18 Qershori ‘në dorë’ të Gjin Gjonit.

Kolegji Zgjedhor do të vendosë nesër ankimimin e Partisë Agrare Ambientaliste për shpalljen e pavlefshmërisë së regjistrimit të listave të kandidatëve. Nëse Kryeministri nuk do të pranojë shtyrjen e zgjedhjeve, siç ka kërkuar opozita, atëherë shansi i fundit do të jetë vendimi i Kolegjit Zgjedhor për afatet e depozitimit të listave të kandidatëve për deputet […]

Vazhdo të lexosh

Uragan i paparë në Tiranë. A mund t’i pëballojë dot Rama në 18 Qershor? FOTO

Basha: Së bashku për të ju çuar deri në fitore totale. Dita e bardhë e Shqipërisë po afron. Unë e dija se kjo ditë po vinte ishte vetëm çështje kohe. Dhe unë jam gati ta mbaj premtimin tim para jush duke ju çuar në fitoren totale, deri sa shqiptarët të rizbulonin kreshnikun e kreshnikëve brenda […]

Vazhdo të lexosh

Kolegji Zgjedhor tashmë ka fatin e zgjedhjeve të 18 qershorit. Anëtarët e Kolegjit Zgjedhor janë vënë survejim nga data 9 maj

Po luhen të gjitha kartat e fundit. Para protestës se 13 majit kreu i PAA Agron Duka është ankimuar në Kolegjin Zgjedhor si organ suprem për zgjedhjet. Mbi Kolegjin Zgjedhor nuk del dot asnjë gjykatë, as gjykata kushtetuese. Ankimimi është dërguar zyrtarisht me firmën e Agron Dukës, kryetari i PAA-së, me argumentin se listat e […]

Vazhdo të lexosh

Rama bëhet trim. Do shkojmë në zgjedhjet e 18 qershorit. PD nuk ka parë gjë akoma

Gjatë  Kongresit që u zhvillua në pallatin e sportit të Durrësit, Rama foli për bojkotin e zgjedhjeve të opozitës duke aluduar me teorinë e tij se PD nuk kërkon zgjedhje të lira për shkak të drogës, por e ka hallin tek vetingu. Kryetari i PS përsëriti disa herë se bëri çdo gjë për të zgjidhur […]

Vazhdo të lexosh

Ish eksponent i PS-së. Moikom Zeqo: Opozita nuk mund të klonohet dhe as të zëvendësohet

Akademiku Moikom Zeqo analizon krizën politike në vend dhe bojkotin e zgjedhjeve nga ana e opozitës. Në një intervistë për gazetën “Dita”, Moikom Zeqo thotë se opozita nuk mund të klonohet dhe as nuk mund të zëvendësohet. Ai shkon më tutje në analizë duke thënë se një qeverisje e përbashkët PS-PD qoftë dhe në kushte […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: 18 Qershori ka rënë, vendi drejt përplasjes, shkak arroganca e Ramës!

Në një intervistë për Ora News, Manjani tha se  për herë të parë që nga viti 1991, po hyhet me leva në zgjedhje duke sajuar opozita. Manjani thotë se afatet e regjistrimit të partive për zgjedhjet e 18 Qershorit nuk janë respektuar as nga Partia Socialiste. Në datën 28 prill afati i regjistrimit mbaroi dhe […]

Vazhdo të lexosh

Rama porosi rilindasve/ Të mos vjedhim vota në 18 qershor

PS dhe Rama pret të ketë aq shumë vota, sa i duhet t’i porosisë komisioneret rilindas të mos vjedhin votat e të tjerëve. Mes të tjerave, në porositë që i dha kandidatëve për deputetë dje, Rama citohet të ketë thënë nga Panorama: “Komisionerët tanë duhet të jenë njerëz seriozë, të përgjegjshëm dhe të trajnuar mirë, […]

Vazhdo të lexosh

Petro Koçi ‘braktis’ Ramën/ Nuk u regjistrova për arsye te taktikës elektorale.

Petro Koçi, një ndër aleatet e Rames, nuk do të regjistrohet në KQZ per zgjedhjet e 18 qershorit. Arsyet pse e detyruan kreun e PSV91, ai i shpjegon në nje deklaratë për mediat. DEKLARATE PER SHTYP 1. PSV 91 nuk u rregjistrua per te marre pjese ne zgjedhjet e 18 Qershorit per arsye te taktikes […]

Vazhdo të lexosh

Nishani/ Nuk do të votoj në zgjedhjet e 18 qershorit

Në një intervistë për gazetarin Enkel Demi, në emisionin “Fol me mua” në RTSH, Nishani deklaroi se nëse opozita nuk do të marrë pjesë në zgjedhje, nuk do të ketë një alternativë me të cilën shqiptarët të përzgjedhin mes tyre. Presidenti Nishani deklaroi se nëse do të kemi zgjedhje vetëm me maxhorancën, pa pjesëmarrjen e […]

Vazhdo të lexosh

Ja kush janë 17 partitë e regjistruara për zgjedhje më 18 qershor

KQZ-ja  ka publikuar listën, që fillon me Partinë Komuniste dhe përfundon me Partinë Aleanca Demokristiane. Konkretisht, kanë depozituar lista shumëemërore: 1. Partia Komuniste e Shqipërisë 2. Sfida për Shqipërinë 3. Partia Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen 4. Partia Lista e Barabartë 5. Partia Uniteti Kombëtar 6. Aleanca Popullore për Drejtësi 7. Partia Demokracia Sociale 8. […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Afati ka përfunduar, data 18 qershor për zgjedhjet ka rënë.

Mbrëmë në mesnatë ka skaduar edhe afati i fundit i kodit zgjedhor për regjistrimin e listave zgjedhore të kandidatëve për deputetë Bëhet fjalë për partitë e pushtetit partinë e Edi Ramës dhe Ilir Metës Deri tani asnjë prej tyre nuk ka dorëzuar listën emërore të kandidatëve Me këtë kat dhe sipas Kodit Zgjedhor të Republikës […]

Vazhdo të lexosh

Rama: Askush nuk mund të shtyjë zgjedhjet sepse askush nuk ka fuqi për ta bërë këtë.

Kryeministri Edi Rama gjatë në një intervistë për BNE IntelliNews se është i bindur që partia e tij do të fitojë bindshëm zgjedhjet e ardhshme për shkak të reformave që ka ndjekur në rritjen ekonomike, stabilizimin fiskal dhe reformat që sipas tij akne qenë më të thellat që nga rënia e komunizmit. Rama i ka […]

Vazhdo të lexosh

Bamir Topi i bashkohet Ramës për zgjedhjet e 18 Qershorit

Fryma e Re Demokratike do të marrë pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit. Kjo është konfirmuar nga kryetari Bamir Topi gjatë një konference për shtyp, i cili kërkoi të mos luhej me afatet Kushtetuese për zgjedhjet. Topi kërkoi reformimin e kodit zgjedhor dhe shprehu respekt për kauzën e opozitës, por nuk harroi të akuzojë PD-në […]

Vazhdo të lexosh

Rama kërkon”luftë” që nga Shkodra

Për Shqipërinë që duam”, ky do të jetë sllogani që do të udhëheqë PS-në zgjedhjet e 18 qershorit dhe mesazhi që u përcoll ishte fitorja e një mandati të qartë socialist. Për kryeministrin Rama zgjedhjet e 18 qershorit janë zgjedhje që do të vendosin për fatin e Shqipërisë ndërsa sulmoi PD-në se ngujohet në çadër […]

Vazhdo të lexosh

Blushi për Ramën: Ky erdhi në pushtet me votat e socialisteve dhe qeverisi me një grup keqbërësish që u quajtën Rilindja

Fjala e plote e Blush-it sot ne parlament. Shpresoj qe sot gjysma e qeverise nuk ka ardhur me fjalime te gatshme kunder meje, jo sepse nuk kishte kush t’ua shkruante, por sepse njeriut qe i shkruante traktet kunder meje po i dridhet dora ndersa atyre qe i lexonin keto trakte po i merret goja sepse […]

Vazhdo të lexosh

Muç Nano sulmon Metën: Çadra është ngritur me ‘ok’-in e Metës

Mustafa Nano është pozicionuar dukshëm në lidhje me situatën politike në vend. Madje ai ka mbajtur një pozicion të qartë në lidhje me rolin e Ilir Metës në zgjidhjen e kësaj krize. Ai thotë që ka shumë gjasa që çadra e opozitës të ketë marrë ok-in e Metës. Nano vijon më tej duke thënë se […]

Vazhdo të lexosh

Deputeti i PS-së: Nuk votojmë asnjë qeveri pa Edi Ramën kryeministër

Pas kërkesës së Ilir Metës për qeveri “besimi”, vjen përgjigjia e parë nga Partia Socialiste. Deputeti socialist Namik Kopliku, në një status në Facebook shkruan se PS nuk mund të votojë asnjë qeveri, pa Edi Ramën kryeministër dhe se kush do jetë kryeministri i ri, atë do ta vendosin shqiptarët më 18 qershor. “Nisur nga […]

Vazhdo të lexosh

Meta në Shkodër, Rama luan basketboll me lali Erin. Meta: Rama urgjent të gjej zgjidhjen

Ilir Meta ka zgjedhur sot me paramendim Shkodrën, në ditën përvjetorit te firmosjes së katër viteve me parë të koalicionit me PS. Gjithçka duket e menduar mirë. Kur të gjithë presin mendimin dhe përgjigjen e LSI, nëse do të vazhdojë prapë koalicionin politik për zgjedhjet e reja me PS, aq me tepër që sot bëhen […]

Vazhdo të lexosh

Edhe Agron Çela i Shkodrës kërkon Ilir Metën kryeministër!

Në një takim zgjedhor, deputeti i LSI, për qarkun e Shkodrës, Agron Çela paraqiti në fillim fushatë idetë e tija se ku do të shkojnë në këto Zgjedhje të përgjithshme, energjitë e LSI. “Jemi më të mirët dhe ne po punojmë për të pasur Ilir Metën kryeministër! Sepse ai është i qëndrueshëm, besnik dhe i […]

Vazhdo të lexosh

Gramoz Ruçi: Me ose pa LSI-në PS do jetë fituese e zgjedhjeve të 18 qershorit.

Kreu i grupit parlamentar te PS-se, Gramoz Ruci ka deklaruar sot se partia e tij eshte e gatshme per te hyre ne zgjedhjet e 18 qershorit. Ai deklaroi se me ose pa LSI ne do te hyjme ne zgjedhje dhe do jemi fitues. Nuk dihet ne eshte ky nje presion qe PS i ben Metes […]

Vazhdo të lexosh