Erl Kodra/ Nga burime të besueshme…

Në Gusht të 2017-tës, në Karaburun Agron Geron Xhafa u dha një goditje “të vogël” Organizatës Habilaj, me një sasi prej 1200 kg hashash. Kjo ishte shenja e parë se diçka serioze ka ndryshuar përfundimisht në marrëdheniet mes dy organizatave që sot zotërojnë qytetin e Vlorës dhe jo vetëm. Sipas indicieve të besueshme, në fakt […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agron Tufa: Një përgjigje e vjetër për të njëjtat shpifje të Kastriot Myftarajt dhe të atyre që marrin hua shpifjet e Kastriotit për të m’i tundur para syve

Goja llap e shpina dap! 1. Më paska sharë Kastriot Myftaraj!!! Në mbarim të një leksioni që pata këto ditë me studentët e programit master të departamentit të Gazetarisë në Fakultetin Filologjik, njëri nga studentët më pyeti në auditor: – Profesor, a e lexuat sot një shkrim të Kastriot Myftarajt kundër jush? – Jo, – […]

Vazhdo të lexosh

Agron Tufa: PELIGRINAZH TEK VARRET, MONUMENTI DHE SHTËPITË E POETËVE MARTIRË GENC LEKA DHE VILSON BLLOSHMI

Të dashur e të nderuar miq e kolegë të mediave, Insituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit (ISKK) nis nesër, me datë 24 mars, në orën 8.00 një Peligrinazh për të bërë homazhe tek varret, monumenti dhe shtëpitë e poetëve martirë Genc Leka dhe Vilson Blloshmi (Librazhd-Bërzhezhdë), të pushkatuar nga diktatura komuniste me […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agron Tufa: Dritan Hila, ky krymb plehu.

Kritik letrar apo Barbar në Kopsht Pas I. Kadaresë, A. Fugës, S. Hamitit, L. Topçiut e shumë penave të tjera, me vlerësimin e krijimtarisë sime letrare po përpiqet të merret dhe … mender me thanë… Dritan Hila. Se ç’lidhje ka ky Lyth sekrecionesh enveriste me letërsinë, pak e kuptoj. E duke qenë se në këtë […]

Vazhdo të lexosh

Agron Duka ç’regjistron PAA-në nga KQZ

Opozita duket se do të përshkallëzojë qëndrimin me dy hapa, organizmin e kuvendeve në të gjitha qytetet dhe bllokimin e zgjedhjeve të 18 qershorit. Duka ishte i pari që lajmëroi çregjistrimin nga Komisioni. Në një prononcim për mediat, ai tha: Së bashku ramë dakord për të mos shkuar në zgjedhje pa qeveri teknike. Sot do […]

Vazhdo të lexosh

Agron Llakaj i bashkohet Blush-it

Një tjetër figurë e njohur e publikut shqiptar i është bashkuar partisë më të re të krijuar nga deputeti, Ben Blushi. Moderatori dhe aktroi i njohur, Agron Llakaj është bërë pjesë e LIBRA. Këtë e tregoi vetë kreu i kësaj partie, përmes një postimi në në Faceboook, ku shfaqet së bashku me moderatorin e njohur […]

Vazhdo të lexosh

Namir Lapardhaja: Njerëz, mos e humbni kujtesën!

(Në ndihmë të gazetares Beti Njuma, e cila do të përgatisë një dokumentar për vrasjen e poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi ) Namir Lapardhaja U njohëm me një status të shkrimtarit të njohur, studjuesit, përkthyesit dhe poetit Agron Tufa, ku ftonte lexuesit, poetët, dashamirësit e poezisë për të lexuar poezitë e dy poetëve martirë, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agron Tufa: FESTA E ORGANIZUAR E KRIMIT

(Pushkatimi i poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi) Pushkatimi i poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi bëhet atëherë kur diktatura ka krijuar gjuhën dhe slang-un e saj, kur ajo është shndërruar në një “ne” të imponuar, kur ajo ka hyrë në pjekurinë e plotë dhe sigurinë e një qenieje 34 vjeçare. Atëherë ajo ka krijuar […]

Vazhdo të lexosh

Agron Tufa fton poetë e shkrimtarë të lexojnë nesër poezi të poetëve martirë Genc Leka e Vilson Blloshmi. Firma e Diana Çulit për pushkatimit e tyre

Të dashur vëllëzër/motra poetë e shkrimtarë shqiptarë, ju që keni shkruar, shkruani e do të shkruani; Të dashur vëllezër/motra lexues, ju që keni lexuar, lexoni e do të lexoni, Ju, të gjithë, që e doni artin, letërsinë, dhe e doni atë të pandotur, që keni ndjere dhimbje për pushkatimin në moshë të re të sivëllezërve […]

Vazhdo të lexosh