Zaptohen trotuaret tek “Komuna e Parisit” me lejën e Bashkisë

Zaptimi i trotuareve dhe pjeseve te tjera te rrugeve, tashme eshte bere fakt dhe shihet me sy te lire kudo neper Tirane. Fotoja qe na mberriti nga ‘Komuna e Parisit’ eshte bere ne nje vend ku aty Bashkia nuk te lejon as dhe antenen  ta vendosesh pa lejen e saj. Kjo perzgjedhje dhe kjo maskarade […]

Vazhdo të lexosh

Deklaratë e PLL për media: Marrëveshja Rama-Basha i la mënjanë objektivat e afishuar politikë të Çadrës

Partia Lëvizja e Legalitetit ka lindur në rrethana të jashtëzakonshme, me synimin për të siguruar ekzistencën e një shteti demokraktik, mbi bazën e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Për hir të këtij qëllimi, legalistët kanë dhënë jetën dhe kanë përjetuar privacione ekstreme gjatë diktaturës komuniste. E megjithatë, kauza jonë ia doli të mbijetojë. Pas […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokrat Turtulli/ Lista e deputetëve të PD-së duhet të dali vetëm prej çadrës. Aty gjenden demokratët e vërtetë

PD nuk ka pse dergon të deleguar neper rrethe per te perzgjedh kandidatet per deputet. Demokratet e vertete erdhen vetê nga e gjithe Shqiperia në çader. Aty dhe prej asaj çadre duhet te dali lista e deputeteve te saj. Vetem brenda asaj çadre do dilte lista e vertete e demokrateve te vertete qê nuk do […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Kurrë më zgjedhje pa popullin, pa opozitë, kurrë më zgjedhje moniste!

Nëse nuk pranon përmes dialogut politik tranzicionit të butë që ti hapë rrugë përmes Republikës së re, Republika e re do të marrë në të gjitha format dhe mënyrat fatet e shqiptarëve, kushtetutën e re, sëbashku paqësisht do të përmbysim republikën e vjetër”. Kjo ishte deklarata që bëri sot kreu i opozitës Lulzim Basha një […]

Vazhdo të lexosh

Mos fol në emër të demokratëve dhe me gjuhën e Elvi Fundos, zonja me Jaguar.

Merr hov më shume deputetja dhe ish ministrja për 7 vjet e PD, Majlinda Bregu. Hovi i saj erdhi direkt pas letres se komisionierit Hahn drejtuar shqiptareve per zgjedhjet. Gjuha e Majlindes është e njëjtë me gjuhen e perdorur gati 4 vjet nga nje ish keshilltar demokrat, Elvi Fundo. Ju drejtohet demokrateve znj Bregu në […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Ata që i shesin drogë fëmijëve do t’i asgjësojmë

Lulzim Basha ka paralajmëruar shpërndarësit e kanabis sativës në vend, se në Republikën e Re do të ketë dënime shumë të ashpra ndaj tyre. Gjatë fjalës së tij në çadrën e opozitës, Basha i vuri theksin fenomenit negativ të shitjes së drogës nëpër shkolla. Me fjalë të ashpra, Basha kërcënoi shpërndarësit e kanabisit që të heqin […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Afati ka përfunduar, data 18 qershor për zgjedhjet ka rënë.

Mbrëmë në mesnatë ka skaduar edhe afati i fundit i kodit zgjedhor për regjistrimin e listave zgjedhore të kandidatëve për deputetë Bëhet fjalë për partitë e pushtetit partinë e Edi Ramës dhe Ilir Metës Deri tani asnjë prej tyre nuk ka dorëzuar listën emërore të kandidatëve Me këtë kat dhe sipas Kodit Zgjedhor të Republikës […]

Vazhdo të lexosh

Gazetari, Eni Shehu, paralajmëron një ‘goditje’ për ndërkombëtarët. (VIDEO)

Gazetari Eni Shehu i nxjerr të palarat Hervin Çulit dhe Kumbaros. ”Miqtë marrin rolet kryesore, projektet janë të gjitha klienteliste.”, rrëfen gazetari pas punës së tij investigative në institucionet e kulturës në Shqipëri. Shehu tregon prapaskenat e artit në Shqipëri dhe se çfarë ndodh me audicionet ku miqtë e drejtorëve marrin rolet kryesore dhe projektet […]

Vazhdo të lexosh

Nga Besnik J Aliaj: Çadra dhe anti-mitingu i 13 Korrikut 1990!

Dje mu faneps para syve anti-mitingu ogurzi i 13 korrikut 1990 kur PPSH akuzonte si “jashteqitje e kombit” rreth 5000 shqiptare trima opozitare qe ne 2 korrik ne shenje proteste me regjimin hyne ne ambasadat e huaja ne Tirane dhe kerkuan azil politik. Nje revolte ne kushtet kur nje popull i tere mbahej i burgosur […]

Vazhdo të lexosh

Për Olta Xhaçkën: Çadra jote të gjeti burrë, e jona për zgjedhje të lira

Besa Petriti,  njëherësh edhe Nënkryetare e FRPD-së, i është përgjigjur deklaratës së ministres së Mirëqenies Sociale Olta Xhaçka, e cila tha sot se të rinjtë e PS do të marrin përpara çadrën e opozitës. Në një status në Facebook, Besa Petriti shkruan se çadra e opozitës është ngritur për të kërkuar zgjedhje të lira. Kurse […]

Vazhdo të lexosh

Nga Florjon Mima: Çadra e lirisë ka edhe një mision tjetër.

Vlera vjetore e kanabisit të prodhura në Shqipëri është 5 miliardë euro, sipas një hulumtimi të bërë nga BBC. Prodhimi i përgjithshëm i vendit në një vit është, 10 miliardë euro. EUROPOL-i shkon edhe më tej. Vlera totale e kanabisit të konsumuar në një vit në Europë, është 23 miliard Euro, dhe 90% e kësaj […]

Vazhdo të lexosh

Galdini nga çadra e opozitës: Nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje me Ramën/ Video

Dje në çadren e lirise ishin ftuar per te folur te gjithe partite aleate te opozites. Te gjitha partite opozitare ishin ne unison mendimi per bojkotim te zgjedhjeve deri ne krijimin e qeverise teknike. Pjese e ketij takimi me partite opozitare ishte dhe perfaqesuesi i LDE- Arian Galdini i cili pershendeti vendimin e Partise Demokratike […]

Vazhdo të lexosh

Rama: Çadra po mbron prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar

Nga Cakrani i Fierit, ku Rama shkoi për të shpërndarë legalizimet dhe qe i vetëdijshëm se të pranishëm në takim nuk ishin vetëm socialistë. “Ne asnjëherë nuk kemi folur për partinë tonë në këto takime, – tha ai, duke iu drejtuar demokratëve, –  por ne jua legalizuam shtëpitë, ne do të kujdesemi për të gjithë, po […]

Vazhdo të lexosh

Çmëndet Ngjela/Ja tre postet që kërkon Meta që opozita të dalë nga çadra

Dy ditë pasi lideri i LSI-së foli për krijimin e një qeverie besimi dhe zgjedhje vetëm me opozitën, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kreu i Kuvendit zhvilluan sot një takim “kokë më kokë” në kryesinë e Kuvendit. Pak orë pas mbylljes së këtij takimi është zbuluar edhe se për çfarë po flitet konkretisht. Spartak […]

Vazhdo të lexosh

Muç Nano sulmon Metën: Çadra është ngritur me ‘ok’-in e Metës

Mustafa Nano është pozicionuar dukshëm në lidhje me situatën politike në vend. Madje ai ka mbajtur një pozicion të qartë në lidhje me rolin e Ilir Metës në zgjidhjen e kësaj krize. Ai thotë që ka shumë gjasa që çadra e opozitës të ketë marrë ok-in e Metës. Nano vijon më tej duke thënë se […]

Vazhdo të lexosh

Rama reagon për deklaratën e Metës. Zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike.

E vlerësoj përpjekjen e bashkëkryetarit të koalicionit qeverisës, Ilir Meta, për të kërkuar një zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike. Edhe unë kam qënë dhe mbetem i gatshëm per cdo zgjidhje që i’a lehtëson Partisë Demokratike rrugën për t’u kthyer në Kuvend; votuar Vetingun; vazhduar betejën e vet politike në shinat e Kushtetutës e të ligjshmërisë […]

Vazhdo të lexosh

Basha i drejtohet Metës: “Mirë se vjen!” Shqipëria e para!

Lulzim Basha ka komentuar deklaratat e djeshme të kreut të LSI-së, Ilir Meta. Gjatë fjalës së tij në “Çadrën e Lirisë”, Basha u shpreh se i mirëpret deklaratat e Metës, por nuk do të bëjë aleanca në kurriz të popullit. Ja  fjala e Bashës sot në çadër: Mbrëmë  një nga partnmerët kryesorë të koalicionit ka […]

Vazhdo të lexosh