Çollaku/ Të dashur gazetarë ju lutem pranoni ftesën e Sandër Lleshaj nesër për tu pajisur me kundragazë

Të dashur gazetare ju lutem pranoni ftesen e Sander Lleshaj neser per tu pajisur me kundragaze. Madje nese keni mundesi merrni dy tre te tille. Ne proteste do te kete gra,te moshuar dhe te semure. Gazi qe pergatitet te perdore Sander Lleshi eshte toksik dhe ka pasoja te renda ne shendet. Të dashur gazetare me kundragazet […]

Continue Reading

Çollaku/ Xhafaj që kërkon zyrë te DEA në Tiranë, si prifti që kërcen nga belaja

Mbeshtes kerkesen e Fatmir Xhafes per instalimin e DEA (antidroga amerikane) me zyre ne Shqiperi. Ka vetem nje paradoks. Me kete paradoks Xhafa i kundervihet Rames per suksesin e luftes ndaj droges dhe trafikut te saj. DEA instalohet kur problemet e droges dhe trafikut jane te renda. Rama e qeveria ne Tirane ka shpallur se […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Bastardohet Ministria e Jashtme

Per here te pare qe nga themelimi i shtetit Shqiptar…bastardohet Ministria e Jashtme. Ministria e re do tu quaka ministri per Europen dhe Punet e Jashtme. Integrimi Europian eshte nje Prioritet Strategjik i Politikes sone te Jashtme..,por politika e jashtme e nje vendi normal eshte me e gjere se nje marredhenie strategjike. Emertimi naiv dhe […]

Continue Reading

Çollaku/ Qëndrimet e PD merren dhe përcaktohen e më pas edhe shpallen nga forumet e PD

Ka nje spekulim mendjelehte nga te gjitha palet (ata qe i thone e ata qe i besojne) lidhur me qendrimet e PD. Deklarata,opinione,komente,statuse individesh,merren komentohen analizohen e gjykohen si qendrime te PD. Qendrimet e PD merren dhe percaktohen e me pas edhe shpallen nga forumet e PD. Kjo eshte nje tradite etike por dhe nje […]

Continue Reading

Çollaku/ Luftë klase në administratën e ‘depolitizuar’.

Sfida banale dhe sjellja harbute,duke dhunuar cdo norme etike dhe ligj te shtetit…qe militantet politike rilindas te Ministrise se Arsimit,nen petkun e drejtoreve..,i bejne Ministres se Arsimit Znj Karabina eshte prove se sa e degraduar e politizuar dhe e paafte per te respektuar statusin eshte trupa e administrates publike. Nje nder problemet madhore qe Shqiperia […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Debati dhe shthurja

Ngjan e njejta gje por jane gjera te ndryshme. Perdoren te njetat argumente por per qellime te ndryshme. Zhvillohet nga te njejtet aktore por me motive te kunderta. Pershkohet i njejti proces por me destinacion te ndryshem. Çfare po ndodh sot perreth Partise Demokratike por Jashte saj eshte tipikisht nje situate shthurje. Individe e grupe,pastaj […]

Continue Reading

Çollaku/ Republika e Barkut zbrazur dhe dinjitetit të bërë Leckë !!

Po ndodh ne Qender te Tiranes…para publike,taksat tuaja..per fushaten e Rilindjes. Nese ka nje turp kjo fushate eshte aktiviteti i sotem i bashkise Tirane,se bashku me falenderimet per rradhet e ministrave nga KryeBashkiaku i cili kerkoi e mori vota te Qeverise Tiranen…jo ti beje fushate Qeverise. Turp,por ne kete vend Turpi po behet kategori vlere […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Sot është Koha e betejës,koha e Kuvendit nuk ka ardh akoma.

Kam vene re jo pa keqardhje se ne debatin e PD per listat jane perfshire dhe dy kryetare partishe aleate me peshe elektorale te diskutueshme,te cilet mbajne vende ne zona te sigurta ne listat e PD. Po te dy i kam pare te perfshire dhe ne replika publike ndaj deklaratave te zonjes Topalli,duke u lejuar […]

Continue Reading

Kreshnik Çollaku/ Manipulim i Neveritshëm Mediatik.

Në nje status te tijin ne facebook, sekretari per mardheniet me jashte në Partine Demokratike, Kreshnik Çollaku, hedh drite mbi manipulimet e mediave të majta rreth masivitetit te protestes se djeshme. Ja se çfarë shkruan në profilin e tij z Çollaku: Burime rrefejne se “pamjet” qe disa tv ilustruan dje protesten,ishin realizuar rreth ores 10.30 […]

Continue Reading

Nga Basir Çollaku/ Ku do të isha dakort me zonjën Bregu..!!!

Kritika e zonjes Bregu, me fjalen se PD eshte vetem, nisi dy dite me heret, me deklaraten e Hahn dhe sot njelloj pas protestes. Ne qendrimin e saj nder te tjera merrte ne konsiderate pak metra me boshllek te njerezve te cilet per pak minuta ishin te ngjeshur ne hije. Por kjo diku afer Ministrise […]

Continue Reading

Kreshnik Çollaku/ Edhe po të doja të terhiqesha… ky nuk më le.

Shefi i Departamentit per Politike te Jashtme ne PD, Kreshnik Çollaku, shkruan sot ne nje status te tij nje pergjigje shume te shkurter per letren e gjate te Komisionierit te Johannes Hahn drejtuar shqiptareve! “Edhe po te doja te terhiqesha… ky nuk me le. Kam vendoosur ta rris ne kete vend. Prandaj neser dhe cdo […]

Continue Reading

Çollaku/ Një sprovë për negociatorët e BE.

Sot Kryeministri vuri ne pikpyetje serioze rolin dhe kontributin e cdo faktori nderkombetar ne Shqiperi. Deklarimi publik se investimi i gjate dhe serioz i negociatoreve nga BE,ambasadoreve,negociatoreve etj permbledhur ne “Propozimet McCalister”,ishte “vetem nje loje” te ciles kryeministri nuk kishte asnje qellim ti qendronte seriozisht….,eshte nje neperkembje dhe shembje i autoritetit te atyre qe i […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Ariun dhe Shumicën e vret pesha e vet

Nuk e kam pëlqyer kurrë gjuetinë,më duket shumë mizore. Por shpesh, është intresante të flasësh me gjahtarë. Tregojnë histori të bukura edhe kur nuk thonë të vërteta. Sidoqofte, një nga këto histori më ka mbetur në mënyrë të çuditshme në mendje. Dikur, një gjahtar më tregonte se një ndër kafshët më të vështira për tu […]

Continue Reading

Çollaku/ Jetike ndërhyrja e prania e SHBA-së në Ballkan.

Ballkani i tere eshte ne krize. Menaxhimi i krizave te Ballkanit si ceshtje evropiane,sic qe qasja e mandatit te dyte te presidences Obama..duket se ka renduar dhe thelluar problemet ne Ballkan. BE me gjithe deshiren e mire duket se po has veshtiresi serioze ne kuptimin dhe zgjidhjen e krizave Ballkanike. Proceset hiperburokratike,paqartesi ne evidentimin e […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Suksese në jetë, Ditmir Bushati !!!

Kryeministri dhe Ministri i Jashtem pasi u perpoqen pa sukses te manipulojne qendrimjn e SHBA lidhur me krizen politike ne Shqiperi..,keto ore kane shperthyer ne nje korale te coroditur ne perpjekjen deshperake per te realizuar ate cka deshtuan ta bejne sot tere dites. Qendrimi i SHBA eshte i qarte. SHBA i ka kerkuar ministrit te […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Rama për herë të dytë pjesë e fushatës Anti Trump !!!

Ka disa dite qe ka shperthyer nje sulm mediatik i paprecedente i Demokrateve amerikane kundra Presidentit Trump. Fushata mediatike synon te rrenjose ne opinion idene se fitorja Trump u mbeshtet nga influenca ruse ne SHBA. Absurde kur mendon se historikisht Republikanet amerikane kane mbajtur qendrime antiruse shume me radikale se Demokratet. Sado e rende dhe […]

Continue Reading

Nga Basir Çollaku: Unë i besoj Mero Bazes.. për Xhafën

Por më tepër kur ai është në opozitë me qeverinë, se sa kur është në opozitë me opozitën, siç së fundmi punon në botimet e tij…. Sepse në rastin e parë, ai profesionalisht është në misionin e gazetarit, e në rastin e dytë në misionin e vet.. Me 17 qershor gazeta “Tema” ka botuar një […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Gjirize të Fëlliqësisë Publike.

Sot dy gazetat qeveritare “Shqiptarja.Com” dhe “Tema” kane botuar dhe shperndare nje shkrim ku sipas tyre paraqitet nje liste drejtuesish te PD te mbeshtetur permes projektesh apo financimesh nga Fondacioni Soros. Ne mes emrave permendet edhe emri im. Banalitetit te ketyre shpifjeve mbase nuk do te ishte e udhes tu pergjijesha por ne respekt te […]

Continue Reading

Çollaku: pas parave të drogës shqiptare dhe pastrimit të parave në vendin tonë vjen terrorizmi.

Kreu i Departamentit të Politikës së Jashtme në Partinë Demokratike, Kreshnik Çollaku ne nje status te tijin ne facebook citon se, raporti i publikuar pak orë më parë nga Departamenti Amerikan i Shtetit është tejet shqetësues, pasi ai përmban një akuzë direkte të SHBA-së për Shqipërinë, ku thekson se pas parave të drogës shqiptare dhe […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Amnezia Rilindase dhe MAGA

Analiste rrogetar te qeverise dhe eksponente te rilindjes,ne fushaten e panikuar anti proteste dhe anti opozite,ngazellejne se kane kapur nje lapsus ne nje nder slloganet e opozites. I jane sulur akronimit MAGA,qe lideri opozites perdori duke permbledhur ate cfare shpreh prej dhjete ditesh ne bulevardin e pushtuar nga qytetaret protestues. Eshte fakt, se MAGA frymezohet […]

Continue Reading