Ditmir Bushati mund të bëhet pjesë e qeverisë së Albin Kurtit si ministër i Jashtëm.

Pasi lëvizja Vetëvendosje lajmëroi se do organizojë një marshim në Tiranë me rastin e festës së Pavarësisë, pati shumë reagime në rrjetet sociale. Megjithatë nuk munguan edhe qëndrimet e drejtuesve më të lartë të qeverisjes socialiste. Kryeministri Edi Rama u shpreh për këtë çështje pak pasi lideri i VV, Albin Kurti e kishte kritikuar për Mini-Shengenin. […]

Vazhdo të lexosh

Bushati sulmon Ramën për Kosovën: Mbështeti serbët dhe tezat e shekullit të 19-të

Bisedoi: Adelheid Woelfl, Der Standard Në një intervistë për gazetën e njohur austriake, Der Standard, ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur për shumë tema, po është ndalur në veçanti, në atë që e cilëson si ‘zgjidhje magjike’, ndryshimi i kufijve. Sipas Bushatit, kjo është një ide e vjetër e shekullit të 19, e rrezikshme, […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati për Edi Ramën: Mos sulmoni Holandën si vend racist

Nga Ditmir Bushati* Vendimi i Parlamentit hollandez që i kërkon qeverisë nisjen e procedurave në nivel europian për pezullimin e regjimit pa viza me Shqipërinë është padyshim një lajm i hidhur. Mekanizmi i përcaktuar, në rast se aktivizohet nga Hollanda, është i qartë. Komisioni Europian do t’i përgjigjet kërkesës (së supozuar deri tani) të Hollandës mbi […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta kryesore austriake: Ditmir Bushati u hoq se ishte kundër copëtimit të Kosovës

Shkarkimi i ministrit Bushati prej kryeministri Rama vazhdon të bëjë jehonë ndërkombëtare. Ministri Bushati njihet si një nga mbrojtësit me të mëdhenjë të çështjes së Kosovës, sidomos ka kundërshtuar hapur dyshen Thaçi-Vuçiç. Gazeta e njohur austriake, Der Standard, e cila shkruan vazhdimisht për çështjet e rajonit, vjen me një tjetër artikull interesant nga Adelheid Woelfl. […]

Vazhdo të lexosh

“Burgoset” Ditmir Bushati/ Urdhërohet të mos dalë jashtë shtetit

Ditmir Bushatit, si ministër, i është ndaluar dalja jashtë shtetit. Përplasja institucionale mes Presidentit dhe Kryeministrit, me në fokus kreun e diplomacisë shqiptare, ka prodhuar pasojat e para në politikën e jashtme të vendit, duke filluar nga marrëdhëniet me Gjermaninë, vendi me më shumë peshë në Europë. Dhe kjo vjen për fajin e kryeministrit që […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan i kërkon Ramës largimin e dy ministrave

Burime të sigurta për Syri-n pranë kabinetit të Kryeministrit Rama, bëjnë me dije se Presidenti turk Erdogan prej muajsh ka dy kërkesa për Edi Ramen, konkrerisht largimin e dy ministrave nga kabineti aktual. “Edepsezi” i parë është Ditmir Bushati, minister i Jashtëm, një gulenist i shkolluar nga ky i fundit. I dyti mbetet enigmë. Por ndërsa […]

Vazhdo të lexosh

Bushati në OKB: Të parandalojmë krizat

Ministri i Europës dhe Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati prej disa ditësh ndodhen në një vizitë zyrtare në SHBA. Ndërsa sot ka marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë për paqen, të organizuar nga Kombet e Bashkuara. Bushati e vuri theksin tek pamjaftueshmëria dhe pamundësia për t’u përballur me nevojën urgjente të krizave, me […]

Vazhdo të lexosh

Majlinda Bregu: Faleminderit Ditmir, për postin e ëndërruar.

“Fituam! Unë fitova garën, por fitorja i takon vendit tim!” – Kështu njoftoi para pak minutash, ish-ministrja e PD, Majlinda Bregu, në rrjetet sociale, e cila ka arritur të marrë pozicionin e ëndërruar, Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, me rekomandimin edhe të qeverisë shqiptare. Ndaj, në mesazhin e saj, Bregu nuk ngurron të falenderojë publikisht, Ministrin […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Rama e Bushati e kanë arritur marrëveshjen me grekët dhe më pas kanë kërkuar plotfuqinë.

Ish-kryeministri Sali Berisha shprehet se Rama e Bushati e kanë arritur marrëveshjen me grekët dhe më pas kanë kërkuar plotfuqinë. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në Facebook: Të dashur miq, dje Presidenti i Republikës Meta, pasi në një akt të pashembullt në historinë e marrëdhënieve ndërinstitucionale të shtetit shqiptar, u detyrua të ktheje dy […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Ministri i Jashtëm e pranon. Partnerët strategjikë të alarmuar nga prania e një individi të akuzuar si agjent shërbimesh të huaja

Ministri i Jashtem e pranon… Partneret strategjike te alarmuar nga prania e nje individi te akuzuar si agjent sherbimesh te huaja,ne grupin negociator me Greqine !!! Per sqarim: Gjate seances komisionit te jashtem Ditmir Bushati,pohoi se partneret strategjike kane shkuar ne zyren e tij te alarmuar per individin e akuzuar si agjent sherbimesh te huaja. […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Një spiun i shërbimeve të huaja, negociator për detin me Greqinë

Ish-Kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar superskandal, mënyrën dhe njerëzit që Qeveria shqiptare ka zgjedhur për të negociuar marrëveshjen me Greqinë për kufirin detar, pasi në bisedime janë përfshirë agjentë të shërbimeve të huaja sekrete.  Deklarata ‘bombë’ e Berishës u bë haptazi para mediat me emrin e personit që Qeveria ka përshirë zyrtarisht në negociata. “…Ky […]

Vazhdo të lexosh

Shoqata Patriotike Çamëria/ Urojmë të jetë viti i Skënderbeut dhe jo i Hamzait!

Shoqata Patriotike Çamëria ka reaguar ashpër për negociatat që po zhvillohen mes Shqipërisë dhe Greqisë. Në një deklaratë për mediat, përfaqësuesit e komunitetit çam i kërkojnë kryeministri Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati që të zbardhin detajet e paktit të ri mes Tiranës dhe Athinës. “Kërkojmë publikisht nga Kryeministri dhe Ministria Jashtme të […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta për votën kundër Amerikës: Nuk pasqyron qëndrim shtetëror

Zëdhënësi i Presidentit Meta, Tedi Blushi, ka reaguar në lidhje me votën e Shqipërisë që është dhënë kundër SHBA-së dhe pro një rezolute të iniciuar nga Turqia dhe shtetet arabe. Sipas Blushit, as kryeministri Edi Rama dhe as ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati nuk janë konsultuar paraprakisht me Presidentin e Shqipërisë për votën që do […]

Vazhdo të lexosh

Bushati qetëson udhëtarët në Kakavijë: Durim sa të rregullohet TIMS

Ministri i Jashtë, Ditmir Bushati ka mbërritur me urgjencë në pikën kufitare të Kakavijës bashkë me ministren Mirela Kumbaro dhe konsullin e Janinës, pasi situata është acaruar pasi qytetarët nuk po lejohen të hyjnë në Greqi që nga mbrëmja e kaluar. Bushati tentoi të bashkëbisedonte me ta e përmes debateve tha se është bllokuar sistemi TIMS: “Ju lutem, […]

Vazhdo të lexosh