Nga Andi Bushati/ A mund t’ia lësh timonin një shoferi mashtrues?

Edi Rama e ka shndërruar në kryefjalë të fushatës së tij, dëshirën për ta mbajtur i vetëm timonin e makinës qeverisëse. Ai shkon fshat më fshat e qytet më qytet, përmend gjyshin e famshëm, ish shofer të naltmadhnisë, mungesën e pasionit të tij për veturat dhe pas të gjitha këtyre, i lutet shqiptarëve t’i japin […]

Vazhdo të lexosh

Andi Bushati bën thirrje për revolucion në Kavajë/ Bandat e Ramës luftohen me dhunë

Andi Bushati është i mendimit se pushtetet banditeste duhet të luftohen me dhunë dhe se në Kavajë duhet të përdoren mjete të dhunshme. Bushati ishte i ftuar në një panel diskutimi bashkë me politikanë dhe analistë nga gazetari Ylli Rakipi në emisionin e tij të “Të paekspozuarit”. Ja si u shprehën ata: Rakipi: Listat e kandidatëve […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bejtja/ Rama i hodhi poshtë të gjitha shkollat politike, deri edhe ato ruse

Nuk e kishim parë ndonjëherë këtë … Pa i hyrë fare historisë kush ka palë ka të drejtë në këtë histori: A ka të drejtë Kryeministri apo ka të drejtë Kryeopozitari, a ka faj njeri apo kanë faj të dy, sot pamë diçka që nuk e kemi parë ndonjëherë në politikë, apo në të ashtëquajturën […]

Vazhdo të lexosh

Rama Rakipit: Ti ha pula me Lubonjën e Bushatin. Rakipi: Të kanë rënë qerpikët

Edi Rama i është kthyer shprehjes së vjetër, që siç duket e përdor sa herë që vjen në studiot e emisioneve televizive në ‘News24’. E tillë ka qenë edhe sot skena, ndërsa kreu i qeverisë përmend Zotin në emisionin ‘Të paekspozuarit’. Pasi gazetari Ylli Rakipi i ndërpreu fjalën, Rama acarohet dhe ndërhyn menjëherë, duke shtuar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bushati: Dy 1 prillët e ndryshëm të Metës

Katër vite pasi vendosi t’i japë një shanc Edi Ramës për të ardhur në pushtet, LSI po kalamendet gjatë nëse duhet t’i ripërtërijë besimin kryeministrit edhe për mandatin tjetër. Por, midis 1 prillit të vitit 2013 dhe këtij të sotmit ka një ndryshim shumë të madh. Atëherë Ilir Meta, pas një takimi enigmatik kokë më […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bushati: Nishani “fali” Xhafën dhe goditi Bashën

Ndryshe nga pritshmëritë e krahut që mbështet Lulzim Bashën në PD, Bujar Nishani ka vendosur të mos e përfshijë presidencën në strategjinë e thellimit të krizës politike. Ai ka mbajtur një qëndrim legjitim, që bazohet në traditën e pararadhësve të tij, për t’i çuar drejt parlamentit dekretet e të gjithë ministrave që kërkon kryeministri. Në […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bushati: Çadra po e çmend Ramën

Megjithëse fillimisht u duk si një lëvizje nga halli, megjithëse u komentua si një manovër për të shmangur vettingun, megjithëse u përfol si një alibi për t’i shpëtuar humbjes së paevitueshme në zgjdhje, protesta e opozitës ka arritur ta destabilizojë keq kryeministrin. Po të shohësh me kujdes lëvizjet e Ramës, në këtë muaj kur opozita […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bushati: Basha ka një kartolinë për të grisur

Që kur ka shpallur platformën e tij radikale më 18 shkurt, duke bërë thirrjen “unë jam gati për luftë”, Lulzim Basha për shumëkënd ka nënshkruar momentin më të vështirë të karierës së tij politike. Nuk është hera e parë që ai gjendet në syrin e ciklonit. Ai ka qenë i akuzuar, se abuzoi me mbi […]

Vazhdo të lexosh

Dobrushët e Soros-it i kërkojnë Kuvendit të shkeli ligjin.

Kryetari i Fondacionit “Soros” në Shqipëri Andi Dobrushi i ka bërë kërkesë zyrtare Kuvendit që të shkelë ligjin. Përmes një letre dërguar Sekretares së Përgjithshme të Kuvendit të Shqipërisë Albana Shtylla që Syri.net e disponon, Dobrushi kërkon që të rihapet aplikimi për kandidaturat e shoqërisë civile për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bejtja: Reforma në Drejtësi, fëmija që lindi i vdekur

Dje në parlament pamë të gjithë bashkërisht për herë të parë ngjyrën e qivurit të reformës në drejtësi. I ashtuquajturi ligj i Vettingut, i konsideruar si foshnja që do sillte pranverën lindi i vdekur.  Lëmshi ishte bërë aq i madh sa nga 27 vende përfunduan me sforco vetëm 21, që rrezik po t’i hysh me […]

Vazhdo të lexosh

Andi Bejtja: Faktin e ke brënda

Teksa protesta e opozitës që kërkon qeveri teknike për të hyrë në zgjedhje me kushte të barabarta po vazhdon, kryeministri Rama, në monologjet e tij të përjavshme në Facebook, nënvizoi se nuk ka fakte që vërtetojnë se qeveria po tenton të manipulojë zgjedhjet. Përkundrazi, theksoi ai, këto do jenë zgjedhjet më të mira të zhvilluara […]

Vazhdo të lexosh