Frutat që duhet të shmangin diabetikët

Frutat dhe diabeti Frutat ofrojnë shumë vlera shëndetësore dhe jo vetëm për diabetikët. Ato janë shumë të pasura me vitamina, minerale, fibër dhe antioksidantë. Të dhënat thonë se frutat mund tu bëjnë mirë diabetikëve nëse këta të fundit kujdesen për racionet dhe nuk e teprojnë. Siç e thamë edhe më lart, frutat përmbajnë fibër. Fibra […]

Continue Reading

Ja arsyet pse duhet të konsumoni sa më shumë banane.

Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyral – sukrozën, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibra. Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh. Depresioni Sipas një studimi më të fundit njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të ndihen më mirë pasi kanë ngrënë një banane. Harrojini ilaçet – Hani një banane. Vitamina B6 që […]

Continue Reading

Konsumoni dy banane në ditë/ Ja mrekullia e tyre

Dy banane në ditë ndihmojnë për mbajtjen nën kontroll të tensionit të lartë në gjak, një alternativë e shëndetshme dhe e lirë ndaj ilaçeve. Sipas shkencëtarëve indianë, fruti i pasur me potasium mund të luajë rol të rëndësishëm në kontrollin e tensionin. Sipas një studimi zviceran të vitit 1997 njerëzit duhej të hanin 5 banane […]

Continue Reading

Shikoni çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni dy banane në ditë

Ushqimi i shëndetshëm jo gjithmonë është i shijshëm. Por kjo nuk mund të thuhet në rastin e bananeve. Kjo është arsyeja përse duhet të gëzoheni dyfish kur të mësoheni se përveç shijes së mirë, ky frut sjell edhe një sërë përfitimesh për shëndetin tuaj, shkruan Albeu.com. Më poshtë ju listojmë të gjitha provat që tregojnë […]

Continue Reading

Dieta me Kos? Për një javë do humbasësh 5 kg!

Dieta me kos është një dietë bashkëkohore, e cila bazohet në receta të pasura me proteina dhe të varfra me karbohidrate. Ajo siguron elementët e e nevojshëm ushqyes për organizmin nëpërmjet një ekuilibri ushqimor të përsosur dhe në të njëjtën kohë, pakëson ndjeshëm numrin e kalorive. Kjo bën që trupi për energjinë e nevojshme të […]

Continue Reading

Doni që të bëni një gjumë të mirë? Ja ushqimet që duhet të perdorni

Një nga tre persona vuajnë nga pagjumësia dhe sipas tij  ne duhet të konsumojmë ushqime përpara gjumit që janë të të njëjtit lloj me ato që konsumojmë në mëngjes. 5 ushqimet kryesore që duhet të konsumoni në darkë përpara gjumit: banane (përmbajnë shumë magnez që është shumë i mirë për muskujt tuaj); bajame (ju ndihmojnë […]

Continue Reading

Lëkurë banane për të zbardhur dhëmbë tuaj

Mund t’i keni flokët e përsosura, grimin e keni aplikuar mirë dhe lëkura mund t’ju duket e mahnitshme, por ndoshta vetëm dhëmbët po ua prishin tërë pamjen fizike. Është e dijshme që dhëmbët me ngjyrë të verdhë nuk janë aq atraktiv sa të bardhët ndriçues. Megjithatë, zbardhja e dhëmbëve përmes produkteve të ndryshme shpeshherë është […]

Continue Reading