Basha takim me Metën në zyrë e këtij të fundit.

Një takim në presidencë, është ndalesa e parë që kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar menjëherë pas kthimit nga Brukseli, ku mori pjesë në nga punimet e Asamblesë së PPE. Burime për “BalkanWeb” thanë se Kreu i Shtetit, Ilir Meta priti sot në zyrën e tij në Presidencë, kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Takimi ka zgjatur për […]

Continue Reading

Vuçiç: Mund të më vrisni, por Kosovën s’e njoh

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka përsëritur sërish tashmë qëndrimin e njohur prej kohësh se nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës. Ai i është drejtuar faktorit ndërkombëtar duke thënë se nuk të mund ta detyrojnë ta bëjnë këtë gjë.. “Mund të më vrisni, por ajo nuk do të ndodhë. Ju them, anglezëve dhe […]

Continue Reading

Basha në Bruksel në takimin e PPE

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha do të marrë pjesë në takimin e Asamblesë Politike ku do të ketë takohet me përfaqësues të lartë të politikës europiane, me të cilët pritet të diskutohen zhvillimet politike në Shqipëri dhe sfidat e saj në procesin e integrimit në Bashkimin Europian. Në Asamblenë Politike të Partive Popullore Europiane,marrin […]

Continue Reading

Basha/ 7 vite më parë nën drejtimin e Partisë Demokratike shqiptarët nisën të lëvizin pa viza në Europë

Lulzim Basha, ka kujtuar sot një moment kulmor historik për shqiptarët: Heqjen e vizave, të drejtën për të lëvizur lirisht në Europë. Në një mesazh të publikuar në rrjetet sociale, Basha e sjell në kujtesë këtë ditë të veçantë dhe e ballafaqon me situatën ku ndodhet vendi duke bërë thirrje për reflektim: “Sot është një ditë […]

Continue Reading

Kreshnik Çollaku/ Good guys,bad guys në politikë të jashtme.

Sipas mediave tregohet se Ministri Bushati ne Bruksel,”paska vene ne seder” BE,duke u kujtuar Serbine (qe ulet ne dy karrige)…por me ndryshimin se ne kete rast Bushati dhe te tijet te cilet mund te sillen ngjashem…por nuk e bejne,ndaj Brukseli duhet ta shperbleje kete “bujari” shqiptare,duke mbyllur syte. Ne fakt edhe kjo forme,eshte nje lloj […]

Continue Reading

Basha në Bruksel/ Ja me kë do takohet

Lulzim Basha ndodhet në Bruksel ku do të marrë pjesë në takimin e Asamblesë Politike të Partisë Popullore Europiane, ku marrin pjesë përfaqësues të partive të djathta europiane, të qeverive të vendeve europiane dhe të institucioneve të Bashkimit Europian. Basha do të ketë takime të veçanta me përfaqësues të lartë të politikës europiane, për të […]

Continue Reading

Pas veshjes skandaloze me Kryeministrat, Rama ecë si garip me duar në xhepa pranë Trump-it/ Video

Një ditë më pas, ndërsa ka ecur përkrah liderëve botërorë gjatë samitit të Nato-s në Bruksel, kryeministri shqiptar ka rënë në sy për shkak të ecjes së pazakontë me duar në xhepa (video poshtë). Të gjithë udhëheqësit e tjerë ecin të shpenguar, normalë, dhe asnjë prej tyre nuk i mban duart në xhepa. Kryeministri ynë, […]

Continue Reading

Vlahutin-Ramës: Anulo zgjedhjet në Kavajë se do dalim bllof

Burime për  SYRI.net nga mazhoranca bëjnë me dije se Romana Vlahutin po e këshillon kryeministrin Edi Rama të tërheqë kandidatin e PS-së nga Kavaja, pasi zgjedhjet e 7 Majit mund të rezultojnë fatale për Ramën dhe vetë ambasadoren Vlahutin. Po perse? Rama mësohet se vazhdimisht i ka thënë aleatit të tij, se PD nuk ka […]

Continue Reading

Mediu: Opozita mbështetje maksimale nga Uashingtoni për zgjedhje të lira

Në një status në Facebook, Mediu shkruan se ambasada amerikane dhe ish-zyrtari gjerman i partisë CDU theksojnë problemin e blerjes së votave, situatës së krimit dhe trafikut të drogës, ndërsa mediat pranë qeverisë kanë interpretuar atë pjesë të lajmit sipas interesit. Kryetari i republikanëve ka theksuar se opozita dhe kryetari i saj Lulzim Basha ka […]

Continue Reading

Plasin protestat dhe në Bruksel në mbështetje të çadrës së protestueve në Tiranë

Miq, Sheshi i Lirisë po ngrihet dhe në Bruksel, zemra e diplomacisë europiane. Me qindra shqiptare që punojnë e jetojnë atje po mbështesin kauzën e të gjithë shqiptarëve, jo vetëm të opozitës, #Zgjedhje_te_lira_dhe_te_ndershme! Emigrantët tanë, Diaspora por dhe qindra mijëra shqiptarë që i janë drejtuar shpresës së azilit po perpiqen dhe do rezistojnë me cdo […]

Continue Reading