Donald Lu për çështjen Tahiri: Publiku duhet të dijë të vërtetën

Donald Lu ka reaguar në lidhje me vendimin e djeshëm të parlamentit që ndaloi Prokurorinë e Krimeve të Rënda që të arrestonte ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, për akuzat e trafikut të drogës dhe për korrupsion. ‘Publiku duhet të dijë të vërtetën për çështjen ‘Tahiri’. Nuk më takon mua të them nëse Tahiri është i fajshëm […]

Vazhdo të lexosh

Ikën dhe Lu/ Fjalët e fundit të ambasadorit Lu në Shqipëri: Rrëzojeni qeverinë…

Donald Lu nuk do të jetë më ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Tiranë.  Madje ai nuk do të shërbejë më fare për Departamentin e Shtetit, gjë që nënkupton pension të parakohshëm. Në ikje ambasadori Donald Lu  ka lëshuar gjatë një takimi me të rinjtë në Rrëshen, një deklaratë të fortë: “Ju jetoni […]

Vazhdo të lexosh

Nga Desada Metaj/ Ambasadori pa kufje dhe opozita pa fokus

Ambasadori Donald Lu është përpjekur dje që me gjuhë diplomatike të shmangë refuzimin e tij për kryetarin e ri të Kuvendit. Pa dhënë asnjë shpjegim, ai mungoi të shtunën kur zoti Ruçi u votua në detyrën e tij, si kundër dje gazetaret fiksuan momentet kur zoti Lu hoqi kufjet ndërsa kryetari i ri i Kuvendit […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohet letra që Gjyqtarja e vrarë i ka dërguar Ambasadorit Lu

Gjyqtarja e rrethit te Shkodres, Fildeze Hafizi që u vra sot nga ish-bashkëshorti i saj Fadil Kasemi, i ka dërguar një vit më parë një letër për ndihmë, ambasadorit të SHBA-­ve në Tiranë, Donald Lu ku i kërkonte ndihmë. Referuar letrës së Hafizit shkruan ndër të tjera se ndihet e braktisur nga shteti përballë kërcënimeve të […]

Vazhdo të lexosh

Demiraj takim me ambasadorin e Italisë: Luftë totale mbjelljes së kanabisit

Ministri i Punëve të Brendshme, Dritan Demiraj priti në një takim ambasadorin e Republikës së Italisë në Tiranë, Alberto Cutillo, me të cilin biseduan rreth bashkëpunimit të frytshëm dy palësh. Ambasadori italian Cutillo i shprehu ministrit Demiraj përgëzimet për postin e Ministrit të Punëve të Brendshme, në këtë moment delikat dhe të rëndësishëm për vendin. […]

Vazhdo të lexosh

Jozefina Topalli refuzon të ulet bashkë me Majlinda Bregun

Në axhendën e zyrtarit të lartë të Departamentit të Shtetit, Hoyt Brian Yee, janw parashikuar takimet me 4 deputetë të Partisë Demokratike, që kanë pasur rezerva mbi vendimin e opozitës, për të mos u bërë pjesë e zgjedhjeve të 18 Qershorit. “Majlinda Bregu, Eduard Selami, Jozefina Topalli dhe Astrit Patozi janë 4 deputetët e kontaktuar […]

Vazhdo të lexosh

Basir Çollaku/ Na thoni z LU, përse kongresmenët amerikanë nuk takuan Ramën?

Shkelqesi Ambasador Donald Lu, perse nuk e takoi delegacioni amerikan, kryeministrin e vendit tim Edi Rama?? Si rralle here ose asnjehere ne Shqiperi, ishte nje delgacion kongresmenesh, me axhende te qarte, te detajuar, si ne njerez ashtu edhe ne çeshtje. Misioni amerikan ishte faktmbledhes per drejtesine, kanabisin, trafiqet, siguridht edhe lidhjet e ndikimin ne pushtetet […]

Vazhdo të lexosh

E fundit/ Ambasadori Lu tek Rama, Basha në Rogner takim me tjetë ambasador

Ambasadori Donald Lu vazhdon takimet me krerët më të lartë të vendit me qëllim gjetjen e një zgjidhje për krizën e rëndë politike që ka p[ërfshirë vendin në tri muajt e fundit. Pas takimit të djeshëm në Kryeministri, dhe dështimit për të dytën herë në Presidencë të takimit Rama-Basha, ambasadori Lu është ngjitur sërish pak […]

Vazhdo të lexosh

Çmëndet portali i Ramës. Pamfleti: Skenari i Lulzim Bashës: 23 specialë-spiunë rusë të Krimesë për të destabilizuar vendin

Portali prane qeverise’ Pamfleti’ ka kohe qe ka filluat te ‘rrjedhi’ nga trute, por kesaj here ka kaluar çdo kufi te imagjinates. Ja se çfare shkruan ne nje editorial te sajin ne lidhje me destabilizmin qe Basha po pregatit i ndihmuar nga forcat speciale ruse. Inskenime te tilla dhe ëndrra me armiq, as enver hoxha […]

Vazhdo të lexosh

PDIU: Qëndrimet e ambasadorit të OSBE për zgjedhjet, kinezërira

Mesila Doda tha pas takimit të partive të vogla me ambasadorët se kishte debatuar me diplomatin e OSBE-së në Shqipëri, sipas të cilit, tha Doda mos pjesëmarrja e opozitës në zgjedhje do të jetë vetëm një fjali në raportin e ODIHR. Sipas deputetes, kinezërira të tilla nuk kanë më vend në Shqipëri. Doda: Anëtarët e […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadori Polak: Duhen zgjedhje të ndershme dhe të balancuara

Ambasadori polak Karol Bachura, në një intervistë për GSH sot ka deklaruar se “një fushatë e balancuar paraelektorale dhe zgjedhjet e lira dhe dhe të ndershme të këtij viti, të mbajtura në mënyrë transparente duke ruajtur standartet e vendosura nga OSBE/ODIHR – të gjithë këta faktorë – do të shërbejnë për të forcuar imazhin e Shqipërisë […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Si e shpërdoroi Rama ambasadorin amerikan

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, në një intervistë për shuplaka, ka folur për situatën politike në të cilën ndodhet vendi, për arsyet e shkarkimit të tij, dhe për prapaskenat e reformës në drejtësi. Manjani ka folur dhe për ndikimin e ambasadorin Lu në këtë proces, si dhe për deklaratat e forta që Lu lëshonte në […]

Vazhdo të lexosh

Nga Armand Maho: A e di ambasadori Lu se kush është, Fatmir Xhafaj?

Fatmir Xhafaj do emerohej si hetues ne Kruje ne vitin 1984. Ishte 25 vjec dhe dy vjet me pare ishte perzgjedhur nga organizata e Rinise per t’i derguar lule diktatorit, ne nje nga paradat e 1 majit. Natyrisht pasi ishte testuar per besnikerine ndaj partise. Caktimi i tij ne nje vend te mbushur me “reaksionare” […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadori i majtë ,Nesho, i jep të drejtë opozitës për protestën.

AGIM NESHO Protesta e opozitës shqiptare ka një kauzë të drejtë: zgjedhje të lira dhe të barabarta për qytetarët shqiptarë, jashtë presionit politik, interesave të grupeve klienteliste të lidhura me pushtetin, klaneve kriminale të lidhura me drogën, mediave të kapura nga pushteti. Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë një element kyç i demokracisë, pa […]

Vazhdo të lexosh

Il Giornale: Shqipëria është sot Kolumbia e Europës

Edhe nëse Shqipëria nuk është e përfshirë në një trafik kokaine të krahasueshëm me atë të vendit amerikano-jugor, është e vërtetë se kanabisi ka arritur përmasa të pashoqa në Europë. Ambasadori i OSBE-së në vend, Berndt Borchardt, së fundmi ka llogaritur se të paktën 2 milion euro janë gjeneruar nga prodhimi e eksporti i kësaj […]

Vazhdo të lexosh

Basha i përgjigjet ashpër kërkesës së ambasadorit amerikan Donald Lu

Kreu i opozitës Lulzim Basha i është përgjigjur ashpër kërkesës së ambasadorit amerikan Donald Lu i cili në një takim me gazetaret tha sot se opozita te protestoje por te votoje vetingun. “Lgji i vetingut do votohet vetëm kur të jetë hapur rruga për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe zgjedhje të lira arrihen […]

Vazhdo të lexosh

Sa deputetë blihen me 2 miliardë euro para të pista?

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt, tha dje se “qarkullojnë më shumë se 2 miliardë euro para të pista. Pra ekziston risku se këto para mund të përdoren për të blerë deputetë. Pavarësisht për një kohë të gjatë prodhimi i kanabisit nuk ka qenë një shqetësim i madh për qeverinë e opozitën, tani është bërë shqetësim […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Osmani: Muaj te veshtire e presin Lindjen e Mesme

Muaj te veshtire e presin Lindjen e Mesme. Vite te veshtira i presin vendet e Gjirit, Iranin, Turqine. Vite te veshtira e presin boten. Trump kercenon aleatet Saudite se nuk ka me mbrojtje pa pagese. Kercenon Iranin per te rritur pazarin me vendet e Gjirit. Sauditet dergojne sinjale ne Kine dhe ne Moske per te […]

Vazhdo të lexosh

Xhafa sulmon Metën: Rezultati i nxjerrë nga shorti është antikushtetues”

Zbatimi i reformës në drejtësi, mesa duket do të jetë edhe më i vështirë sesa ishte parashikuar.  Sipas Top Channel  kryetari i Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj, edhe në cilësinë e ish-kryetarit të Komisionit të Reformës në Drejtësi, e ka cilësuar të paligjshëm procesin e zgjedhjes së Këshillit të Emërimeve në drejtësi. Në letrën që […]

Vazhdo të lexosh