E dështuara, Arta Marku : E lumtur që po ja pasoj ish-shokut tim të klasës

Ish-prokurorja e përgjithshme e përkohëshme Arta Marku i ka dorëzuar sot detyrën kryeprokurorit të ri Olsian Çela. Marku ka nisur fjalën e saj përshëndetëse me falenderim për kolegët vendas dhe të huaj si dhe për mediat duke i quajtur “të pazëvendësueshme”. Ish-kryeprokurorja Marku uroi Çelën për detyrën e re. Olsian Çela u zgjodh mes tre […]

Vazhdo të lexosh

Prokuroria gënjeu për shenjat e gishtërinjëve të Agim Kajmakut

“Prokuroria gënjeu për gjurmët e gishtërinjve”. PD kërkon transparencë për veprimet e Prokurorisë për çështjen e Agim Kajmakut dhe pret përgjigje për 3 pyetje kyçe.  Partia Demokratike njoftoi sot se i ka i kërkuar Prokurorisë dokumentacionin e plotë për çështjen e verifikimit të Agim Kajmakut, i arrestuar dhe i kërkuar në Greqi me emrin  Jorgo Toto për […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet, Arta Marku në unison me Ramën: Prokurorët në gatishmëri, hetim çdo rasti

Kryeprokurorja Arta Marku ka firmosur udhëzimin për prokurorët, për periudhën para dhe pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Në udhëzimin e firmosur nga kryeprokurorja Marku thuhet se do të hetohen dhe ndiqen penalisht me përparësi dhe efikasitet të gjithë ata persona që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve, si dhe kryejnë vepra penale […]

Vazhdo të lexosh

Deputetët socialistë i sulen Arta Markut, Xhafaj: “Prokuroria të informojë publikun jo thashethemet e pazarit” për daljen e sekretit hetimor.

Publikimi i përgjimeve nga gazeta gjermane Bild ditën e sotme ka ngjallur debat mes deputetëve socialistë në Komisionin e Ligjeve. Në përgjime janë të përfshirë zyrtarë socialistë si dhe kreu i bandës së Shijakut, Astrit Avdylaj. Mësohet se ish ministri Fatmir Xhafaj dhe deputeti Bashkim Fino kanë ngritur shqetësimin për daljen e sekretit hetimor. “Prokuroria […]

Vazhdo të lexosh

Egërsohet Arta Marku, debat me prokurorin Malaj: Dil jashtë, mbledhjen e drejtoj unë

Në Asamblenë e Prokurorëve ku po diskutohet për zëvendësimin e Antoneta Sevdarit, ish-anëtare e KLP-së, ka pasur debate mes prokurores së  Përgjithshme Arta Marku dhe  një grup prokurorësh. Mësohet se Arta Marku është përplasur me prokurorin Sokol Malaj, i cili kërkon ndryshim të rregullores dhe kërkon që të shtohet ” kandidati quhet fitues nëse merr 50 […]

Vazhdo të lexosh

KLP hedh poshtë kërkesën për shkarkimin e Arta Markut

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pas shqyrtimit të kërkesës së dy partive opozitare PD dhe LSI për shkarkimin e Arta Markut si prokurore e përkohshme e përgjithshme e ka konsideruar atë si jashtë kompetencave të tij.Sipas anëtarëve të Këshillit, shkresa ka natyrë administrative, jashtë kompetencave të këtij organi. Më herët gjatë kësaj mbledhjeje KLP votoi […]

Vazhdo të lexosh

Nisin hetimet për spiunin e Sigurimit pas mashtrimit të tij.

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për veprat penale të ‘shpërdorimit të detyrës’, ‘falsifikimi i dokumenteve’, parashikuar nga neni 248 dhe 186 i kodit penal. ‘Veprimet hetimore synojnë të nxjerrin në pah ekzistencën e faktit në raport me vendimin e marrë nga Autoriteti, (AIDSH), ligjshmërinë e këtij vendimi, veprimet e kryera prej këtij institucioni, ligjshmërinë […]

Vazhdo të lexosh

Strazimiri/ Ja pse kryeprokurorja Marku përzgjodhi ish-sigurimsin në KLP

Deputeti Gent Strazimi zbardhi arsyet se cila qe arsyeja e zgjedhjes së pikërisht këtij prokurori në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, duke anashkaluar vetingun dhe me shpejtësi të çuditshme. “Në Këshillin e Lartë të Prokurorisë ka ndodhur ajo që PD-ja ka paralajmëruar shumë kohë më parë, – tha Strazimiri. –  Vetingu ka mbajtur në sistemin […]

Vazhdo të lexosh

Fakte skandaloze për Donika Prelën, pastrim parash, jeton në pallatin e personit që po heton

Një seri dokumentash e kontratash, të dërguar në adresën e redaksive nga një person, i identifikuar si Afrim Bekteshi, krijojnë dyshime të forta për përfshirjen e drejtueses së Prokurorisë për Krime të Rënda, Donika Prela, në fallsifikim dokumentash, pastrim parash, si edhe një rast transaksion prone më një kompani, administratori i së cilës është subjekt […]

Vazhdo të lexosh

Prokurorja e Krimeve të Rënda e cila u transferua me një vendim arbitrar nga kryeprokrurorja Arta Marku në rrethin e Pukës ka humbur fëmijën e saj.

Sonila Muhametaj, prokurorja e Krimeve të Rënda e cila u transferua me një vendim arbitrar nga kryeprokrurorja Arta Marku në rrethin e Pukës ka humbur fëmijën e saj. Burime bëjnë me dije se Muhametaj ka qenë 4 muajshe shtatzënë, dhe duket se udhëtimet e përditshme në drejtim të Pukës, dhe stresi psikologjik i kësaj situate […]

Vazhdo të lexosh

Bylykbashi: Vetëm Arta mbetet

Duke komentuar shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA-së, Jeff Sessions, Bylykbashi shkruan në Facebook se ‘Arta erdhi si 2 mujorshe, por po bëhet viti’. Ja statusi i plotë i Bylykbashit: Jeff Sessions, Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-s që u caktua sipas Kushtetutës për të paktën 4 vite u shkarkua nga Presidenti Trump pas vetëm […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Të gjitha këto prova po shkatërrohen nga Arta Marku dhe Donika Prela

Lulzim Basha deklaroi në takimin me gazetarët se me Arta Markun, Prokuroria është vënë direkt në shërbim të krimit. Prokuroria e Krimeve të Rënda është shpartalluar me emërimin aty të Donika Prelës, është kthyer në një celulë kriminale që mbron kriminelët që nga Fatmir Xhafaj, Vangjush Dako, Ervis Çyrbja…” “Në Prokurorinë e Krimeve të Rënda […]

Vazhdo të lexosh