Nikollaq Neranxi/ Edhe sa do ta durojmë OSSHE-në, këtë kompani hajdute?

Kur fatkeqesine nuk ta sjell Zoti, por OSHEE… Biznesmeni, Nikollaq Neranxi ka bere publike ne profilin e tij ne facebook, shqetesimin dhe njekohesisht demtimin qe i vjen biznesit te tij, por jo vetem, nga mungesa e energjise elektrike. Ja denoncimi i plote i Neranxit: Në autostrade ka nderprerje te energjise elektrike cdo 5 minuta prej […]

Continue Reading

Miliona euro të harxhuara për kasat fiskale që nuk funksionojnë

Tetë vjet më parë, çdo biznes në Shqipëri u detyrua të blejë një pajisje elektronike të quajtur Kasë Fiskale, me kosto që varionin nga 300 në 500 euro për njësi dhe me kosto të tjera “mirëmbajtjeje”. Bashkë me vendosjen e kasave fiskale, parlamenti miratoi ndryshime në kodin fiskal të vendit, duke imponuar gjoba të majme […]

Continue Reading

Greva/ Ulen qepenat te Tregu Ushqimor, Medreseja, Tregu Elektrik. FOTO

Tek Tregu Ushqimor i Tiranës si dhe tek tregu pranë Medresesë, një pjesë e madhe e bizneseve kanë ndërprerë aktivitetin. Po ashtu, tek “Tregu Çam” dhe Tregu Elektrik, tregtarët kanë dalë në rrugë. Ndërkohë, në mjaft qytete kryesore, po vijon ulja e qepenave si një reagim kundër skemës ë re të TVSH dhe rritjes së taksave […]

Continue Reading

Klosi mbledh 61 kryetarët e bashkive. Penalizim për çdo biznes

Blendi Klosi ka shpallur  operacionin ” Tē pastrojmë Shqipërinë që duam”. Ai ka theksuar se do të ketë penalzimi për  çdo biznes që fiton duke gërryer mjedisin, hotelet, marketet, baret. “Penalizim për çdo biznes që fiton duke gërryer mjedisin, hotelet, marketet, baret, individët që e kanë deri më sot mjedisin si mallin pa zot, pronën […]

Continue Reading

Gjendet një i vdekur në biznesin e tij në Vlorë

Policia e Vlorës raporton se rreth orës 07:15 në lagjen “28 Nëntori” është gjetur i pajetë një shtetas brenda në lokalin e tij. Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe ka zbuluar se viktima i përket shtetasit L.Xh., rreth 50 vjeç, pronar i objektit ku është gjetur. Nga veprimet hetimore bazuar në hetime paraprake të […]

Continue Reading

“CV-ja e errët” e Gentjan Dajës, ish-kryetari i PS kërkon zgjedhjen e gruas së tij në krye të Kavajës

Kavaja do të zgjedhë kryetarin e ri më 7 maj, pasi KQZ i hoqi mandatin Elvis Rroshit, si rezultat i ligjit të dekriminalizimit. Pavarësisht ndëshkimit moral dhe politik që PS ka marrë me shkarkimin e Rroshit, partia e drejtuar nga Edi Rama duket se nuk është e gatshme të ndryshojë shumë në këto zgjedhje të […]

Continue Reading

Nga Sonila Meço: Hajt se folim

Nuk mund të kesh një ekonomi të bazuar në konsum nëse konsumatorët nuk e përballojnë dot konsumin”. Një rregull elementar që thënë kështu ngjan si një nga pohimet satirike në Facebook se “Ai që është i varfër nuk është i pasur”. Por me mënyrën si argumentohet situata ekonomike në vend nga vendimmarrësit, reagimet elementare janë […]

Continue Reading