Nga Armand Maho/ Pretendimi i Ramës se fiton zgjedhjet në çdo kohë, dhe All In i Bashës!

Basha i luajti te gjitha ne tavoline para kjndershtarit. Si ne nje loje pokeri ai dha oferten all in ( ne lojen poker kur ve te gjitha sa ke ne tavoline) duke vene natyrisht ne ne rrezik me se pari karrieren e tij. Perballe nje kundershtari qe luan me hile, qe nderron kartat ne fund, […]

Continue Reading

Nga Armand Maho: Dhimbja nga kampi qe vrau foshnjat! FOTO

  Kampi ndodhet në të hyrë të qytetit, nga pjesa veriore nën këmbët e kalasë. Sot është i rrënuar, dhe godinat s’të thonë asgjë. Në mes të sheshit prej dy apo më shumë hektarësh është ngritur një parcelë ku hareshëm nxjerrin krye disa fidanë selvish, të cilat mbillen nga ai që dëshiron të lërë diçka […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Rama, aksidenti fatkeq i shqiptareve!

Njësoj si ne vitet 39-40, kur koco tashko do therriste nen arme Enver Hoxhen, qe u shnderrua ne nje monster per shqiptaret, ashtu dhe sot ndodhemi para nje aksidenti fatal te historise te cilin duket se do e paguajme shtrenjte. Ne menaxhimin e vendit ndodhet kryeministri me i paafte dhe i deshtuat ketyre 28 viteve […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Epoka Rama, ose shteti me fytyrën e Ballës!

Ky qe jep keto pergjigje ne foton poshte eshte Kryeministri vendit! Keshtu te pakten e njohim… Dmth pak a shume historia eshte keshtu. Pas plasjes se skandalit qe u regjistrua nga nje bisede mes dy tafikanteve ku njeri ishte vellai i Xhafes ngriti nje nje alibi ne baze te te deshmise se Alfredit nga Fieri, […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Teatri, Veliaj si peng i Ramës , dhe Rama si peng i bandave!

Një kryetar Bashkie ne kushte normale nuk kish pse sekelldisej kaq shume per nje ligj qe Presidenti ja kthen Parlamentit. Në kushte po aq normale ne rast se artistet sdo donin nje teater te ri, nje kryetar Bashkie qe merr pak ose aspak ere nga puna e artit sic eshte Velija, do e shihte si […]

Continue Reading

Përplasje mes gazetarit Maho dhe drejtorit të Teatrit Hervin Çuli

Pas publikimit te shkrimit nga ana e gazetarit Armand Maho ku etiketonte Hervin Çulin si klloun i dikurshem i Berishes dhe sot sherbetor i Rams, ky i fundit nderhyri duke reaguar tek postimi i gazetarit. Ky eshte shkrimi i plote i gazetarit Maho: Hervin Çuli, nga klloun i Berishës tek shërbëtor I Ramës! Hervin Culi […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Hervin Çuli, nga klloun i Berishës tek shërbëtor i Ramës!

Hervin Culi ( drejtori aktual I Teatrit Kombetar) do të angazhohej në Partine Demokratike diku nga viti 2003 si regjisor I fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. Ishe një rekomandim I Edi Palokës, me të cilin kishte pasur njohje prej kohësh, dhe duke I shfrytëzuar këto njohje I ishte ngjitur keqas për t’u angazhuar me opozitën […]

Continue Reading

Nga Armand Maho: Rama- Macron, takim në “kohrat e kolerës”!

Kryeministri I kish lënë në shtëpi dje atletet e bardha. Si rrallëherë në takimin me Presidentin e Francës kish zgjedhur nje veshje të përshtatshme, ndoshta për të mos e rënduar dhe më tej situatën e tij. Vizita e tij vjen në një moment kur pas shpinës së tij janë lëshuar sërish akuza të rënda për […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Tahiri nuk ka se ç’të flasë, ai di vetëm të shërbejë!

Nuk prisja ndonjë gjë me shumë nga ish ministri I brendshëm. Mbajti te njëtën retorikë si atëherë kur ishtë ministër I brendshëm. Si atëherë kur sulmonte me të gjitha bataret sisemin e drejtëssisë vetëm se guxoi ti prishte sadopak terezinë Haki Çakos. Me ate çfarë tha duhet te besojmë se kanabisin e mbolli Sali Berisha […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Piramida ekonomike e rilindjes!

Shqiptarët ndër vite e kane konsideruar euron një monedhe të qëndrueshme dhe per për këtë shkak dhe kursimet e tyre per vite me rradhë kanë preferuat ri depozitojnë në monedhen europiane. Por prej disa kohësh po ndodh një fenomen I vecantë. Euro prej më shumë se një viti po shënon vetëm ulje. Pra një individ […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Biznesi, ose faliment ose skllav i Ramës rrugë të mesme nuk ka!

Edi Rama me shume se nje here ka deklaruar gjate fushates elektorale por dhe para saj se pragu i TVSH per bizneset e vogla nuk do te ndryshoje, pra nuk do zbriste poshte pese milioneshit. Kete gje e perseriste shpesh dhe gjate kohes kur nisi aksionin e famshem per vendosjen e kasave ne vitin 2015, […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Shpresa që vjen prej Kuksianëve!

Kukesi i dha nje mesazh jo te vogel harbuterise se qeverise. Rropatjet per ti quajtur barbare, apo se ate revolte e kryen “ elemente me te shkuar kriminale” nuk vlejne. Kuksianet dhe nje pjese r qutetareve te Kosoves u ngriten per nje te drejte te tyre. Po po, pikerisht ata qe diskrimimohen sistematikisht mga kjo […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Thika pas shpine që Rama i nguli Kosovës me votën në OKB!

Pa dashur ti hyj debatit mbi jerusalemin si kryeqytet i izraelit pasi kam qasje tjeter, e verteta eshte qe ata palestinezet skane lene rezolute pa votuar kunder Kosoves, dhe akoma nuk e kane njohur si shtet sot e kesaj dite duke mbajtur krahun e Rusise, Serbise dhe te gjitha qarqeve antishqiptare. Qeveria shqiptare kete mund […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Shqipëria është tamam, siç i duhet shoqes Mogherini!

Deklarata e Komisioneres per Punet e Jashtme ne BE Federicha Mogherini ka ngjallur nje sere reagimesh te forta ne rrjetet sociale, te cilet jetojne e punojne cdo dite ne kete vend prej 28 mije kilometrash katrore. Nje vend, i shnderruar ne simbol te korrupsionit dhe trafikut te Kanabisit ( fatkeqesisht apo fatmiresisht toka shqiptare nuk […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Kur Rama vishte me “yamamoto” dhe Fishtën!

E dini qe kur ka qene minister kulture Edi Rama ka pasur nje tentative nga miku i tij Fatmir Toci per “ te perkthyer ne shqip” Lahuten e Malcise se Gjergj Fishtes, poetit dhe patriotit me te madh shqiptar. Pra gjuhen e perdorur aty ta kthente ne gjuhe letrate! O zot o perendi cbehet ne […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Kanabisi dështoi në tregjet evropiane! Po tani?

Kultivimi dhe perpunimi i kanabisit nuk dha rezultatet qe prisnin trafikantet shqiptare. Çmimi ra ndjeshem, nderkohe qe tregu perendimor nuk ishte dhe aq i interesuar per mallin me cilesi te dobet qe vinte nga Shqiperia. Stoqet me hashash nuk kane pushtuar vetem tunelet e Shqiperise, por dhe ne vende si Italia, apo Gjermanja tregu eshte […]

Continue Reading