Basha letër bankave: Mos rrezikoni me financimin e PPP-ve që pastrojnë para të drogës dhe korrupsionit! Do t’i anulojmë!

Lulzim Basha u ka dërguar bankave të nivelit të dytë dhe për dijeni Guvernatorit te Bankës së Shqipërisë një letër, ku u bën thirrje që mos të rrezikojnë me financimin e PPP-ve, pasi sipas tij janë para te pista. Basha thekson se nga aktiviteti i paligjshëm i prodhimit të drogës dhe trafikimit të saj nga […]

Continue Reading

Arben Malaj/ Taulant Balla pas mos pranimit të ndërhyrje së tij më ka kërcënuar me SMS

Ish ministri socialist dhe anëtari i Bordit të Bankës së Shqipërisë Arben Malaj u është përgjigjur me një shenim në rrjetin e tij social deputetëve socialistë që duan të shkarkojnë. Ja postimi i plotë i tij në facebook: Nje sqarim per kolegët dhe dashamirësit lidhur me këtë njoftimin ne Ballkan web. E para dhe thelbësorja […]

Continue Reading

Bode shkatërron karierën e tij dhe braktis PD për Ramën me vetëm një sms.

Në mbledhjen e sotme të Komisionit të Ekonomisë po shqyrtohet edhe kandidatura e Ridvan Bodes për Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. I pranishëm në Komision, Bode theksoi kontributin e tij në përmbushjen e detyrimeve ligjore të Bankës së Shqipërisë. “Do të kontribuoj të përmbushim detyrimet ligjore të BSH. Eksperienca ime, kontribut në një debat […]

Continue Reading

Nga vijnë këto miliarda ku të gjithë po ndërtojnë, pa marrë kredi në banka?!

Vrulli i ndërtimeve në kryeqytet dhe kredia për këtë sektor në Tiranë po shkojnë në drejtime të kundërta. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se stoku i huasë në sektorin e ndërtimit për bizneset private në kryeqytet ka ardhur në rënie në tremujorin e parë dhe të dytë të vitit. Banka e Shqipërisë raporton […]

Continue Reading

Euro në tatëpjetë/ Të ndërhyjë Banka e Shqipërisë, po ecim në rrugë të rrezikshme

Paraja gjithsej në qarkullim ka shënuar rënie historike në katër muajt e parë të vitit, duke shpjeguar indirekt forcimin e ndjeshëm të monedhës vendase. Eksperti Selami Xhepa thotë se Banka e Shqipërisë duhet të ndërhyjë për të rritur ofertën e parasë, përndryshe zhvillimet në kursin e këmbimit mund të futen në një rrugë të rrezikshme […]

Continue Reading

Nga Guxim Alimani/ Përse sulmohet Arta Marku?!

Shume kohe me pare kur Arta Marku,nje prokurore rigoroze,nje magjistrate e shkelqyer,e lene menjane ne province nga paria e Prokurorise te cilet nga hiçi human e nga nuliteti profesional arriten te kthehen ne Sheike te drejtesise,si gazetar duke ekspluatuar njohjet e mija njoftova publikisht opinionin se kandidatja per Kryeprokurore ishte nje personalitet premtues e cila […]

Continue Reading

Nga Klodian Tomorri/ Këta të dhjesin të gjitha teoritë dhe shkollat e mendimit ekonomik.

Gjate muajit dhjetor une fitova 7.6 leke interesa nga rroga ne banke. Nga keto qeveria me mbajti 1.14 leke tatim. Banka me mbajti 125 leke komision. Rezultati neto -118.5 leke. Keta te dhjesin te gjitha teorite dhe shkollat e mendimit ekonomik. Kur plasi kriza te gjitha bankat qendrore te botes kishin vetem nje hall. Donin […]

Continue Reading

“Dumrea”: Raiffeisen Bank tradhëton klientët e saj. Fshatarëve nuk u duhen as paga dhe as kredi

Faqja” Dumrea” here pas here ka ndjekur nga afer shqetesimin e ketyre banoreve dhe eshte bere nje ndihmuese e madhe per çeshtjen e tyre. Kjo faqe premton se do ti shkoje deri ne fund problemit te fshatareve te kesaj zone dhe do faktoje abuzimet qe Raiffeisen Bank iu ben atyre. I tille eshte dhe postimi i […]

Continue Reading

A po pastron para gruaja e Ramës, me bankën e saj?

Në fillim të muajit Shtator të vitit 2015, në media rrodhi një raport konfidencial, i mbajtur sekret deri më atëherë i misionit të OSBE-së në Tiranë. Opinioni u trondit për ato që shkruheshin aty, veçanërisht për kryeministrin e vendit, i zgjedhur vetëm 2 vjet më parë me “1 milion shuplaka”. Raporti, i hartuar gjatë vitit […]

Continue Reading

Banka e Shqipërisë: janë grabitur 3 milion euro.

Ndërsa janë arrestuar 6 punonjës të kompanisë së sigurisë private “Jaguar Security” dhe autorët enden të lirë e në drejtim të paditur me shumën e madhe të parave të grabitura, e cila deri më tani është përfolur si 2 milion euro. Burime për Lapsi.al nga Banka e Shqipërisë bëjnë të ditur se shuma e grabitur […]

Continue Reading