Shqiptarët më të varfërit në rajon/ 28 % e familjeve s’paguajnë dot ujin dhe dritat. Për partinë të vrasin.

28 për qind e familjeve shqiptare kanë vështirësi në pagesën e faturave mujore, të tilla si uji, dritat, qira etj për gjatë vitit 2018, sipas gjetjeve të Barometrit të Ballkanit të këtij viti. Anketa që përfshiu familjet në të gjitha vendet e Ballkanit evidentoi se në Shqipëri përqindja e familjeve që nuk përmbushin detyrimet për […]

Vazhdo të lexosh

Macron: Jo zgjerim të BE

Duke folur për vendet kandidate dhe Ballkanin, presidenti i Francës është shprehur se duhen para me shumë kujdes dhe ashpërsi. ‘Jam pro integrimit të vendeve të Ballkanit, por ne duhet ta shohim zgjerimin me shumë ashpërsi dhe kujdes. Sa herë që zgjerohemi, ne shikojmë se dobësohemi’, është shprehur Emmanuel Macron në Sofje, ku po organizohet […]

Vazhdo të lexosh

Amerika zbarkon në Ballkan/ Pse Shqipëria e Edi Ramës po bojkotohet?!

Paralelisht me ndihmës sekretari amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Vess Mitchell, që po viziton këto ditë të gjithë kryeqytet e rajonit përveç Tiranës, sot një tjetër zyrtar i lartë amerikan ka nisur një turne në Ballkan, duke anash kaluar Shqipërinë. Senatori Chris Murphy, anëtar i Nënkomisionit për Marrëdhënie me Evropën dhe Bashkëpunimin e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Bledi Kasmi/ Kush është më e rëndësishme për Europën sot në Ballkan, Stabilokracia, apo Demokracia ? Kush është më e rëndësishme për Europën sot në Ballkan, Stabilokracia, apo Demokracia ?

Kjo është dilema të cilës i ka dhënë një përgjigje një akademik malazez, Pavloviç, i cili edhe nguliti në memorien europiane termin “Stabilokraci”, sipas të cilit, shtetet Perëndimore po injorojnë autokratët rajonalë,  praktikues anti-demokratë për aq kohë sa paqja garantohet në Ballkan. Shqetësimi nuk është më vetëm rajonal. Një gazetare e Deutche Welle i shprehu […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Vazhdo të lexosh

Italia: Ballkani në rrezik nga kiza e zgjatur në Shqipëri

“Një tjetër zonë ku kemi intensifikuar kontrollet dhe vëmendjen është gadishulli ballkanik: në ditët e fundit, (veçanërisht me zhvillimet shqetësuese në Maqedoni dhe kriza e zgjatur politike në Shqipëri) ka pasur sinjale serioze të përkeqësimit të marrëdhënieve mes venddeve të Ballkanit Perëndimor. Ka një rigjallërim të retorikës nacionaliste dhe euroskepticizmit me një ndikim negativ jo […]

Vazhdo të lexosh

‘Telegraf/ Baton Haxhiu, spiun i “UDB”-së

Nga Reshat Badallaj­ ZHURIANI Serbia fashiste permes Baton Haxhiut,spiunit të UDB­es serbe,këlyshit të Jovica Stanishiqit,gjaksorit te kryeudbashit të Serbisë,bandës vrastare,raciste, që quhet “DEVOLLI” dhe permes ETC të Ramiz Kelmendit,argat i devotshem serb,tentojn t´i helmojn dhe t´i tredhin shqiptarët. Devollët dhe Ramiz Kelmendi,kahmotshëm janë të lidhur me vëllazërit Kariq,kundër shqiptarve. Strumbullari i kësaj zezënaje,që i bie […]

Vazhdo të lexosh

Çmëndet sërish Rama. I bën presion Trump-it. Iki me Rusinë

Ballkani është në rrezikun e rrëshqitjes nën influencën ruse nëse administrata Trump injoron rajonin. Kështu shprehet kryeministri shqiptar Edi Rama në një intervistë për The Telegraph. Pikëpyetje ka edhe mbi atë nëse Bashkimi Europian po bën mjaftueshëm për të siguruar stabilitetin dhe për të bllokuar komplotet e mundshme ruse. Në një intervistë të gjatë, kryeministri […]

Vazhdo të lexosh