KQZ të nisë punën/ 13 Tetori: Zbardhet takimi i Bashës me aleatët

 Kryetari i Opozitës gjatë takimit me aleatët është shprehur se KQZ e ka detyrim të pashmangshëm të përgatisë zgjedhjet e 13 Tetorit. ‘Shteti dhe partia janë dy gjëra të ndryshme. Ka një ndryshim rrënjësor midis të drejtës kushtetuese dhe të drejtës partiake.  I vetmi akt me fuqi kushtetuese në lidhje me zgjedhjet është dekreti i […]

Vazhdo të lexosh

Egërsohet Musa Ulqini: Presidenti sulmoi aleatët tanë, SHBA dhe BE

Deputeti i Partisë Socialiste, Musa Ulqini, deklaroi në Ditari në A2 CNN se nga e gjithë konferenca e sotme e Presidentit Ilir Meta i bëri përshtypje sulmi, sipas tij, që Kreu i Shtetit i bëri aleatëve të vendit tonë. “Më bëri përshtypje të thellë sulmi ndaj aleatëve tanë: SHBA dhe BE. Shpreh keqardhje se si […]

Vazhdo të lexosh

PS MBLEDH ALEATËT. NGA PPSH E DERI TEK PARTIA KOMUNISTE 8-NËNTORI

Mësohet se në mbledhje është analizuar situata politike në vend, ku PS ka kërkuar konsultime nga aleatët e saj për të kapërcyer ngërçin që ka përfshirë politikën në vend. Po ashtu në mbledhje është vendosur riaktivizimi i koalicionit të majtë. Deklaratë pas takimit: Partitë politike të mbledhura në një  tryezë konsultimi, thirrur nga Partia Socialiste: […]

Vazhdo të lexosh

Basha takon aleatët/ Do të jemi në parlament për studentët.

Protestat e studentëve si dhe kërkesat e tyre drejtuar qeverisë do të rikthejnë në Parlament opozitën pas një bojkoti thuajse 6 mujor. Vendimi i opozitës erdhi pas mbledhjes që kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri me krerët e partive aleate. Në mbledhjen që zgjati rreth dy orë morën pjesë Monika Kryemadhi, Fatmir Mediu, Nard […]

Vazhdo të lexosh

Protesta/ Basha mbledh aleatët në selinë e PD

Lulzim Basha, do të takohet me krerët e partive aleate në orën 10:30 në selinë e PD. Takimi zhvillohet një ditë para protestës së 26 majit që opozita ka thirrur në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë pasi e akuzoan qeverinë dhe kryeministrin Edi Rama si pengesën kryesore dhe të vetme të integrimit të Shqipërisë në BE. […]

Vazhdo të lexosh

26 maj: Protestë e madhe për të rrëzuar qeverinë Rama

Lulzim Basha ka thirrur gjithë shqiptarët në protestë kundër qeverisë së Edi Ramës. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, pas takimit me aleatët, Bashë është shprehur se është koha që Shqipërinë të mos ja lëmë më në dorë një qeverie mafioze. Basha tha se të gjithë bashkë mund të ja dalim. Ai bëri […]

Vazhdo të lexosh

Lulzim Basha ka thirrur një mbledhje urgjente në selinë e PD me aleatët e kësaj force politike.

  Lulizm Basha ka thirrur një mbledhje urgjente në selinë e PD me aleatët e kësaj force politike. Nuk bëhen të qarta se çfarë do të diskutohet por mendohet se temë e debatit të jetë qëndrimi i opozitës pas bërjes publike të një skandli tjeter të qeverisë Rama që ka të bëjë më Ministrin e […]

Vazhdo të lexosh

Basha mbledh sot aleatët për protestën e radhës

Lulzim Basha, do të mbledhë sot në orën 10:00 partitë aleate për të rakorduar veprimet për aksionin e madh opozitar të paralajmëruar: nisjen e protestave kundër qeverisë. Më 18 dhjetor 2017, Basha deklaroi në mesditë se “vendimi unanim i opozitës parlamentare është nisja e një vale protestash popullore për të ndalur çmendurinë e narkokryeministrit që […]

Vazhdo të lexosh

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike pritet që sot të zhvillojë një mbledhje të jashtëzakonshme.

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike pritet që sot të zhvillojë një mbledhje të jashtëzakonshme. Mbledhja do të nisë në orën 18:00. Kryeopozitari Lulzim Basha ka dhënë urdhrin e prerë që asnjë nga deputetët mos të mungojë në mbledhje. Në takim pritet që të merren vendime të rëndësishme. Kjo mbledhje e grupit të PD-së vjen pas […]

Vazhdo të lexosh

Rama fton aleatët në festën e 26 vjetorit të PS-së/ A do të shkojë Meta?

Partia Socialiste feston të hënën, në 12 qershor, ditëlindjen e saj të 26, dhe pavarësisht se kjo ditëlindje e gjen në kulmin e fushatës për zgjedhjet e 25 qershorit, Edi Rama ka menduar të organizojë një festë pritjeje.  Aktiviteti do të zhvillohet pranë selisë qendrore të Partisë Socialiste në orën 19:30 dhe është konceptuar si […]

Vazhdo të lexosh

Lulzim Basha mbledh aleatët pas përplasjes me ambasadorët

Lulzim Basha ka mbledhur aleatët në selinë e PD. Ndërsa në ccadër kanë shkuar deputetët e grupit të PD-së dhe po mbajnë fjalimet e të enjteve, në selinë e PD, kryetari po takohet me Mediun, Nokën, Dukën, etj. Ky takim vjen një ditë pasi Basha hodhi akuza të rënda ndaj ambasadorëve që sipas tij kanë […]

Vazhdo të lexosh

Rama presion Metës. Fillon takimet me partitë e tjera për koalicion

Edi Rama ka nisur negociatat me partitë e vogla. Në vitin 2013 për zgjedhjet parlamentare ky koalicion pati 37 parti, ndërsa në vitin 2015 në zgjedhjet lokale, koalicioni i majtë regjistroi 39 parti “Shqiptarja.com” raporton se takimet me kryetarët e partive të vogla janë kryer në zyrën e Ramës në kryeministri dhe përgjithësisht kanë qenë […]

Vazhdo të lexosh

Në ditën e 14 të protestës tërhiqet Qeveria. Kërkon dialog me opozitën

Lulzim Basha, ka mbledhur aleatët e PD-së sot në selinë e kësaj partie. Gjatë paradites mazhoranca bëri një deklaratë ku thoshte se ishte gati të ulej me opozitën për të diskutuar çdo propozim të opozitës. Tërheqja e mazhorancën bëhet në ditën e 14 të protestës përpara Kryeministrisë.

Vazhdo të lexosh

Meta braktis Kuvendin sapo Rama merr fjalën

Nuk ka të ndalur lufta e nervave mes kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhe kryeministrit, Edi Rama. Kreu i LSI-së edhe sot e ka “sfiduar” aleatin e tij, duke braktisur punimet parlamentare pikërisht në momentin kur Rama i është drejtuar foltores së Kuvendit për të marrë fjalën. “BalkanWeb” ka siguruar një foto pikërisht në çastin […]

Vazhdo të lexosh