Vendimet pa asnjë bazë të Arta Markut/ Degjeneron situata në Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

Situata në institucionin e Prokurori është jashtë kontrollit. Vendimet pa asnjë bazë të Arta Markut kanë sjellë një rebelim të vërtetë brenda institucionit të prokurorisë. Lëvizjet të pabazuara në ligj dhe të motivuara politikisht kanë sjellë rebelimin e Prokurorëve të Krimeve të Rënda. Një ditë më parë Arta Marku vendosi të çojë në hetim disiplinor […]

Vazhdo të lexosh

Plas tek Prokuroria e Krimeve të Rënda. Kryeprokurorja kërkon mbrojtje me truproja

Situatë e nderë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Një ditë më parë, ka pasur një situatë të paprecedentë në këtë institucion. Prezenca e drejtorit të Policisë së Shtetit, i cili vizitoi në mënyrë të beftë ambientet e prokurorisë së Krimeve të Rënda jashtë orarit zyrtar, ka sjellë shumë dyshime. Në rrugë jo zyrtare, TCH […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO. Pas thirrjes së Bashës, mediat kthehen drejt Vlorës

Opozita e bashkuar zhvillon mbledhje në qytetin e Vlorës, teksa po flet kryetari i PD, Lulzim Basha. Njëkohësisht zhvillohet seanca plenare vetem me mazhorancën ku po flet kryeprokurorja Arta marku për raportin e prokurorisë së vitit 2017. Televizionet informative, News 24, Ora News, AbcNews, etj, transmetuan live fjalën e kryeprokurores, duke lënë në terr aktivitetin […]

Vazhdo të lexosh

Arta Marku dhe gjykatat e Rilindjes lënë jashtë qelive të burgut Elvis Roshin.

Pas vendimit të prokurorisë dhe gjykatës, për të lënë jashtë qelive të burgut ish-kryebashkiakun socialist të Kavajës, Elvis Roshi, ka reaguar Partia Demokratike. Përmes një deklarate për mediat, PD thekson se ky vendim është një provë e qartë se Edi Rama po shkatërron ligjin e dekriminalizimit. Deklarata e PD: Vendimi i sotëm i prokurorisë dhe […]

Vazhdo të lexosh

Prokurorja 69-she e përkohshme!

Nga Flamur Vezaj E shikoj Prokurorinë në kaos, Prokurorët janë të demotivuar, pasi emërimet apo shkarkimet nuk kanë lidhje me meritën e tyre. Ka vështirësi në implementimin e reformës në drejtësi. Ka shpërndarje të pabarabartë të ngarkesës në punë’-Arta Marku para komisionit si kandidate për Prokuroren e Pergjithshme te Perkohshme! Edhe pse Kane kaluar gati 6 […]

Vazhdo të lexosh

Po këtë Arta Markun kur do ta ‘grabisin’?

Që kur u emërua në detyrë, e përkohshmja e Përgjithshme, Arta Marku, është shquar vetëm për rekorde negative. Që në fillim të detyrës ajo e nisi me shkarkime gjyqtarësh e prokurorësh, lirim të dënuarish që kishin vepra të rënda kriminale, me vasalitet politik total në shërbim të Edi Ramës dhe si të mos mjaftonin gjithë […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Pse flenë Arta e Donika? VIDEO

Në një konferencë për media, kreu i opozitës Lulzim Basha ka kërkuar që ndaj Fatmir dhe Agron Xhafajt të zbatohet ligji antimafia dhe pasuritë e tyre të konfiskohen. Gjatë deklaratës Basha ka hedhur akuza edhe ndaj Prokurores së Përkohshme Arta Marku dhe asaj të Krimeve të Rënda, Donika Prela. Sipas kreut të PD-së, prokuroria duhej […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Prokurori i Durrësit Agron Gjana nuk shkon asnjë ditë në punë. Ja raportet mjeksore që paraqiste.

Pas shumë lëvizjesh dhe ndryshimesh në organin e Prokurorisë të kryera nga Kryeprokurorja Arta Marku, ajo që ra në sy në atë kohë ishte dhe transferimi i prokurorit të Durrësit, Agron Gjana, për në rrethin e Pukës. Levizjet dhe transeferimet e shumë prokuroëve ngjallën interes për faktin se u quajtën si “prerje”kokash të mbështetësve te […]

Vazhdo të lexosh

Protesta/ Prova që Arta Marku u vu nën urdhrat e Edi Ramës

Qytetarët kuksianë sapo ishin larguar nga pika e shkatërruar e konçensionarit ditën e shtunë, kur Fatmir Xhafaj doli në një konferencë për të recituar të njëjtin refren që do të dëgjohej më pas edhe nga Edi Rama. Ministri foli për dhunë barbare ndaj “pronës së përbashkët”, për “elementë me të shkuar kriminale” dhe për “skenarë kriminalë”. Reagimi i qeverisë […]

Vazhdo të lexosh

Përse Arta Marku, për cështjen e pronave nuk arreston Dakon, Gjikën, Sejdinin. Veliajn?

Arrestimi i kryebashkiakut të Lezhës është shoqëruar me shumë hamendësime e pikëpyetje. Së pari; ndalimi i Fran Frrokajt është arrestim politik apo pas tij fshihet diçka tjetër? Së dyti, a ka një skenar nga qeveria për të goditur vetëm kundërshtarët politikë? Së treti; përse Arta Marku nuk vë në lëvizje dosjet e korrupsionit të ministrave, […]

Vazhdo të lexosh

A është kërcënuar Arta Marku?

Kryeprokurorja e Përkohshme, Arta Marku, tha se gjatë karrierës së saj nuk është ndjerë e kërcënuar apo të ketë pasur ndërhyrje. Marku tha se është sjellë me profesionalizëm dhe nuk është ngatërruar në çështje që mund t’i krijonin probleme në kryerjen e detyrës. Në emisionin Real Story, Kryeprokurorja tha se sistemi i drejtësisë ka degraduar […]

Vazhdo të lexosh