Rama: Adi Krasta mund ta konsiderojë ngjarje darkën me mua, jo unë!

I ftuar në emisionin “Studio e Hapur” të Eni Vasilit, ndër të tjera kryeministri Rama ka folur edhe për marrëdhënien e tij me miqtë politikë dhe jo politikë. I gjendur disi i papërgatitur ndaj pyetjes së gazetares Vasili lidhur me “darkën e gabuar” dhe të shumëpërfolur me Adi Krastën (çfarë ndodhi) kohë më parë, Rama […]

Vazhdo të lexosh

Ben Blushi shpall kandidatët për deputet për zgjedhjet/ Ja emrat e tyre

LIBRA e Ben Blushit ka zbardhur këtë të shtunë emrat e 190 kandidateve që do të përfshihen në listat shumemërore për zgjedhjet e 18 qershorit. Në një njoftim të saj LIBRA falenderon te gjithe aplikuesit e deritanishem madje shton se pret te tjere deri me 20 prill. “Sot Bërthama LIBRA mori në shqyrtim emrat e […]

Vazhdo të lexosh

Blushi për Ramën: Ky erdhi në pushtet me votat e socialisteve dhe qeverisi me një grup keqbërësish që u quajtën Rilindja

Fjala e plote e Blush-it sot ne parlament. Shpresoj qe sot gjysma e qeverise nuk ka ardhur me fjalime te gatshme kunder meje, jo sepse nuk kishte kush t’ua shkruante, por sepse njeriut qe i shkruante traktet kunder meje po i dridhet dora ndersa atyre qe i lexonin keto trakte po i merret goja sepse […]

Vazhdo të lexosh

Blushi: “Rilindja” ngordhi. Ja sa mandate merr Edi Rama

Ben Blushi tha sot në Kuvend se Edi Rama e mori peng Shqipërinë dhe se Rilindja vdiq. Ose më saktë, ngordhi. “Rilindja është e ngordhur, pa frymë, gati për ta varrosur. Kafshët e pyllit kanë ardhur ta varrosin. Kjo ndodhi për shkak të një njeriu, të Edi Ramës që erdhi në pushtet nga socialistët dhe […]

Vazhdo të lexosh

Shpëtim Idrizi refuzon ofertën e Ramës për tu futur në zgjedhje pa opozitën

Pas takimit që ka pasur me aleatin e tij, Ilir Meta, Edi Rama duket se ka bërë tentativën e fundit për të bërë zgjedhje pa opozitën dhe pa LSI tashmë, duke joshur Shpëtim Idrizin. Oferta e Ramës për Idrizin ka qenë të futet në zgjedhje pa Opozitën pasi një gjë të tillë ka pranuar ta […]

Vazhdo të lexosh

Nga Armand Maho: Ikja me bisht ndër shalë e Ramës dhe një loje e pisët e Blushit!

Qe dy dite pas protestes se 18 shkurtit shkruajta se strategjia e Bashes per ta futur Ramen ne hulline e coroditjes elektorale ishte brilante. Priti me durim 3 vjet e gjysem, nderkohe qe po rritej shqetesimi se vendi po shkonte drejt autoritarizmit. Basha ndejti ne heshtje, duke duruar dhe presionin e brendshem te partise se […]

Vazhdo të lexosh

Blushi bashkon votat me” Kryehorrin” siç e quajti ai Ramën

Përtej tensioneve që shoqëruan ditët e fundit kampin e majtë, mazhoranca konfirmon vazhdueshmërinë e bashkëpunimit, duke miratuar në unanimitet të plotë të 7 ligjet e paketës prej 27 ligjeve të reformës në drejtësi, drafte këto që kërkoni shumicë të cilësuar prej 84 votash në Kuvend. Ajo që ra në sy në votimin që sapo u […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enton Abilekaj: Pse Edi Rama nuk është si Putini, Erdogani apo Gruevski

Edi Rama nuk është si Erdogani. Po kalon një periudhë të vështirë ku po detyrohet të tregojë natyrën e tij autoritare, po kërcënon opozitën se do ta përjashtojë nga zgjedhjet, harron që opozita është pjesë e Shtetit ndërkohë që krenohet se po bën Shtet, por dallon nga Erdogani. Debati me Blushin ishte kulmi i një […]

Vazhdo të lexosh

Blushi fyen rëndë Lindita Nikollën: Je një injorante totale

Deputeti Ben Blushi ka sulmuar ashpër ministren e Arsimit Lindita Nikolla gjatë replikave në Parlament. Pas fjalës në Parlament të Lindita Nikollës e cila foli gjithashtu me gjuhë të ashpër kundër Ben Blushit dhe Mimoza Hafizit, deputeti Blushi reagoi keq. “Askush nuk do mbahet mend që ke pasur një bodigard që dërgonte për të marrë […]

Vazhdo të lexosh

Blushi i zbulon Braçes kush është macja. Vetëm Tom Doshi qesh

Deputeti Ben Blushi tregoi pas një muaji gjëagjëzën që i kishte drejtuar Erion Braçes. Gjëagjëza ishte e tillë: Unë kam një mace, ta fal ty, macja kafshon rastësisht Taulant Ballën, meqë ti e përkedhel shumë. Kush e ka fajin, unë, ti, Taulanti, apo macja? Sot, Blushi tregoi me gisht nga Edi Rama dhe i tha […]

Vazhdo të lexosh

Blushi Ramës: Ti të vret pas shpine. Ti mban anën e horrave

Ben Blushi: Unë fola për politikë këtu, nuk ja përmenda asnjëherë emrin. Unë nuk jam njeri banal. Unë flas për politika, nuk flas për gjëra personale. Unë nuk tregoj me kë pi verë. Unë nuk vij në parlament për të folur për gjëra personale, por për gjëra që shqetësojnë Shqipërinë. Kush janë këto? Droga dhe […]

Vazhdo të lexosh

Rama sulmon në parlament me fjalim të egër Blushin. Blushi: Ti je kryehorr dhe frikacak.

Rama është rikthyer sot në parlament pas një mungese relativisht të gjatë duke replikuar ashpër me deputetin Ben Blushi dhe duke e denigruar këtë të fundit, personalisht. “Beni vdes për pak ministër! – tha Rama. –  Aq shumë vdes, sa është gati të shfaqet i rilindur në lëkurën e një personazhe të krijuar prej atij vetë për […]

Vazhdo të lexosh

Artur Zheji: Si e binda Ramën të dilte me sëpatë në dorë mes Tiranës

Kryeministri është sot më i dobët se kurrë. Por kjo nuk e pengon që të “luajë të fortin” në ekran dhe të krekoset publikisht në gëzim të pushtetit. Sepse dukshëm, kundërshtarët e tij politikë, janë sot, akoma dhe më të dobët se ai vetë. Dhe po shkohet vetëtimithi drejt 18 Qershorit, me një kryeministër që […]

Vazhdo të lexosh

Kuvendi shkarkon Enkeleda Shehi-n. LSI voton sërisht kundër PS-së

Pas debatesh të shumta Kuvendi ka shkarkuar kreun e Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF) Enkelejda Shehi. Shkarkimi është bërë më 55 vota pro dhe 20 kundër. Të pranishëm i ishin vetëm partitë e koalicionit qeverisës dhe 2 deputetët e Libra-s, Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi. Kjo është hera e dytë që LSI voton kundër këtij […]

Vazhdo të lexosh

Nga Bledi Kasmi: A është Beni, Nexhmija?

Disa djem dhe vajza të reja të ftojnë në trotuaret e Tiranës të firmosësh peticionin që Libra të regjistrohet në zgjedhje. Duhen disa mijëra firma dhe të rinjtë duken mjaft entuziastë që po i hyjnë politikës. Kur i pyet të rinjtë se përse duhet firmosur? Ata përgjigjen; “se Libra do të garojë në zgjedhje”. Interesante […]

Vazhdo të lexosh

Kuvend: Përplaset Blushi me Ballën. Ja replikat mes tyre.

E vetmja “opozitë” që ka ngelur në sallë është ajo e Ben Blushit, kryetarit të Libra-s. Blushi është përfshirë në një debat me deputetin e PS-së Taulant Balla në lidhje me reformën në drejtësi dhe vetingun. Blushi ka ironizuar duke u shprehur se disa ministra shprehen se pas vetingut do ndryshojë modeli i këpucës apo çmimi […]

Vazhdo të lexosh

KQZ i jep të drejtë Blush-it. Libra në garën e 8 Qershorit.

Një udhëzim që nuk u mësua se si u inflirtua ditët e fundit dhe që ndryshonte rregullat për kandidimin e partive politike në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, krijoi një përplasje të fortë mes KQZ dhe partisë LIBRA. Një ditë më parë me një gjuhë të ashpër në parlament, kreu i LIBRA-s, Ben Blushi akuzoi […]

Vazhdo të lexosh

Ja emrat e perzgjedhur dje me votim elektronik të Libra-s së Blush-it

Zgjedhjet e Brëndshme LIBRA Zgjedhjet e Brëndshme LIBRA – Për Kryetar dhe Bërthamë Results(Published Feb 12, 2017 8:00:36 PM) Zgjedhjet për Kryetar të LIBRA Option Votes Ben Blushi 95% 3093 Neritan Seferkolli 5% 156 Zgjedhjet për Antarë të Bërthamës Option Votes Mimoza Hafizi 5% 2036 Sonila Boci 3% 1262 Aida Nico 3% 1123 Matilda Terpollari […]

Vazhdo të lexosh

Partia e Blush-it voton me elektronik për përzgjedhjen e drejtuesve të saj

Partia më e re në Shqipëri, LIBRA është duke votuar. Anëtarët e LIBRA-s janë duke votuar për drejtuesit e partisë, një votim i parë për këtë lëvizje. Ky votim do mbetet unik dhe do kthehet në praktikë të pandryshuar. Sikur të gjitha partitë të votonin kështu Shqipëria do ishte një vend tjetër!”, shkruan Blushi në […]

Vazhdo të lexosh