Reshjet e shumta/ Mbyllen shkollat në gjithë vendin.

Ministria e Arsimit ka vendosur pezullimin e mësimit në shkolla 9-vjeçare dhe gjimnaze nesër në të gjithë vendin, për shkak të rrezikut nga reshjet e shiut. Ja njoftimi nga Ministria e Arsimit: Për shkak të përkeqësimit të motit në të gjithë vendin, si dhe nga informacionet e marra nga Drejtoritë Arsimore Rajonale dhe Zyrat Arsimore mbi […]

Continue Reading

Skandal/ Shteti nuk paguan Këshilltarët dhe punonjësit e Ministrisë së Arsimit.

Prej dites qe Ministrja Teknike e Arsimit, perzgjodhi stafin e saj me keshilltare dhe pozicione te tjera, mesojme se perveç saj, askush tjeter nuk merr rroge mujore ne kete dikaster. Ky skandal eshte denoncuar edhe here tjeter nga punonjes te struktures dhe biles eshte bere dhe padi penale ne prokurori. Kjo arrogance e pushtetit te […]

Continue Reading

Zbardhen bisedat e drejtoreshës së Arsimit të Kavajës duke kërkuar votën

Sali Berisha i ka kërkuar Prokurorisë të hetojë Drejtoreshën e Zyrës Arsimore ne Kavajë, duke e akuzuar atë për presion ndaj arsimtarëve për të votuar PS-në. Denoncimin (i shoqëruar me disa fotografi) i ardhur në adresë të tij, ish kryeministri e ka bërë publik në një status në Facebook: “24/06/2017, 18:30:29: Sonila Peza, e cila […]

Continue Reading

Skandal/ Plarent Ndreca fshin serverat në Ministrinë e Arsimit

“Sekretari i Përgjithshëm i mafies së ndrikull Vilës, Plarent Ndreca fshin serverat që kërkon prokuroria. 10 çuna krimi bëjnë sehir apo i mbajnë ison banditit tek MAS!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në facebook. Më poshtë mesazhi i denoncimit: “16/06/2017, 11:38:44: ? Përshëndetje doktor, jam punonjës i Ministrisë së Arsimit për shërbimet mbështetëse. Sot jam kërcënuar, […]

Continue Reading

Paditet në prokurori, sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit, Plarent Ndreca

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Mirela Karabina ka depozituar sot në Prokurorinë e Përgjithshme dhe në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë kallëzimin penal me Nr. 2466-M, datë 12.06.2017 për Plarent Ndrecën, Sekretar i Përgjithshëm pranë kësaj ministrie. Ai akuzohet për shkelje të rënda ligjore të kryera jashtë kompetencave të funksionit të tij që cenojnë veprimtarinë […]

Continue Reading

Plarent Ndreca, presion për të refuzuar urdhërin e Ministres së Arsimit

Ministrja teknike e arsimit, Mirela Karabina denoncon publikisht Sekretarin e Përgjithshëm, Plarent Ndreca, se po ushtron presion në administratën e këtij dikasteri për të kundështuar masat për shmangien e përdorimit të administratës në zgjedhje. Sipas një njoftim për shtyp,  ku bëhet e ditur kërkesa për pezullimin nga detyra të Drejtores së Drejtorisë Arsimore të Vlorës, […]

Continue Reading

Ministrja e Arsimit pezullon nga puna Drejtoren e Arsimit të Vlorës/ Paralajmëron Sekretarin e Përgjithshëm të MAS

Ministria e Arsimit dhe Sportit, znj. Mirela Karabina ka kërkuar sot, pezullimin e menjëhershëm nga puna të Drejtores së Drejtorisë Arsimore Rajonale Vlorë, znj. Albana Hodaj dhe i ka dërguar edhe një paralajmërim për mosbashkëpunim, Sekretarit të Përgjithshëm të MAS, Plarent Ndrecës. MAS njoftoi se “pezullimi i drejtueses së DAR Vlorë ka ardhur si pasojë e kundërshtimit […]

Continue Reading

Luçiano Boçi: Ajo që ka ndodhur në shkollën 9-vjecare 1 Maj eshte e tmerrshme

Ajo që ka ndodhur në shkollën 9-vjecare “1 Maj” eshte e tmerrshme dhe gati duket e pabesueshme por ka ndodhur. Fëmijët “të tërhequr” ose të shtyrë nga efekti i “miellit” të bardhë, i cili të bën sot dhe Kryeministër, kanë marrë nga shtëpia niseshte dhe limontoz dhe e kanë “thithur”. Modeli i suksesit i instaluar […]

Continue Reading