DASH thirrje shtetasve amerikanë: Bëni kujdes në Elbasan

Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar shtetasit amerikanë me banim në Shqipëri që të bëjnë kujdes përpara dhe gjatë ndeshjes që Shqipëria do të luajë ndaj Izraelit, në stadiumin e Elbasanit. Në Twitter-in e DASH-it lexohet: “Një ndeshje futbolli do të luhet mes Shqipërisë dhe Izraelit në 7 shtator, ora 20:45. Edhe pse nuk jemi […]

Vazhdo të lexosh

Nga sytë këmbët/ 367 mijë shqiptarë aplikuan për Lotarinë Amerikane

Për llotarinë amerikane shqiptarët duket se thyen një rekord të ri duke plotësuar 189 mijë aplikime për 367 mijë aspirantë për emigrim, me një rritje të konsiderueshme me vitet e shkuara, bëhet e ditur nga statistikat e reja të publikuara nga Departamenti i Shtetit. Më pak se 4500 shqiptarë u shpallën fitues të llotarisë për këtë vit, […]

Vazhdo të lexosh

SHBA: Shqipëria vend me rrezikshmëri të lartë për interesat amerikane

Raporti i vitit 2017 ( Albania 2018 Crime & Safety ), i Byrosë së Sigurisë Diplomatike të Departamentit Amerikan të Shtetit evidenton gjendjen e rëndë kriminale në Shqipëri edhe në vitin 2018! Në këtë raport shkruhet se: Departamenti Amerikan i Shtetit e ka vlerësuar Tiranën si një vend i rrezikshmërisë së lartë për krime që […]

Vazhdo të lexosh

E fundit/ “Për shkak të problemeve teknike, periudha e regjistrimit për Lotarinë Amerikane do të rifillojë nga e para.

Kështu ka njoftuar sot Ambasada Amerikane në Tiranë, pas problemeve teknike që shfaqi aplikimi për Lotarinë. Periudha e re e regjistrimit për Lotarinë DV-2019 do të hapet të Mërkurën, 18 tetor 2017, në orën 18:00, ora lokale e Shqipërisë dhe mbyllet më 22 nëntor 2017, ora 17:00 ora lokale e Shqipërisë. Nëse keni ndonjë pyetje […]

Vazhdo të lexosh

Krimi/ Në Nëntor mësyjnë agjentë amerikanë dhe gjermanë në Shqipëri

Edi Ramë në një moment gjatë replikës me Lulzim Bashën është dorëzuar dhe ka pranuar që qeveria që ai drejton është dorëzuar. Ai deklaroi se gjatë muajit  Nëntor në Shqipëri do të vijnë agjentë amerikanë për të asistuar në luftën kundër drogës dhe krimit të organizuar. “Do të vijnë në nëntor agjentë të huaj amerikanë […]

Vazhdo të lexosh

Armand Maho: Rrëzoni qeverinë, jo serverin e llotarisë amerikane!

Faqja e aplikimeve per llotarine amerikane degjova se ra serish. Serveri nuk mundi ta perballoje ngarkesen, nje gje e cila do kete habitur organizatoret. Nje vend i vogel buze adriatikut, qe nuk i mungojne kater stinet e vitit, nuk i mungojne burimet ujore, resurset minerale dhe gjithe cka tjeter i fal zoti njeriut per e […]

Vazhdo të lexosh

Bashkimi familjar: Ja si merret shtetësia amerikane nëpërmjet prindit.

Keni pyetje dhe doni përgjigje për mundësitë e bashkimit familjar në SHBA? Avokati Kieran Both u jep përgjigje të interesuarve që pyesin nëse ka ndaluar procesi i bashkimeve familjare nga emigracioni? “Unë kam aplikuar për të sjellë motrën time në Amerikë. Desha të di nëse vizat e bashkimit familjar janë ndaluar përkohësisht, sepse nuk kam […]

Vazhdo të lexosh

Judician Watch: Ambasada amerikane në Tiranë bashkëpunoi me Sorosin. VIDEO

Judician Watch”, grupi konservator amerikan ka njoftuar se ka ngritur padi kundër Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) për të dhënat lidhur me financimin e aktiviteteve  politike të Fondacionit Soros në Shqipëri. Padia u dorëzua më 26 maj 2017. Padia u bë në Gjykatën e Distriktit të Kolumbias, pasi edhe […]

Vazhdo të lexosh

Mediat amerikane i bëjnë jehone elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike

Mediat amerikanë i kanë bërë jehonë elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike, ku 140 qytetarë u prekën mes të cilëve dhe kryedemokrati Lulzim Basha. ASSOCIATED PRESS, Washington Post, New York Daily News e të tjera media raportojnë se qytetarët shkuan në spital me skuqje të syve, acarim të […]

Vazhdo të lexosh

Rama refuzon propozimet Gjermano-Amerikane dhe harron dhe vetingun

Pas deklaratës së Koalicionit Opozitar që pranoi publikisht se ka pranuar paketën McAllister për zgjidhjen e krizës politike, ka reaguar Partia Socialiste. Sipas saj, deklarata që opozita pranon paketën McAllister është abuzive. Në deklaratën e PS nuk thuhet asnjë fjalë që Edi Rama të ketë pranuar këtë ofertë, çka nënkupton se kreu i socialistëve nuk […]

Vazhdo të lexosh

Patozi refuzon takimin me zyrtarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee

Deputeti demokrat Astrit Patozi nuk do të jetë në takimin e përfolur mes Yee dhe Majlinda Bregut. Në publikim të takimeve të Zyrtarit të lartë të  Departamentit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee u bë e ditur se ai do të ketë një takim të veçantë edhe me disa prej ligjvënësve të PD-së, të njohur si […]

Vazhdo të lexosh

Nga Frrok Çupi/ Çfarë na thotë deklarata e Ilir Metës për dorëheqje si President?

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, i sapo zgjedhur President i Republikës, ka deklaruar sonte në emisionin televiziv ‘Top Story’ se është ‘i gatshëm të jap dorëheqjen’ si president i Republikës, nëse kjo do t’i shërbente ‘zgjidhjes së krizës politike’. Presidenti i zgjedhur nuk e ka lënë deklaratën me kaq pak fjalë, por ka […]

Vazhdo të lexosh

Basir Çollaku/ Na thoni z LU, përse kongresmenët amerikanë nuk takuan Ramën?

Shkelqesi Ambasador Donald Lu, perse nuk e takoi delegacioni amerikan, kryeministrin e vendit tim Edi Rama?? Si rralle here ose asnjehere ne Shqiperi, ishte nje delgacion kongresmenesh, me axhende te qarte, te detajuar, si ne njerez ashtu edhe ne çeshtje. Misioni amerikan ishte faktmbledhes per drejtesine, kanabisin, trafiqet, siguridht edhe lidhjet e ndikimin ne pushtetet […]

Vazhdo të lexosh

Policia amerikane vret adoleshentin që po i kercënonte me pistoletë lodër

Policët amerikane kanë qëlluar disa herë me armë një adoleshent në parkingun e shkollës, së mesme nën dyshimet se ishte i armatosur, por më vonë zbuluan se mbante thjesht një pistoletë lodër. Zyrtarët, emrat e të cilëve ende nuk janë zbuluat, iu përgjigjen një telefonatë urgjente në një shkollën në San Diego rreth orës 3:30 […]

Vazhdo të lexosh

Ambasada Amerikane: Dialog pas tërheqjes nga Kavaja

Përmes një njoftimi për mediat, Ambasada e SHVBA-ve në vendin tonë, thekson se kjo tërheqje ishte vendimi i duhur për politikën shqiptare, në mënyrë që e gjithë vëmendja tashmë të përqendrohet tek dialogu mes forcave politike. Ja deklarata e Ambasadës Amerikane: Ambasada e Shteteve të Bashkuara mbështet thirrjen e Kryeministrit për shtyrjen e zgjedhjeve bashkiake […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bejtja/ Rama i hodhi poshtë të gjitha shkollat politike, deri edhe ato ruse

Nuk e kishim parë ndonjëherë këtë … Pa i hyrë fare historisë kush ka palë ka të drejtë në këtë histori: A ka të drejtë Kryeministri apo ka të drejtë Kryeopozitari, a ka faj njeri apo kanë faj të dy, sot pamë diçka që nuk e kemi parë ndonjëherë në politikë, apo në të ashtëquajturën […]

Vazhdo të lexosh

Mbi 200 mijë shqiptarë aplikojnë për tu zhdukur nga ky vend/ Bie faqja e llotarise amerikane

Website i Programit të Lotarisë Amerikane që tregon aplikantët fitues nuk është i aksesueshëm. Ditën e djeshme Ambasada Amerikan njoftoi të gjithë aplikantët e regjistruar të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë nëse janë përzgjedhur fitues në website-in: www.dvlottery.state.gov. Teksa të gjithë portalet kanë shpërndarë këtë njoftim, në adresë të Lapsi.al kanë ardhur mesazhe se faqja […]

Vazhdo të lexosh

Ambasada Amerikane për protestën e opozitës: Nuk ka dhunë

Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar shtetasit amerikanë në Shqipëri në lidhje me protestën e nesërme të opozitës, ku do të ketë bllokim të rrugëve. Në njoftimin e asaj, ambasada amerikane thotë se do të ketë demonstrata politike, por nuk ka rrezik apo kërcënim specifik kundër shtetasve amerikanë. Ambasada ka publikuar edhe hartën e rrugëve […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Ti hiqet viza amerikane Edi Ramës

Lulzim Basha ka bërë thirrje që Ambasada e SHBA-së ti heqë Edi Ramës, vizën amerikane. Kjo sipas tij për shkak se ka shkelur ligjet elektorale të vendit, duke dhënë një donacion në fushatë elektorale, në kohën kur në SHBA nuk lejohet që kandidatët të marrin donacione nga jashtë vendit. Basha tha se Rama është “njeriu […]

Vazhdo të lexosh

Kina nis qindra tanke dhe raketa drejt Koresë së Veriut

  Qeveria kineze ka dërguar 150.000 trupa ushtarake në drejtim të kufirit të Koresë së Veriut më parë këtë javë, na frika e një kolapsi të mundshëm të regjimit  të Kim Jong-un. Dhe një video e jashtëzakonshme tregon se Kina është mobilizuar, dhe ka po nis miëjra tanke drejt shtetit diktatorial, shkruan ‘Syri.net’.Zyrtarët kinezë kanë […]

Vazhdo të lexosh