Sourani, Ambasadorja greke që u dekorua për merita në integrimin e grabitësve në tokat e bregdetit!

Nga Nikollaq Neranxi “Popujt merren vesh më mirë se qeveritë”, -i tha Gramoz Ruçi, kryetar i Parlamentit, Ambasadores greke ne ikje, zonjës Eleni Sourani. Në fakt në rastin e Greqisë ky pohim është pjesërisht i vërtetë! Popujt padyshim kanë patur vazhdimisht marrëdhënie shumë të mira, ndërsa qeveritë i kanë patur akoma edhe më të mira! […]

Continue Reading

Skandal/ Ministrit të Jashtëm, Edi Rama, i vidhen pasaportat në Athinë

Policia greke ka bllokuar një numër pasaportash shqiptare, të cilat ishin duke u transportuar me autobuzë, pa ndjekur protokollin zyrtar që kërkohet në raste të tilla. Por, pasi situata është sqaruar, ngjarja është bërë edhe më dramatike, për shkak se shoferi i ka rimarrë pasaportat nga autoritetet dhe është nisur për në Athinë ku edhe ka parkuar […]

Continue Reading

Athina në flakë/ Ky është popull opozitar që tmerron pushtetin!VIDEO

Shoqërohet me përplasje protesta e qytetarëve grekë para parlamentit në Athinë. Ata kundërshtojnë marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë për çështjen e emrit.Me flamuj në duar protestuesit kanë shkuar përpara parlamentit. Në protestë ka patur edhe persona të lënduar pasi ata kanë shkelur njëri-tjetrin. Për të shpërndarë protestuesit, policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe tymuese. Tubimi […]

Continue Reading

Përmbytjet/ Dhjetra persona kanë humbur jetën të mërkurën në Greqi

Dhjetra persona kanë humbur jetën të mërkurën në Greqi, në atë që e konsiderojnë si një katastrofë biblike, pasi një valë e keqe moti, e quajtur “Euridiki” ka goditur shumë rajone të vendit. Vetëm në komunën e Mandrës, në perëndim të prefekturës së Athinës, kanë humbur jetën të paktën 15 persona, 5 gra dhe 10 […]

Continue Reading

Athina në kaos, protestues me maska sulmojnë parlamentin/ VIDEO

Në Greqi nuk janë pritur aspak mirë masat e reja shtrënguese të qeverisë për të stabilizuar ekonominë. Përpara Parlamentit në Athinë janë mbledhur turma protestuesish, ndërsa një grupim me maska u përpoqën për t’u ngjitur në shkallët e Parlamentit grek. Ata u përplasën ashpër me policinë ndërsa në videon më poshtë mund të shihni çfarë […]

Continue Reading

Vajza e tezes së Ditmir Bushatit dhe njëkohësisht ambasadore në Athinë ‘torturon’ emigrantët

Ambasada shqiptare ne Greqi ka vendosur  se qe nga  dita e djeshmje aplikimi  per çertifikatat e legalizimeve te femijeve , por edhe te proçedurave te tjera, te kryhet online.  Problemet kane nisur qe ne oret e para pas shpalljes se ketij vendimi, pasi ky lloj aplikimi behet vetem nepermjet kompjuterit ose celulareve iphone, gje te […]

Continue Reading

Sekuestrohen pilulat me vlerë 10 milion euro që do përdoreshin nga ISIS. Arrestohen dy shqiptarë

Autoritetet greke njoftuan se kanë zbuluar në rrethinat e Athinës një laborator ku prodhoheshin barnat me emrin Captagon, që njihen gjerësisht si “droga e xhihadistëve”. Përdorimi i saj i stimulon luftëtaret e ISIS-it para operacioneve luftarake. Autoritetet greke sekuestruan 650.000 pilula Captagon, vlera e të cilave përllogaritet në rreth 10 milion euro. Në kuadër të […]

Continue Reading