Fran Frroku-t dikush i pëshpëriti në vesh: “Kemi urdhër nga Arta Marku të të arrestojmë”

Frrok Çupi/ Kur i vunë prangat sot në mëngjes kryetarit të Bashkisë së Lezhës, Fran Frroku, dikush i pëshpëriti në vesh: “Kemi urdhër nga Arta Marku të të arrestojmë…”. Si  Frani edhe Arta janë rritur në Lezhë; madje me sa mbaj mend- babai i Artës (Prokurore e Përgjithshme) është akoma inxhinier në një nga ndërmarrjet […]

Continue Reading

Nga Nikollaq Neranxi/ Çensura mediatike që ka instaluar Erion Veliaj, është më e rrezikshme se ajo e Enver Hoxhës!

Pak ditë më parë publikova një status në facebook në cilësinë e Kryetarit të Shoqatës së Tregtarëve, ku denoncova edhe një herë falimentimin e mijëra bizneseve në Tiranë si pasojë e rritjes së taksave ekzistuese dhe shtimit të taksave të reja nga Bashkia Tiranë, pa marrë parasysh se tregtarët nuk mund t’i përballonin ato. Taksa […]

Continue Reading

Policia e Tiranë heq banderolën para Bashkisë ku shkruhej ” Drejtësi për Arditin”. Video

Policia e Tiranes ka hequr banderolen e gjate para Bashkise ne te cilen shkruhej” Drejtesi per Arditin”. Te pyetur se pse po e hiqni banderolen, ata jane pergjigjur nen ze se” kemi urdher nga lart”. Per me teper ndiqni videon: https://www.facebook.com/silvi.bardhi/videos/10155321099621094/

Continue Reading

Zaptohen trotuaret tek “Komuna e Parisit” me lejën e Bashkisë

Zaptimi i trotuareve dhe pjeseve te tjera te rrugeve, tashme eshte bere fakt dhe shihet me sy te lire kudo neper Tirane. Fotoja qe na mberriti nga ‘Komuna e Parisit’ eshte bere ne nje vend ku aty Bashkia nuk te lejon as dhe antenen  ta vendosesh pa lejen e saj. Kjo perzgjedhje dhe kjo maskarade […]

Continue Reading

Nga Nikoleta Kovaçi/ Tenderi për pastrimin e Tiranës, bashkia shpall fitues nipin e Sadri Abazit

Gara e paracaktuar me 9 operatorë.  Si u skualifikua operatori me të njëjtat kushte dhe me një vlerë tenderimi, 115 milionë lekë më pak se “Alko-Impex” me administrator Arbër Abazin Nipi i Sadri Abazit është fituesi i garës për pastrimin e Tiranës. Ai është fitues në një garë me 9 operatorë ku jo vetëm që […]

Continue Reading

Bashkia e Tiranës: Nuk kemi hapur digën e Bovillës

Bashkia e Tiranës dhe UKT kanë hedhur poshtë pretendimet se është hapur diga e Liqenit të Bovillës. Në një deklaratë të përbashkët, Bashkia dhe UKT thonë se pretendimi i ish-kryeminstrit Berisha dhe disa të zgjedhurve vendorë të PD nuk është i vërtetë. “UKT dëshiron të bëjë me dije se niveli i ujit në Liqenin e […]

Continue Reading

Zbulohet pasuria marramendëse e Vangjush Dakos

Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako rezulton një nga kryebashkiakët më të pasur në vend. Sipas portalit Spending Data Albania, rubrika Para dhe Pushtet  janë publikuar të dhëna mbi deklarimin pasurorë për vitin 2016 të Kryebashkiakëve të vendit. Nga të dhënat e portalit rezulton se Vangjush Dako është një drejtues Bashkie shumë i pasur. […]

Continue Reading

Bashkia e Tiranës ka zëvendësuar pemët e dëmtuara nga persona të papërgjegjshëm në Parkun e Liqenit të Farkës.

Pas evidentimit të thyerjes së disa prej fidanëve të rinj që u mbollën vetëm pak kohë më parë, punonjësit e Agjencisë së Parqeve dhe të Rekreacionit të Bashkisë kanë marrë të gjitha masat për të rikthyer gjendjen normale. Liqeni i Farkës ndodhet 9.6 km nga qëndra e Tiranës dhe vetëm 2.3 km nga rruga nacionale […]

Continue Reading

Veliaj: Tirana bëhet bashkia e parë që krijon rezervat e qytetit për përballimin e situatave të emergjencës.

Tirana bëhet bashkia e parë që krijon rezervat e qytetit për përballimin e situatave të emergjencës. Bashkia e Tiranës ka ngritur Magazinën e Emergjencave të qytetit, me një fond të veçantë ushqimesh dhe veshmbathjesh, të cilat do të shërbejnë për t’i ardhur në ndihmë njerëzve në nevojë në raste emergjencash. “Tirana është gjithmonë një hap […]

Continue Reading

Artan Hoxha: Qazim Sejdini lëviz me truproja, frikë mos e vret fisi ‘Çapja’

Gazetari i kronikës Artan Hoxha, ka treguar se kryetari i Bashkisë së Elbasanit Qazim Sejdini është marrë në mbrojtje nga policia si një prej njerëzve që rrezikohet nga fisi Çapja. Artan Hoxha, është një nga personat që e njeh mirë konfliktin mes bandave në Elbasan dhe nga të vetmit që ka folur publikisht duke dhënë […]

Continue Reading

Bashkia fillon të pastrojë pusetat që rrezikohen të mbushen me qese dhe mbetje të tjera plastike.

UKT duket se ka nisur që të pastrojë pusetat që rrezikohen të mbushur me qese dhe mbetjeve të tjera plastike apo dhe inerte. Bashkia thotë se shumë qytetarë janë ende të papërgjeshëm dhe situata mbetet ende problematike në shumë zona të Tiranës. Situata bëhet edhe më shqetësuese tashmë që kemi hyrë në stinën e shirave. […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi/ Rritja e çmimit të ujit nga Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës nuk ka të drejtë të ngrejë çmimn e ujit sepse “Uji ” si mall është monopol i shtetit si pasuri kombëtare.Ai nuk është një mall që e ka bashkia. Kshilli bashkiak pavarësisht se është një organ kolegjal vendimmarrës nuk ka të drejtë të vendosë për mallra apo shërbime që nuk i ofron […]

Continue Reading

Erion Veliaj prezanton 1147 administratorët e pallateve, ose 1147 spiunët e rinj të sigurimit.

Keta do jene nga sot spiunet e rinj te sigurimit te Bashkise. Mos mendoni se Veliaj dhe Rama e bën kete per te ofruar menaxhim me te mire te mirmbajtjeve te pallateve. JO! Kjo eshte prova me e felliqur qe kokat e 99-tshave kerkojne te zaptojne pallatet dhe te dijne cdo gje ne lidhje me […]

Continue Reading

Rama bën fushatë me të inkriminuar. Thërret në ndihmë Roshin në Kavajë. Foto

Rama, njeriu qe bertet me shume per vettingun dhe nga ku kerkon te trembi kedo qe ai mendon se eshte i inkriminuar ose korruptuar, ka therrit serish ne skene te inkriminuarin dhe shkarkuarin prej tij, ish kryetarin e Bashkise Kavaje dhe nje prej trafikanteve te droges dhe perdhunimit, Elvis Roshi. Roshi eshte pare dje teksa […]

Continue Reading

Njoftim i rëndësishë nga Bashkia Tiranë në lidhje me abonetë

Lidhur me shpërndarjen e aboneve për muajin qershor 2017, Bashkia e Tiranës njofton përdorues e shërbimit të transportit publik qytetës se ato do të kenë element shtesë sigurie. “Me qëllim shmangien e informalitetit, keqmenaxhimit të shpërndarjes dhe përdorimit, si dhe për të rritur elementet e sigurisë, biletat e pajtimit mujor (abonetë) të përgjithshme dhe studenti, […]

Continue Reading

Trembet PS/ Ndërron kadidatin pas futjes së LSI me kandidatin e saj në Kavajë

Pas futjes së lëvizjes socialiste në garën për kreun e Bashkisë së Kavajës, partia Socialiste ka ndryshuar kandidat. Burime brenda PS-së konfirmojnë se kandidat për Bashkinë e Kavajës do të jetë Dorian Murati dhe jo Klodian Shehi. Murati më herët ka mbajtur postin e drejtorit të ALUIZNI-t në Kavajë. Ndersa në krahun e djathte kandidati […]

Continue Reading

Presidenti dekreton 25 qershorin si datën e zgjedhjeve

Presidenti Bujar Nishani e ka vendosur që të dekretojë datën e zgjedhjeve parlamentare datën 25 qershor 2017, pas paktit të arritur mes kreut të PS-së Edi Rama dhe të PD-së, Lulzim Basha. Gjithashtu presidenti ka vendosur që të dekretojë në datën 25 qershor 2017 edhe zgjedhjet në Kavajë. Këto vendime janë bërë të ditur nga […]

Continue Reading

Rama kundër Ramës/ E papranueshme fyerja që bëre ndaj Voltana Ademit, duhet respektuar

Nënkryetari i LSI-së Luan Rama ka kritikuar fyerjen e Kryeministrit Rama ndaj kryebashkiakes së Shkodrës Voltana Ademi. Gjatë një emisionin “Debati në Channel One” të Roland Qafokut, Luan Rama tha se: nuk mund të fyesh një zonjë, që është zgjedhur me shumicat e votave të qytetarëve shkodranë dhe që më herët ka qenë deputete. “Qasja […]

Continue Reading