Diplomatja i shkruan Ramës pas shkarkimit: Jam pa miq, pa kurvëri që të ngopja egot e…

Ilda Topalli, ish-sekretarja e parë e Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll, e cila u shkarkua nga ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, sapo ai nisi reformën në shërbimin e jashtëm, i është drejtuar me një letër Kryeministrit Rama, që mban dhe postin e ministrit të Jashtëm, përmes platformës së Bashkëqeverisjes, shqipëriaqëduam.com. Ajo […]

Continue Reading

Rama ‘shkarkon’ Ditmirin/ ‘Ne kemi ende diplomatë delenxhij’

Kryeministri Edi Rama ka kritikuar me ashpërsi sot, punën e ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushatit dhe të ambasadorëve të Shqipërisë në botë, të cilët i ka thirrur në një takim në Ministrinë e Jashtme. Rama tha se  tani e tutje, puna e shefit të ri të diplomacisë do të jetë e matshme çdo vit dhe […]

Continue Reading

Nga Aurel Plasari: A shitblihen ambasadorët?

Po, shitblihen edhe ata: i përgjigjem pohimisht që në krye pyetjeve në FB. Në historinë e diplomacisë botërore, për çdo kohë e për çdo vend, gjen shembuj ambasadorësh që shiten e blihen, siç paskësha thënë. Ambasadorë të tillë që, nën mbulesën e punës për shtetin që përfaqësojnë, japin e marrin për llogari të të tjerëve, […]

Continue Reading