Nga Enver Bytyçi/ Vështirë të thuhet cila është forma e qeverisjes në Shqipëri!

Qeverisja është art i drejtimit dhe menaxhimit të grupeve nacionale e sociale të qytetarëve, të cilët për shkak të numrit të banorëve, territorit të përcaktuar, ngjashmërisë midis banorëve, ndjenjës së përkatësisë së një trashëgimir të caktuar, si dhe për shkak të vetëvendosjes kanë krijuar dhe ndërtuar atë që quhet shtet. Shqipëria është njëri nga këto […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Protesta e sotme, model i Republikës së Re!

Më 21 janar 2011 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” protestuesit e Rilindjes ushtruan dhunë dhe provokuan në ekstrem forcat e rendit. Dukej qartë se opozitës së atehershme u duheshin viktima për të legjitimuar marrjen e pushtetit dhe e realizuan këtë. Në analizën e atyre ngjarjeve qeveria Berisha kishte interes që opozita të përdorte dhunën e […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: “O sa mirë”! Me fy shqiptarë!

Ish-kryeministri i Serbisë, Vladan Gjorgjeviç, shkroi dhe botoi në vitin 1913 veprën e tij “Shqipëria dhe Fuqitë e Mëdha”, ku i paraqet shqiptarët si njerëz me bisht, të cilët ngjiten pemëve si majmunë dhe ushqehen ende si ne rendin primitiv me frutat e pemëve të egra. Madje i quante lëkurkuqë të një rrace jashtëtokësorësh, “prej […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Një bisedë e Edi Ramës me Ramush Haradinajn në Paris

Ramush, une po e marr kete medaljen e kaloresit, sepse nuk bera si ti, perkundrazi u bera mik me Serbine. Ti qe ke luftuar kunder saj rri edhe ca kohe ne izolim politik, sa ta zgjedhim mikun tone Vuçiç ne krye te shtetit te Serbise. Pastaj shohim e bejme, ndoshta do te me duhet te […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Bravo zoti Rama! Nëse nuk di, pyet o burrë!

Mbrëmë përmes një interviste të zëdhënësit të BDI-së në Maqedoni, Artan Grubi, mësuam se marrëveshja e partive politike shqiptare na qenka firmosur në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Në emission, gjatë intervistës, u shfaq vazhdimisht një foto e tryezës së bisedimeve dhe nënshkrimeve, nën mbikëqyrjen e zotit Rama. Ndërsa sot kemi produktin negativ […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Republika e gangsterëve

Prej 25 vitesh kemi parë shumë herë se si sillen gangsterët në pushtet në këtë vend. Ndërsa tash pas njëçerek shekulli shqiptarët, të cilët shpresuan Shqipëria do të hynte në një fazë të re të zhvillimit të saj përtej tranzicionit, po ndeshën në një gangsterizëm të pamëëhirshëm. Vendi ka bërë hapa prapa në të gjitha […]

Continue Reading

Enver Bytyçi: Grabitësit profesionistë të shtetit dhe të bankave!

Nga Dr. Enver Bytyçi E enjte 9 shkurt 2017. Mesditë! Ora shënon 13.24 minuta kur në sallën operative të policisë bie telefoni për të lajmëruar atë që ndodhi në rrugën e Rinasit. Dy persona të maskuar kanë marrë në dorë një motosharrë dhe kanë sharruar automjetin e blinduar, pastaj i janë lutur rojave dhe shoferit […]

Continue Reading