Ministri i Mbrojtjes së Greqisë: “Çamët janë kriminelë lufte”!

Sot në pikë të mëngjezit ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kammenos ka deklaruar se “çamët janë kriminelë lufte që kanë bashkëpunuar me nazistët”. Në një deklaratë për mediat në orët e para të mëngjesit ai deklaroi se ato që thuhen për çështjen e pronave nuk kanë lidhje me çamët. Në lidhje me Zonat Ekskluzive Ekonomike […]

Continue Reading

Idrizi sulmon Ramën dhe pse disa institucione drejtohen akoma nga Çamët

Gjatë fjalës së tij në Këshillin Kombëtar të PDIU, Idrizi tha se partinë e tij tentuan që ta zhduknin, ndërsa përmendi edhe zgjedhjet e kaluara. Idrizi tha se qeveria mund t’i vidhte PDIU mandatet, por historinë sipas tij nuk mund ta zhduknin. Mes të tjerash ai tha se çështja çame nuk është më pjesë e […]

Continue Reading

Presidenti Grek: Çamët pjesë e mizorive naziste, harrojini nëse doni BE-në

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos ka ashpërsuar gjuhën ndaj Shqipërisë dhe pretendimit të Tiranës, për ekzistencën e “çështjes came”. Pavarasësisht se ministri i Jashtëm grek Niko Kotzias ka mohuar të jetë folur për “çështje çame” gjatë bisedimeve me homologun Bushati, kryeministri Rama në daljen e fundit te emisioni i Sokol Ballës, tha se ajo është […]

Continue Reading

Shikoni tmerrin që kanë kaluar çamët nga Grekët/ FOTO

Ditën e martë, shoqata Çamëria ka lajmëruar një protestë në përkujtim të genocidit grek ndaj tyre. Fotot e mëposhtme janë publikuar nga i ndjeri, albanologu Robert Elsie. Ato tregojnë tmerrin që kanë kaluar çamët Çamët, të njohur greqisht si Tsamides, janë shqiptarë të cilët banojnë në pjesën më jugore të trevave shqipfolëse. Krahina e tyre, Çamëria, është një […]

Continue Reading

Nga Nikollaq Neranxi/ Për çamët që disfaten e himariotëve, e mendojne si fitoren e tyre!

Besoj se shumica prej jush e dini atë historinë, ku të gjithë u vunë në rradhë para Zotit dhe ai iu tha: “Më kërkoni çfarë të doni, të dytit do t’i jap dyfishin e të parit”. I erdhi rradha shqiptarëve. Ai që ishte i pari në rradhë, po plaste nga inati se shqiptari pas tij […]

Continue Reading

Dashamir Tahiri i drejtohet Idrizit. Hajde kandido në Vlorë po ta mbajti.

Ish-deputeti i Vlorës, Dashamir Tahiri që iu hoq mandati për shkak të fshehjes së dy dënimeve duket se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga politika. Ai ka nisur fushatën për zgjedhejt e 2017-ës dhe është në kërkim të votave të çamëve, ndërsa sfidon hapur ish-kreun e partisë ku bënte pjesë, Shpëtimi Idrizin, duke e […]

Continue Reading