Rama: Do i tregojmë BE që jemi një vend i besueshëm

Në kuadër të marrëveshjes me Bashkimin Europian kufijtë shqiptarë do të monitorohen nga 50 oficerë të FRONTEX. Gjatë ceremonisë ku u fol për pikat e kësaj marrëveshje, Komisioneri Evropian për Migracionin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, Dimitris Avramopoulos, sqaroi se nuk cenohet sovraniteti i Shqipërisë përsa i përket kontrollit të kufijve. Ndërkohë, kryeministri Edi Rama, […]

Vazhdo të lexosh

BE rrëzon Ramën: Nuk hapen negociatat për Shqipërinë.

Dha gjithçka që mundi që të merrte një lajm të mirë sot, por Bashkimi Europian në strategjinë e zgjerimit të zbardhur nga mediat ndërkombëtare ka rrëzuar qeverinë e Edi Ramës. Për të paktën 10 vitet e ardhshme, dyert e Shqipërisë janë mbyllur. Hapja e negociatave duket se është larg. E kjo vetëm për meritë të […]

Vazhdo të lexosh

Ja çfarë parashikon rregullorja e fundit e BE për vizat.

Këshilli Evropian më 27 shkurt 2017, ka miratuar një rregullore për të rishikuar atë që quhet mekanizmin e pezullimit që mund të zbatohet për të gjitha marrëveshjet ekzistuese për liberalizimin e vizave. Qëllimi i këtyre ndryshimeve  është forcimi i mekanizmit të pezullimit, duke i lehtësuar punën shteteve anëtare të njoftojnë rrethanat që mund të çojnë […]

Vazhdo të lexosh

Nisin hetimet ndaj ambasadores Romana Vlahutin

“NewEurope” shkruan se hetimi ndaj Vlahutin ka nisur për blerjen e vilës 1.6 milionë Euro në një rezidencë në periferi të Tiranës. OLAF është organi i vetëm i Bashkimit Europian i mandatuar për të zbuluar, hetuar dhe ndaluar mashtrimin me fondet e BE-së. “Kjo është një shifër e çmendur sipas ekspertëve vendas, pasi ajo vilë nuk […]

Vazhdo të lexosh

Basha për Hahn: Europa s’ndëshkon, as nuk ngre në pushtet kriminelin

Pasi eurokomisioneri Johannes Hahn bëri publike një letër ku dënonte bojkotin e zgjedhjeve të 18 qershorit, kreu i PD Lulzim Basha i është përgjigjur pasditen e sotme nga çadra e lirisë. Basha theksoi se momentalisht në asnjë vend të Europës nuk protestohet me kaq ngulm sa në Shqipëri për të mbrojtur të drejtën e votes […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadorët e vendeve të BE refuzojnë Vlahutin: Nuk mbajmë qëndrim pa parë protestën e opozitës

Ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian kanë dalë kundër ambasadores së delegacionit të BE në Shqipëri, Romana Vlahutin në lidhje me krizën politike në vend. Paraditen e sotme, në zyrën e Vlahutin tek “Aba Center” u mblodhën ambasadorët e vendeve të BE për të diskutuar për bojkotin e zgjedhjeve nga opozita. Syri.net mëson nga burime […]

Vazhdo të lexosh

Ja shkrimi i Kastritot Myftarajt kundër Vlahutin, i cili solli arrestimin e tij

Aventura e çuditshme e një kurve kroate në Tiranë Në Kroaci, “Zonjën” Romana Vlahutin, e kanë quajtur “Prva Dama u sjeni”(Zonja e Parë-Hije) e Presidentit të majtë Ivo Josipoviç, i cili ishte në këtë post, në vitet 2010-2015. Josipoviç ishte një artist i shndërruar në politikan. Profesioni i tij ishte muzikant. (kompozitor) Por ai ishte […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Një sprovë për negociatorët e BE.

Sot Kryeministri vuri ne pikpyetje serioze rolin dhe kontributin e cdo faktori nderkombetar ne Shqiperi. Deklarimi publik se investimi i gjate dhe serioz i negociatoreve nga BE,ambasadoreve,negociatoreve etj permbledhur ne “Propozimet McCalister”,ishte “vetem nje loje” te ciles kryeministri nuk kishte asnje qellim ti qendronte seriozisht….,eshte nje neperkembje dhe shembje i autoritetit te atyre qe i […]

Vazhdo të lexosh

Galdini/ Një leksion amerikan për Edi Ramën dhe këdo tjetër që flet e mendon si ai.

Opozita nuk eshte gjendje elektorale. Opozita eshte gjendje sociale, politike, historike dhe kulturore. Gara elektorale, pra vetem gara elektorale, percakton rolin e fuqine e gjendjen e Opozites. Gara ku Opozita ne konkurim, mund edhe ta asgjesoje nje Opozite, per ti dhene jete tjeter Opozite… Por gara ama. Gara ku Opozita eshte konkurente. Jo votimet ku […]

Vazhdo të lexosh

Donald Lu kundër Edi Ramës: Mos manipulo me idenë e bashkimit me Kosovën

Ambasadori amerikan në Shqipëri ka kritikuar kryeministrin Edi Rama për hedhjen e mundësisë për një bashkim të mundshëm të Shqipërisë dhe Kosovës nëse të dyja vendet ndihen të refuzuara nga Bashkimi Europian. “Qeveria Amerikane mbështet sovranitetin e Kosovës dhe Shqipërisë. Jemi kundër çdo diskutimi të pakujdesshëm për bashkim. Ai pengon stabilitetin e rajonit dhe rrugën […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan, shpërthen kundër BE-së. Falenderon Trump-in

Recep Tayyip Erdoğan, në një intervistë për CNN International, ka bërë vlerësime mbi situatën e fundit në vend dhe më gjerë, raporton Anadolu Agency (AA). “Qëndrimi aktual dhe këndvështrimi i Trumpit na gëzon. Besoj se në takimin tonë dypalësh për përcaktimin e rrugës sonë, mund të shohim që dy vendet si partnerë dhe aleatë strategjikë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Skerdjan Dhuli: Teatri i BE-së dhe në të mjerët.

Sot Ministri i Jashtem Gjerman ne viziten e tij ne Tirane beri ate qe ben cdo burokrat Europian: Kerkon qestesi, stabilitet, normalitet politik e dokrra te tilla. Na kerkoi qe Opozita te jape argumenta per bojkotin e saj per zgjedhjet, nderkohe mesiguri nuk e di akoma qe opozita ka 2 muaj qe eshte ne proteste […]

Vazhdo të lexosh

Nga Blendi Fevziu: Denoncimi i Dules dhe ‘kriza e ndërkombëtarëve’

Vangjel Dule, kryetar i një partie të hershme parlamentare dhe deputet prej shumë kohësh në Kuvendin e Shqipërisë, ka bërë dje një deklaratë që ka qenë më shumë se sa befasuese. Dule ka sqaruar se në një takim me të huaj, një përfaqësues i diplomacisë europiane në Tiranë e ka mbështetur presionin për të marrë […]

Vazhdo të lexosh

Alarmante/ Paratë e drogës kanë shkuar edhe në zyrat e BE.

Vangjel Dule, kreu i PBDNJ, tha për mediat se një diplomat i rëndësishëm i huaj në një takim me disa parti politike opozitare u bëri një propozim të çuditshëm. U kërkoi që të tradhtojnë PD dhe Lulzim Bashën dhe si këmbim Edi Rama dhe KQZ do t’ju jap disa mandate deputeti me shumë se sa […]

Vazhdo të lexosh

Ja kush është zyrtari i BE-së, që u ofroi vjedhjen e votave të PD-së, aleatëve të saj.

Kryetari i një partie të vjetër parlamentare në vend, PBDNJ, Vangjel Dule dje dekonspiroi një fakt tronditës, që ka të bëjë me rolin e diplomatëve të huaj në vendin tonë. Sipas Dules një diplomat i rëndësishëm, edhe në prani të 4-5 aleatëve të tjerë të Partisë Demokratike, u ka bërë atyre një ofertë të pistë, […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting.

Lulzim Basha ka akuzuar drejtpërdrejt Kryeministrin Rama dhe ambasadorët e SHBA-ve dhe BE-së se janë të implikuar në krijimin e një reforme në drejtësi në favor të qeverisë. Madje, Basha ka kërkuar edhe arrestimin e Ramës. Sipas Bashës ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting. […]

Vazhdo të lexosh

Nga nesër zona Schengen me rregulla të reja dhe më të forta

Prej dates 7 prill në kufijtë e BE do të aplikohen rregulla të reja të zonës Schengen duke kontrolluar pasagjerët, për të mbrojtur BE-në nga terrorizmi, raporton BalkanInsight.  Shtetasit e vendeve të tjera dhe qytetarët e BE-së do të kontrollohen tërësisht në kufi, rregulla është parashikuar se do të shkaktojë pritje të gjata dhe trauma […]

Vazhdo të lexosh

Erdogan: Turqia nuk futet kurrë në Bashkimin Europian sepse nuk është e krishterë.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan vijon me deklaratat “bombë”, teksa së fundmi ka thënë se vendi i tij nuk do të futet kurrë në Bashkimin Europian sepse nuk është i krishterë. Në një fjalim, Erdogan tha se takimi i përfaqësuesve të BE-së me Papa Françeskun, ishte prova më e mirë se unioni është organizatë […]

Vazhdo të lexosh