Nga Ylli Manjani/ Kurrë nuk ju kuptova, pse po paguani për SHBA?

Nuk e kam kuptuar asnjëherë ngutin e partive tona politike (të paktën PD-PS-LSI) për të paguar Lobistë Amerikanë!!! Një zell i hatashëm që përkthehet në mijëra dollarë të paguar për kompani amerikanësh të rënë nga pushteti atje. Për çfarë na u dashka të Lobojmë ne në Amerikë xhanëm?! Çfarë rolin kemi ne në politikën e […]

Vazhdo të lexosh

Ja çeku 222 milion dollarë me të cilin u ble Neymar/ Foto

Është zbuluar çeku me të cilin një bankë në Katar, vendi që ka në pronësi klubin francez PSG, nënshkroi për të marrë yllin brazilian Neymar në ekipin e tij. Kjo blerje mban rekordin si transferta më e shtrenjtë në histori të futbollit, plot 222 milion dollarë, e cila siç duket është paguar e gjitha në […]

Vazhdo të lexosh

2 milionë dollarë për Teatrin e Operas nga Kina

Qeveria e Republikës Popullore të Kinës i jep Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë një grant me vlerë 2 milionë dollar. Shuma do të përdoret për pajisjet në zbatimin e punimeve të projektit me objekt: Rikonstruksioni i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor. Marrëveshja ekonomike-teknike ndërmjet Qeverisë së Republikës Popullore të […]

Vazhdo të lexosh

I ofron 2 milionë dollarë për të fjetur me të, aktorja e refuzon

Një miliarder kinez është refuzuar nga aktorja, Greice Santo, të cilës i ka ofruar rreth 2 milionë dollarë për të fjetur me të 6 herë në muaj. Duket se Daryl Katz është fiksuar pas yllit të ‘Jane The Virgin’ dhe ka ofruar për të një çmim dyfish më të madh se shuma që i ofrohet […]

Vazhdo të lexosh

Skandali/ Bankers Petrolium, eksperti i pavarur dyshohet se favorizoi kompaninë

Skema e përdorur nga kompania Bankers Petroleum për të fshehur të ardhurat në mënyrë që të shmangë pagesën e tatim – fitimit tek shteti shqiptar, dyshohet se përfshin edhe një nga katër kompanitë me të mëdha në botë në fushën e ekspertizës financiare. Bankers Petroleum dhe qeveria shqiptare kishin rënë dakord për të kontraktuar kompaninë […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta zvicerane “bombardon” Ramën. U mburr me Lazaratin, droga industri miliarda dollarëshe

Kultivimi i kanabisit në Shqipëri është një industri miliarda dollarëshe, shkruan Nene Zurcher Zietung. “Kushtet janë ideale, vendi  ka një mesatare prej 218 ditëve me diell, i bekuar  nga malet  dhe një furnizim të mjaftueshëm me ujë. Sipas OKB-së, Shqipëria  është një nga burimet kryesore për tregun botëror me kanabis. Baza ekonomike për këtë është […]

Vazhdo të lexosh

Turqia e dyta në botë për serialet televizive, pas SHBA-së.

E ndërsa Shqipëria ka disa vite që po tërhiqet nga industria e filmit turk, Italia duket se po e zbulon tani. Është filmi “Rosso Istanbul’ që do të shfaqet më 2 mars të vitit të ardhshëm paralelisht në Itali dhe Turqi. Ai është frymëzuar nga romani i regjisorit turk Ferzan Ozpetek. Për italianët, cast-i i […]

Vazhdo të lexosh

Preçi: Paratë do t’i paguajnë qytetarët!

Nga Enkel Xhangoli Policia e Tiranës njoftoi si sukses sot arrestimin e disa personave të cilët dyshohen për 2 grabitjet e realizuara në rrugën drejt Rinasit. Por ajo që të binte në sy ishin kartmonedhat 1 dollarë apo 20 paund të sekuestruara nga policia, pavarësisht se shuma e grabitur për të dy vjedhjet i kalonte 5 milion […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet një i dyshuar për grabitjen e 3.2 milion dollarëve.

Burime të rezervuara nga grupi i hetimit bëjnë me dije për “BalkanWeb” se policia zotëron prova të mjaftueshme se F. Xh. nga Lushnja është një nga bashkëpunëtorët e grabitjes. Mësohet se prej tre ditësh ai mbahet në komisariat, në izolim dhe pa pasur mundësi të kontaktojë me familjarë apo avokatë. Lajmi është bërë i ditur […]

Vazhdo të lexosh