Krijohet këngë për Pandeli Majko

Pandeli Majko, ministër i emigracionit ne qeverinë Rama ka bërë një vizitë në Greqi për t’u interesuar për kushtet e emigrantëve dhe të drejtat e tyre. Kjo vizitë ka entuziazmuar shumë  shqiptarët te cilët i ngritën edhe këngë. DILNI SE VJEN PANDELIU! I Ç’ ka Athina që gëzohet, bubullin dhe dëbon shiun? Janë mbledhur emigrantët […]

Vazhdo të lexosh

Ja disa nga bamirësitë që Thoma dhe Athina Turtulli kanë bërë për qytetin e Korçës

Thoma Turtulli dhe zonja e tij Athina Turtulli, bamirësi dhe bamirsja nga Korca që i kanë dhuruar Korçës spitalin, bibliotekën, shtëpinë e jetimores, liceun, kinemanë e shumë vepra të tjera Bibloteka Ndërtimi i bibliotekës nisi në mesin e vitit 1927 dhe përfundoi në korrik të vitit 1930, ndërsa do të hapte dyert për lexuesit në […]

Vazhdo të lexosh

Berisha: Një diplomat amerikan i quajtur Richard Schifter udhëhoqi Partinë Socialiste nga Athina për të bojkotuar zgjedhjet

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka rrëfyer prapaskenat e zgjedhjeve të vitit 1996 dhe ka folur për herë të parë për ndërhyrjen nga jashtë vendit. Në një intervistë për emisionin “Komiteti” të Berat Buzhalës në Gazetën Express, Berisha thotë se nuk është penduar për ngjarjet që ndodhën. BERAT BUZHALA: A jeni penduar për zgjedhjet e vitit 1996? SALI […]

Vazhdo të lexosh