“Do ta puthja qiellin”-Poezi nga Eva Rako.

“Det” Një det i trazuar brengash fundosi zemrën time,thellë, në ujëra të dëshpëruara trishtimi.U zhyta, Dhe trupi im e preku fundin e detit. Dëshpërimisht thirra derisa nuk pata më frymë,por asnjë zë shprese nuk depërtoi deri në sipërfaqe.Mbeta aty, E kështu në detin e lotëve të mi, u mbyta. Sot, kohë më vonë,Zemra ime vazhdon të jetë ende […]

Continue Reading

Berisha/ Rama e Bushati e kanë arritur marrëveshjen me grekët dhe më pas kanë kërkuar plotfuqinë.

Ish-kryeministri Sali Berisha shprehet se Rama e Bushati e kanë arritur marrëveshjen me grekët dhe më pas kanë kërkuar plotfuqinë. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në Facebook: Të dashur miq, dje Presidenti i Republikës Meta, pasi në një akt të pashembullt në historinë e marrëdhënieve ndërinstitucionale të shtetit shqiptar, u detyrua të ktheje dy […]

Continue Reading

Rama fal detin,100 miliardë dollarë rezerva nafte dhe gazi për Greqinë

Fakti që duan ta mbyllin shpejt e shpejt Marrëveshjen e Detit nuk është vota greke në BE, por nafta e gazi në atë zonë që Shqipëria po tenton ti fal Greqisë. -Pasuria e jashtëzakonshme nën detin shqiptar, me naftë dhe gaz, te 100 miliardë dollarë shpjegon interesin e Greqisë për të arritur sa më herët […]

Continue Reading

Mbyllet marrëveshja për detin. Rama fali naftën dhe gazin, blloqet 1 dhe 2 në Jon i merr Greqia

Sërish publiku shqiptar njoftohet nga mediat greke, se për çfarë kanë rënë dakord ministra e Jashtëm të Greqisë dhe Shqipërisë në kuadër të një marrëveshje të madhe mes dy vendeve, por që sipas fakteve që po zbulohen në thelb ka vetëm burimet e mëdha të naftës dhe gazit në detin Jon. Lajmet vijnë ose nga […]

Continue Reading

Rama i jep falas Greqisë 12 milje detare nga deti shqiptar në Sarandë

Skandal qeveritar. Qeveria shqiptare dhuron Greqisë 12 milje det nga deti shqiptar. Kjo është skandaloze. Eshte bërë marrëveshja gati, ndërsa publiku shqiptar nuk di asgjë për dhurimin e ujërave territoriale shqiptare. Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias në një intervistë për televizionin kombëtar grek ERT, ka thënë se Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord për […]

Continue Reading

Sulmoi Berishën dhe Bashën për vite me radhë, Edi Rama i jep Greqisë detin

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias në një intervistë për televizionin kombëtar grek ERT, ka thënë se Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord për kufirin detar. Lajmin e raporton media greke Skai.gr, që shkruan se Kotzias është shprehur se Shqipëria ka pranuar zgjerimin e ujërave territoriale greke me 12 milje detare nga brigjet helene, maksimum […]

Continue Reading

Rritet tensioni në kufirin detar greko-turk

Rritet tensioni në zonën e ishujve të pabanuar në kufirin detar greko-turk. Tensioni që vazhdon që prej fundit të Janarit sot mori përmasa të tjera teksa dy luftanije greke dhe turke u vunë ballë për ballë në afërsi të ishujve Imia (ose Karadak në Turqisht) në Detin Egje. Agjencia turke e lajmeve “IHA” tha se […]

Continue Reading