Çollaku/ Në Tiranë rrezikojnë të humben 50 prona e troje publike si “dhuratë” për miqtë e pushtetit.

Prej 4 vitesh ne Keshillin Bashkiak Tirane (te shkuarin,ky i sotmi eshte Keshill Popullor),ne cdo mbledhje te Keshillit eshte paraqitur nga Bashkia e Tiranes kjo kerkese.Prona eshte publike dhe qartesisht jepet “dhurate” miqve te pushtetit e te qeverise. Per kater vite ne cdo mbledhje,Opozita bllokoi me vote grabitjen e kesaj prone publike.Drejtuesit e Bashkise Tirane […]

Vazhdo të lexosh

Valdrin Pjetri, “sheiku” që kërkon karrigen e kryebashkiakut. Pasuria që zotëron i besuari i Ramës

Në 13 gusht do të ngjitet në karrigen e kryebashkiakut të Shkodres, gjithmonë nëse gjërat shkojnë siç i ka parashikuar Valdrin Pjetri dhe partia socialiste. Shumë vetë kanë pyetur prej ditës së parë që Shkodres ju servir nga Edi Rama si kandidat për bashkinë, se kush është Valdrin Pjetri, cili është kontributi i tij në […]

Vazhdo të lexosh

Voltana Ademi: E dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian.

Voltana Ademi e Shkodrës mund të dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian. Është ky ‘kushti’ i Ademit të cilin vetë ajo ia ka bërë të ditur përmes një letre të dërguar me punë të SHBA në Tiranë si dhe ambasadorëve të vendeve të BE. ‘Ne si qytet jemi përballur me totalitarizmin dhe […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet/ Nga 1500, sot 6300 punonjës në bashkinë e Tiranës!

Në vitin 2018 numri total i punonjësve në pushtetin vendor arriti në 33 500 persona nga të cilët rreth 18% ose 6309 punonjës ndodhen në Bashkinë e Tiranës, sipas të dhënave nga Ministria e Financave të cituara në një raport të posaçëm nga Shoqata e Bashkive tëShqipërisë. Pas Reformës Territoriale në verën e vitit 2015 numri i punonjësve në Bashkinë e Tiranës i kaloi të 1500 punonjësit […]

Vazhdo të lexosh

E ‘frikshme’/ 57% e të rinjve në Tiranë nuk do të votojnë. Ngelen vetëm veteranët.

57% e të rinjve të kryeqytetit deklarojnë se do të bojkotojnë zgjedhjet vendore të Qershorit 2019! Papunësia, të ardhurat e ulëta, korrupsioni dhe arsimimi janë problemet më shqetësuese që kërkojnë zgjidhje! Foto ilustruese18 Maj, 2019 14:21 Rinia e Tiranës “ngel në klasë” Bashkinë dhe partitë politike në Tiranë! TIRANË- Anketa Kombëtare “Rinia në Shqipëri 2019”, […]

Vazhdo të lexosh

Spektakli gjysmë milionë euro për prezantimin e rikandidimit të Veliajt

Partia Socialiste mbajti sot një tubim për shpalljen e rikandidimit të Erion Veliajt për kryabashkiak të Tiranës në Zgjedhjet Vendore 2019. Për këtë qëllim, në Sheshin Nënë Tereza do të zhvillohet një aktivitet që socialistët e kanë quajtur Kongres Zgjedhor, por që në të vërtetë do të jetë një spektakël vetëlëvdues-mobilizues, plot ngjyra, shkëlqim dhe […]

Vazhdo të lexosh

Tjetër “erë” PPP/ Gati koncesioni 40-vjeçar i WC-ve publike në Tiranë e 7 bashki, vlera 300 milionë euro

Nxitimi i Ramës, për të dhënë për 4 dekada edhe këtë PPP, tregon se banda e këtij pushteti, është bërë gati për t’ia mbathur, duke lënë mbrapa një “fushë të minuar” me shumë probleme sociale si “plaga” e pronave, administrata e korruptuar dhe e paaftë, arsimi i lartë gërmadhë, kaosi legalizimeve, bankat offshore, pasuritë në […]

Vazhdo të lexosh

Nuk i ndahen Shpëtim Gjikës/ Dikush synon të përdorë kokën time për fushatë

Ish-kryetari i bashkisë së Vlorës Shpëtim Gjika ka reaguar një ditë pas lajmit të dhënë nga prokuroria për dërgimin e tij në gjyq për shpërdorim detyre lidhur me koncesionin e parkimeve. “Hetimi vazhdon, nuk është mbyllur ende, dhe unë personalisht, jam i interesuari i parë që kjo çështje të zbardhet drejt! Nuk më shqetëson fare […]

Vazhdo të lexosh

Denoncon deputeti:Veliaj më kërkon dhurata 5 milionë euroshe për një leje ndërtimi!

Deputeti i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, njëkohësisht edhe biznesmen, Ramiz Kelmendi, ka ngritur akuza të forta ndaj kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, lidhur me dhënien e lejeve të ndërtimit.Kelmendi përmes një letre të hapur tregon se ka blerë një truall në Tiranë për ndërtim dhe nga kryebashkiaku Veliaj i ishte premtuar fillimisht mbështetje maksimale.Kelmendi […]

Vazhdo të lexosh