Birra pafund dje në mbylljen e fushatës së PS-së në Kavajë. Miting me nxënës të shkollave fillore. FOTO+VIDEO

Qindra mbështetës të Partisë Socialiste në Kavajë, u mblodhën pasditen e djeshme në stadiumin “Besa” për të festuar me një festë me birra mbylljen e fushatës zgjedhore. Siç duket edhe nga fotot dhe pamjet filmike që sjellin nga terreni gazetarja dhe operatori i DurrësLajm, anëtarët e PS-së i janë gëzuar festës, pavarësisht se disa minuta […]

Continue Reading

Nga Aurel Plasari: Gjermanët hanin würstel dhe pinin birra kur ngrihej Hitleri. Po shqiptarët sot?

Kur bie shi dhe kur kam ngé shkruaj në FaceBook nga një rekomandim leximi, që të tjerëve u duket esé. “Ernst Fraenkel, Shteti i dyfishtë – Një kontribut në teorinë e diktaturës”, New York 2010 (Oxford University Press): është një vepër e hershme, e botuar për së pari më 1941 jashtë Gjermanisë, pikërisht kur regjimi […]

Continue Reading

Birra ka edhe disa funksione të tjera, të cilat ndoshta ju s’i keni ditur kurrë.

Kur dëgjojmë fjalën “birrë” na vjen në mendja pija alkoolike, ngjyrë ari, e cila arrin të na freskojë ditët e netët e verës. Përveç kënaqësisë që mund të sjellë konsumimi i saj, birra ka edhe disa funksione të tjera, të cilat ndoshta ju s’i keni ditur kurrë. Këto funksione do t’jua tregojmë më poshtë. U […]

Continue Reading