Nga Erl Kodra/ Dhjetori nuk vjen çdo vit. Dhjetori vjen njëherë në 28 vjet

Unë isha 24 vjeç. Elegant më shumë se ç’duhej, flokëzi, i qeshur dhe ëndrrimtar. Ashtu jam gjendur në Tiranë natën e 7 Dhjetorit 1990, me pantallona të grisur, këpucë që shtinin ujë dhe pa asnjë qindarkë në xhep. Me sa duket, Krijuesi i rregullon disa punë, ndaj unë u gjenda në Tiranë në vendin e […]

Continue Reading

Nga Albina Deda Gjoci/ Opozitarizmi i materializuar!

Qe ne fillim pa dashur te hyj ne fushen e filozofise po determinoj nje koncept te thjeshte: Ne nje vend normal demokratik opozite do te thote fjale dhe alternative per te marre pushtetin,edhe kjo e modeluar besueshmerisht,por gjithsesi me fjale. Po ne Shqiperi?! Ka shume “demokrate”qe po ankohen me stilin “Basha”te opozitarizmit.”Deshirojne” nje opozitarizem agresiv […]

Continue Reading

Kryemadhi uron PD për 27 vjetorin: Përballemi me sfida të ngjashme me ato të Dhjetor ‘90

Monika Kryemadhi, ka uruar Partinë Demokratike me rastin e 27 vjetorit të themelimit. “I uroj suksese edhe liderit të saj Lulzim Basha. PD lindi si një nevojë për ndryshim. Kjo është ditë reflektimi për rrugën e Shqipërisë që nga ai dhjetor e deri tani. PD ka luajtur një rol të spikatur në mazhorancë dhe në […]

Continue Reading

Nga Fatmir Ali Guda/ Ç’tha Doktori dhe nuk doli

Edi Rama qysh me mospërfshirrjen e Sajmir Tahirit në kabinetin qeveritar, la të kuptonte se lëvdatat dhe dekoratat ndaj tij i kishin mbaruar dhe me shërfillje e injorim do e spostonte atë larg vëmëndjes së publikut. Dukej sikur ish-bashkpuntori më afërt i kryeministrit kish përfunduar si mos më keq, por në fakt ai vetëm sa […]

Continue Reading

Berisha/ Këtë shumicë nuk e zë dhjetori!

Sali Berisha ka reaguar ashpër ndaj vendimit të kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi për shtyrjen një javë të debatit për Komisionin e Reformës Zgjedhore në Kuvend. Berisha, nga jashtë sallës së Kuvendit, i ka bërë thirrje kryetarit të Kuvendit të heqë dorë nga metodat hoxhiste dhe ka deklaruar se këtë shumicë parlamentare nuk ka për […]

Continue Reading

Rruga e Kombit: Prej dhjetorit me pagesë. Nga pagesa nuk do të shpëtojnë as banorët e Kukësit.

Në rugën e Kombit  që nga dhjetori i këtij viti, fillon kalimi me pagesë. Që prej disa javësh tashmë, punonjësit e konsorciumit “Catalyst Viva Das General Constracting LLC & Salillari shpk & “BEE Tech” & “ Violap Ateve” & “Kastrati” sha, i cili fitoi një vit më parë koncesionin e mirëmbajtjes së rrugës, kanë filluar […]

Continue Reading

Malltezi: Pas 26 vitesh janë bijtë e atyre që burgosën e vranë njerëz për fjalën e gojës

Kreu i Departamentit të Mjedisit, Pyjeve dhe Turizmit pranë Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka folur në një lidhje direkte për ‘News24’ nga çadra e ngritur nga opozita përballë Kryeminstrisë. Malltezi tha se qeveria ka hyrë në rekordin Gunies për mosmbajtjen e premtimeve, ndërsa në protestë u bashkuan edhe qytetarë socialistë. Si ish dhjetorist, Malltezi ka […]

Continue Reading