat e kësaj force politike në Vlorë. Ai ka deklaruar se PDIU ka votuar reformat e rëndësishme, duke mos vendosur asnjë lloj kushti. Idrizi është shprehur më tej se PDIU qëndron në mazhorancë për shkak të kauzave dhe jo për shkak […]

Vazhdo të lexosh

Shkullaku: Veliaj e varros vetingun në Sharrë

Qeveria Rama po e kthen me shpejtësi në karikaturë edhe një argument, relativisht të qëndrueshëm, me anë të të cilit mund t’i kundërpërgjigjej protestës maratonë të opozitës: Vetingun. Teza se opozita po e përdor protestën për të bllokuar vetingun, pavarësisht se PD është e qartë në kërkesën e saj të vetme për zgjedhje të lira, […]

Vazhdo të lexosh

Basha le pas dere Vlahutin-in

Kur Knut Fleckenstein, Raportuesi i Parlamentit Evropean për Shqipërinë, u takua këtë javë me Lulzim Bashën, lideri i opozitës, e pranishme ishte edhe një person i padëshuar për opozitën: Ambasadorja Romana Vlahutin, shefe e delegacionit të BE në Shqipëri. Basha kërkoi që Ambasadorja Vlahutin të mos merrte pjesë në takim, një shmangie nga protokolli për […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Osmani: A eshte Vettingu i Lu-së dhe çadra e z. Trump?!

Kam heshtur keto kater dite sepse me duhet te kuptoj ç’po ndodh me çadren e Opozites. Nuk do te ishte serioze dhe e drejte qe te mbaj qendrim pa kuptuar sepse do te quhesha militant e une militant nuk jam. Ne parim kemi mbeshtetur te gjithe protesten sepse eshte e vetmja menyre per te shkundur […]

Vazhdo të lexosh