Nga Agim Xhafka/ GËZIM KAME SI FESTË KOMBËTARE. (Sjell te Turbina dramën “Terrori”)

Në datën 5 tetor,pra të premten e ardhshme,në Teatrin “arTurbina” do jepet shfaqja e dramës “TERROR”. Nuk do ishte ngjarje në se do luanin aktoret e radhës të Teatrit Kombëtar. Por është supërgëzim se kjo premierë ka për regjisor Gëzim Kamen. Siç na ndodh me filmin kur gozhdohemi pas produksioneve të Roman Polanskit,apo pas filmave […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agim Xhafka/ Ju flet Radio Korça

Radion e kemi blerë andej nga viti 1965. Një Tungsram të madh. Me sumbulla kafe dhe me 8 tastiera bezhë para,si ato të pianos. Kur e solli babai me Xhuvin,shokun e vet,ne tre fëmijët dhe nëna rrinim në dhomën ku flinin prindërit. Prisnim atje gjithë ngazëllim. Kishim ditë që e dinim lajmin. Nuk na zinte […]

Vazhdo të lexosh

Agim Xhafka: Loti

Njeriu qan shumë herë gjatë jetës. Nga dhimbjet,prej humbjeve,nga aksidentet,nga zhgënjimet. Qan prej dashurisë së pafat,gëzimeve të mëdha,befasive,frikës,ankthit,…Por kokrra më e madhe e lotit i del prej turpit. Lot i madh,i rëndë dhe i lagur deri në palcën e vet. Lot i njomur,qull. Një ngashërim të këtij lloji kam jetuar shumë e shumë vite më […]

Vazhdo të lexosh

Agim Xhafka/ Aromat

Pranvera në Amerikë është si një grua shtatzanë me barkun plot gjelbërim. Duket jo vetëm toka kështu,por edhe qielli spërkatur me jeshilen e gjetheve që lodrojnë nga era dhe diellin e copëzojnë si në një kaleidoskop ngjyrash. Jo më kot dhe dollarit ia kanë dhënë këtë ngjyrë. E ndërsa plaku i vitit te ri mendohet […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agim Xhafka: Dëfrimi

Ata që më lexojnë e dinë që disa vjet punova mësues në Velçan të Gorës. Një fshat pranë majës së Lenijes,malit më të lartë në zonën e Korcës. Matanë këtij mali shtriheshin fshatrat e Gramshit. Një reliev i thyer,me toka të ashpra,mbushur plot shkurre e dëllinja. Fshatarët me bel kishin hapur ca ara që i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agim Xhafka: Dashnorja

DASHNORJA. Dje u varrosën dy trupa,një mashkull në Fier dhe një femër në Lushnjë. Të dy vrarë nga plumbat. Nxjerrë nga revolja e mashkullit drejt femres e drejt vetes. Krim pasioni ,e quajti policia. Ashtu e besuan të gjithë. Dhe u provua se mashkulli ishte krimineli,dhe u varros si burri më i ndershëm e më […]

Vazhdo të lexosh