Kryemadhi me shqiptarët e Bolzanos: Për LSI-në është shumë e rëndësishme dëgjimi i njerëzve

Me ftesë të komunitetit shqiptar që jeton e punon në rajonin e Alto Adige të Italisë ku jetojnë rreth 4000 shqiptarë, Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi gjendet prej dy ditësh në komunën e Bolzanos.  Kryemadhi shoqërohet në këtë vizitë nga ish-deputetët e LSI-së, Përparim Spahiu e Viktor Tusha si dhe nga Artan […]

Continue Reading

Deputetja e PS: Vlerësoj Bashën, i konsoliduar dhe reflekton edukimin që ka marrë në perëndim

Deputetja e PS-së, Almira Xhembulla ndryshe nga pjesa tjetër e maxhorancës që e ka sulmuar kreun e PD-së, kjo e fundit ka vlerësuar Lulzim Bashën për qëndrimet e tij. Deputetja e Dibrës e ftuar në emisionin “My Living”, ka thënë se Basha është një politikan i konsoliduar dhe i edukuar në perëndim. “Z.Lulëzim Basha tashmë është […]

Continue Reading

Çollaku/ Dibra, rasti kur prishet “pazari” me Bandën.

Ngjarja e djeshme ne Bashkine Diber,eshte nje rast i qarte qe ilustron marredheniet e nje pushteti me bandat. Ne zgjedhjet e fundit lokale Banda kerkoi “pazar” me PD dhe “pazari” u refuzua ne menyre kategorike. “Pazarin” e Bandes e pranoi Rilindja. Rilindja dhe Banda fituan zgjedhjet e Bashkine Diber. Tani Banda dhe Rilindja ne Diber […]

Continue Reading

Nga Dritan Shano/ Mos kemi frikë nga precedenti

Nuk ja vlen te kesh frikë nga precedenti. Asnjë progres shoqëror, ekonomik, politik, shkencor në historinë e njerëzimit nuk është kryer pa krijuar precedentin. Udhëtimi i Magelanit ishte i paprecedent. Rrëzimi i monarkisë në Francë ishte i paprecedent. Po kështu edhe ndalimi i skllavërisë dhe krijimi i Shteteve të Bashkuara. Vota e grave në Isle […]

Continue Reading

CNN Grek: Janë 5 qytete ku dyshohet se janë zhdukur lëndët kimike.

Lajmi për zhdukjen në Shqipëri të 1300 kontenierëve me lëndë kimike është bërë lajm kryesor edhe në mediat greke. Pas agjencisë “Lifo” sot është CNN që ka shkruar për këtë lajm të rëndë. CNN në gjuhën greke shkruan se, në Shqipëri kanë nisur hetimet në lidhje me zhdukjen e kontenierëve. Është prokuroria e Durrësit që […]

Continue Reading