Përplasje në PS, Bushati: Nuk jam i vetëm, vendimet të vijnë nga baza e partisë, jo nga lidershipi

I konsideruar një nga zërat oponentë brenda PS, Ditmir Bushati, në një intervistë të gjatë për gazetën “Mapo” dhënë gazetares Blerina Gjoka ka folur për situatën e brendshme në PS. Një ndër pyetjet që të gjithë e bëjmë në këtë moment, dhe e ka bërë edhe gazetarja, është nëse Ditmir Bushati ndihet vetëm. Bushati thotë: […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati uron Albinin e Vjosën/ ‘Fitore pa të fortë’

Ish-ministri i jashtëm Ditmir Bushati ka uruar Albin Kurtin dhe Vjosa Osmani për zgjedhjet në Kosovë, teksa u shpreh se qytetarët kanë vendosur për ndryshimin. Bushati shprehet se Kosova i dha leksione të rëndësishme Shqipërisë mbi mënyrën e organizimit të zgjedhjeve. Gjithashtu Bushati, ka sulmuar edhe Edi Ramën, duke shkruar se zgjedhjet janë garë për […]

Vazhdo të lexosh

Sherr Rama-Bushati në kryeministri. Jep dorëheqjen!

Pas zhvillimeve të fundit për çështjen e emërimit të refuzuar nga presidenti Ilir Meta të Gent Cakajt, kryeministri Edi Rama është shfaqur në zyrën e tij i tërbuar dhe ka mbledhur urgjentisht stafin e ngushtë. Burime të SYRI.net pranë kryeministrisë thanë, se pas kësaj lëvizje të presidentit, Rama po shqyrton rrugët që gjithsesi ministrinë e […]

Vazhdo të lexosh

Tsipras e pranon: Jemi pranë marrjes së detit

Alexis Tsipras tha ditën e sotme se Athina dhe Tirana janë pranë arritjes së një marrëveshjeje për zgjidhjen e çështjeve të hapura mes dy vendeve. Ndërsa grekët janë treguar më të hapur për marrëveshjen që po bëjnë, në Tiranë gjithmonë ka mbizotëruar heshtja si nga Edi Rama apo edhe nga Ditmir Bushati. ‘Dy çështjet që […]

Vazhdo të lexosh

Paloka-Bushatit: Legen, kur të shkosh në bordellot e Brazilit fol kështu

Teksa ishte  thirrur për të dhënë shpjegime për çështjen detare ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, mes tij dhe deputetëve të opozitës ka pasur replika të forta. Kur  Bushati lexonte disa nga pikat e letrës së presidentit Ilir Meta, ku ky i fundit kërkonte më shumë informacione rreth kërkesës për plotfuqishmëri, ministri […]

Vazhdo të lexosh

Bushati: Plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Bushati, i pranishëm sot në seancën dëgjimore të thirrur nga Komisioni për Politikën e Jashtme, tha se ende nuk ka një marrëveshje me Greqinë dhe sqaroi se plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti i Republikës, por ai jep vetëm autorizimin për nisjen e punës për negociatat. “Presidenti i Republikës, […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Grek: Çamët pjesë e mizorive naziste, harrojini nëse doni BE-në

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos ka ashpërsuar gjuhën ndaj Shqipërisë dhe pretendimit të Tiranës, për ekzistencën e “çështjes came”. Pavarasësisht se ministri i Jashtëm grek Niko Kotzias ka mohuar të jetë folur për “çështje çame” gjatë bisedimeve me homologun Bushati, kryeministri Rama në daljen e fundit te emisioni i Sokol Ballës, tha se ajo është […]

Vazhdo të lexosh

Protesta kundër faljes së detit Greqisë

Protesta është organizuar përmes rrjeteve sociale sot ne oren 10.00, menjëherë pasi ministri grek i Jashtëm deklaroi se nga negociatat mes homologun shqiptar Ditmir Bushati, hapësira detare e Greqisë do të rritej me 12 milje. “Duke parë reagimet tuaja në lidhje me lajmin se Qeveria e Shqipërisë i ka falur 12 milje në det Greqisë, […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Good guys,bad guys në politikë të jashtme.

Sipas mediave tregohet se Ministri Bushati ne Bruksel,”paska vene ne seder” BE,duke u kujtuar Serbine (qe ulet ne dy karrige)…por me ndryshimin se ne kete rast Bushati dhe te tijet te cilet mund te sillen ngjashem…por nuk e bejne,ndaj Brukseli duhet ta shperbleje kete “bujari” shqiptare,duke mbyllur syte. Ne fakt edhe kjo forme,eshte nje lloj […]

Vazhdo të lexosh

LSI-ja i bashkohet PD-së: Të merret masë ndaj Bushatit me sjellje rrugaçërore

Pas një fjalimi tërësisht të politizuar dhe në mënyrë të paprovokuar, Bushati në mungesë të argumentave dhe si pasojë e dështimit të axhendës integruese, në mbrojtje të vetvetes zgjodhi të ofendojë personalisht kryetarin e komisionit, z.Genc Pollo, dhe vijoi të përgojonte dhe deputetë të tjerë të opozitës . Deputetët e LSI-së në Komisionin e Integrimit […]

Vazhdo të lexosh

Vëllai i Ramës, fushatë për Tom Doshin e PSD dhe kundër Partisë Socialiste

Olsi Rama ka dalë në krah të kandidatit për deputet të Partisë Social Demokrate për deputet, Tom Doshi, i cili kandidon për PSD e Skender Gjinushit. Pas një dreke në Shkodër, shkruajnë mediat, të dy kanë vendosur të shpërndajnë foton si mesazh për PS. Ish-kryeministri Berisha shkruan se Olsi Rama ka marrë pjesë këto ditë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Xhahid Bushati/ Jozefina Topalli – siç e lexoj unë…

Jozefinën nuk e njoh. Asnjëherë nuk e kam takuar. Kam ndjekur me vëmendje jetën e saj politike dhe marrëdhëniet e saj me Shkodrën. Jozefina është një parlamentare e karrierës. Me përvojë politike. Vjen nga një familje e respektueshme shkodrane. Me dinjitet. Me sharm. Me kulturë. Me qytetari. Në gjithë karrierën e saj këto veçori ajo […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bushati/ A mund t’ia lësh timonin një shoferi mashtrues?

Edi Rama e ka shndërruar në kryefjalë të fushatës së tij, dëshirën për ta mbajtur i vetëm timonin e makinës qeverisëse. Ai shkon fshat më fshat e qytet më qytet, përmend gjyshin e famshëm, ish shofer të naltmadhnisë, mungesën e pasionit të tij për veturat dhe pas të gjitha këtyre, i lutet shqiptarëve t’i japin […]

Vazhdo të lexosh

Lista e kandidatëve të PD, barsoleta më e keqe për Shkodrën

Pas zhurmës së bujshme që shkaktoi një strukturë e ngritur para kryeministrisë për tre muaj rresht dhe që në gjuhën popullore u quajt çadër, një tjetër zallamahi jo e vogël u shkaktua nga paraqitja e listës së kandidatëve për deputet të Partisë Demokratike e cila erdhi si kurorë e një produkti gati qesharak të “çadrës […]

Vazhdo të lexosh

Ja sms urdhëruese për infermierët e Shkodrës që të marrin pjesë në takimin e Ramës/ Foto

Edi Rama shkon pasditen e sotme në Shkodër për të zhvilluar takimet e tij elektorale. E si zakonisht, këto takime zyra e shtypit e Ramës i shet si takime me votues për herë të parë. Por ajo që po ndodh në qytetin e Shkodrës është vërtetë për tu habitur. Duke i pasur frikën e dështimit […]

Vazhdo të lexosh

Andi Bushati bën thirrje për revolucion në Kavajë/ Bandat e Ramës luftohen me dhunë

Andi Bushati është i mendimit se pushtetet banditeste duhet të luftohen me dhunë dhe se në Kavajë duhet të përdoren mjete të dhunshme. Bushati ishte i ftuar në një panel diskutimi bashkë me politikanë dhe analistë nga gazetari Ylli Rakipi në emisionin e tij të “Të paekspozuarit”. Ja si u shprehën ata: Rakipi: Listat e kandidatëve […]

Vazhdo të lexosh

Vajza e tezes së Ditmir Bushatit dhe njëkohësisht ambasadore në Athinë ‘torturon’ emigrantët

Ambasada shqiptare ne Greqi ka vendosur  se qe nga  dita e djeshmje aplikimi  per çertifikatat e legalizimeve te femijeve , por edhe te proçedurave te tjera, te kryhet online.  Problemet kane nisur qe ne oret e para pas shpalljes se ketij vendimi, pasi ky lloj aplikimi behet vetem nepermjet kompjuterit ose celulareve iphone, gje te […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku: Suksese në jetë, Ditmir Bushati !!!

Kryeministri dhe Ministri i Jashtem pasi u perpoqen pa sukses te manipulojne qendrimjn e SHBA lidhur me krizen politike ne Shqiperi..,keto ore kane shperthyer ne nje korale te coroditur ne perpjekjen deshperake per te realizuar ate cka deshtuan ta bejne sot tere dites. Qendrimi i SHBA eshte i qarte. SHBA i ka kerkuar ministrit te […]

Vazhdo të lexosh