Google fiton betejën dhjetëvjeçare me Oraclen

Një betejë dhjetëvjeçare mbi kodin e kopjuar në sistemin operativ Android të Google ka përfunduar në Gjykatën e Lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Oracle, një tjetër gjigant i teknologjisë, kishte paditur Googlen në vitin 2010 për shkelje të së drejtës së autorit për atë që kishte thënë se ishte kopjuar kodi kompjuterik, njofton […]

Continue Reading

Forca shkatërruese e internetit te fëmijët dhe adoleshentët shqiptarë

Mbrojtja e fëmijëve nga rreziku që sjell përdorimi i internetit, do të jetë një prej shtyllave kryesore të mbrojtjes nga rreziqet kibernetike për 5 vjeçarin e ardhshëm. Kjo për shkak të ekspozimit të fortë të fëmijëve nga rreziqet që sjell teknologjia, në një cast kur prindërit e njohin shumë më pak e nuk janë në […]

Continue Reading

Instagram heq opsionin që të gjithë e përdornin shumë

“Instagram” është një nga rrjetet sociale më të përdorur në botë dhe së fundmi ka bërë disa ndryshime për përdoruesit e tij. Teksa ka shtuar disa opsione të reja, “Instagram”-i ka vendosur që edhe të heqë disa opsione të vjetra. Ky rrjet social ka njoftuar se duke nisur nga kjo javë, faqen “Following” nuk do […]

Continue Reading

Australia padi Samsungut për mashtrim mbi rezistencën ndaj ujit

Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorëve (ACCC) ka ngritur padi ndaj kompanisë Samsung, ku e akuzon për mashtrim në lidhje me rezistencën ndaj ujit të smartfonëve të tij. Autoriteti i mbrojtjes së konsumatorit, në një deklaratë të lëshuar sot akuzon kompaninë e Koresë së Jugut për “reklama të rreme dhe mashtruese pasi në to thuhet […]

Continue Reading

2019/ Kush janë 5 funksionet e reja të WhatsApp

Aplikacioni shumë popullor i komunikimit blerë nga Facebok në 2014-ën sot numëron 2 miliardë përdorues aktivë në muaj. WhatsApp është padyshim një prej më të përdorurëve sot. Ofron mesazhe me tekst, audio dhe video thirrje si dhe dërgimin e imazheve dhe përmbajtjeve të shumëllojshme. Gjatë 2019-ës aplikacioni do të pajiset me disa funksione të mrekullueshme. […]

Continue Reading

Messenger sjell funksionin që përdoruesit e kanë kërkuar aq shumë

Facebook më në fund ka vendosur të lejojë njerëzit të tërheqin mesazhet e dërguara por me një kusht. Përdoruesit mund të tërheqin mesazhet e dërguara thjeshtë duke klikuar butonin “Delete” në Messenger. Megjithatë opsioni do të jetë i disponueshëm vetëm për 10 minuta. Pas këtij afati mesazhet do të qëndrojnë në bisedë përgjithnjë. Prej kohësh […]

Continue Reading

Tani edhe dërgesa në para nëpërmjet Facebook Messenger

PayPal ka njoftuar se ata kanë zgjeruar bashkëpunimin e tyre me Facebook, duke shtuar shërbimin e tyre për pagesat P2P në aplikacionin e Messenger të gjigantit social. Për të hyrë në veçorinë – si bisedat një-në-një dhe bisedat e grupit – klikoni lehtë mbi ikonën plus blu, pastaj zgjidhni butonin me ngjyrë të gjelbër Pagesat […]

Continue Reading

Del në treg Samsung Galaxy Tab Active2

Samsung Electronics Co., Ltd. prezantoi sot Galaxy Tab Active2, një tablet i ri, i ndërtuar për bizneset përmes një dizajni të frymëzuar nga profesionistët me risitë më të fundit nga Samsung. Galaxy Tab Active2 ndihmon në përshpejtimin e transformimit dixhital të industrive kryesore si: transporti, siguria publike dhe prodhimi duke ofruar një gamë më të […]

Continue Reading

Si komunikojnë shqiptarët? WhatsApp, Facebook apo Viber?

WhatsApp është aplikacioni numër një i përdorur në 107 vende të botës, sipas një raporti të ri të fushës së teknologjisë dhe vërtet është një platformë komunikimi falas, shumë e njohur dhe e përdorur kudo. Por, ndryshe nga trendi global, shqiptarët duket se preferojnë të komunikojnë përmes aplikacionit të komunikimit të facebook. Raporti global për […]

Continue Reading

Vjen shërbim i ri i Facebook

Facebook ka ndërtuar një tipar të ri që duket më shumë si aplikacion takimesh, si Tinderand Bumble. Rrjeti social ka filluar t’u kërkojë përdoruesve nëse do të donin të takoheshin me disa miq, përcjell albeu.com. Nëse të dy i përgjigjeni pozitivisht, do të lidheni dhe Facebook do t’ju inkurajojë të hapni një bisedë në Messenger. Nëse secili prej jush zgjedh opsionin Pa Falënderim, nuk do […]

Continue Reading

Kina është shteti i parë që ka hapur gjykatën në internet

Kina është shteti i parë që ka hapur gjykatën në internet dhe tashmë është realitet. Njerëzit mund t’i drejtohen gjykatës në internet për çdo mosmarrëveshje në çështjet tregtare në internet, të drejtave të autorit dhe të cilësisë së produkteve dhe mallrave që shiten në internet. Nëpërmjet kësaj gjykate personat mund të regjistrojnë paditë e tyre […]

Continue Reading

Ekspertët japin alarmin: Hiqni dorë menjëherë nga facebook-u

Shkencëtarët besojnë se kanë arritur të gjejnë arsyen përse njerëzit shohin gjatë gjithë kohës në facebook. Gjithçka, sipas tyre, ndodh sepse i bën të ndihen mirë. Edhe të parit diçka që ka lidhje me facebook-un për një kohë fare të shkurtër, si një logo, sipas ekspertëve i sjell njerëzve shumë kënaqësi. Dëshira për ta përsëritur […]

Continue Reading

Youtube vendos të mbështesë WhatsApp-in

WhatsApp është bërë një nga aplikacionet më të përdorshëm dhe gjithëpërfshirës kohët e fundit. Por tani WhatsApp duket se po merr mbështetje edhe nga YouTube në kuadër të aplikacionit, kështu që në momentin kur klikoni një link që në fakt ekziston në Youtube ju nuk do dilni fare nga WhatsAppi por linku do hapet menjeherë në të njëjtën faqe. […]

Continue Reading

YouTubesqaron rregullat e gjuhës së urrjejtes

“YouTube” ka sqaruar rregullat e tij mbi gjuhën e urrejtjes për të mundësuar prodhimin e videove të dinë përmbajtjen që e konsiderojnë “miqësore ndaj reklamimit”. Në postimin në blogun e tyre, faqja e publikimit të videove thotë se nuk do të lejojë reklamat që shfaqen me përmbajtje urryese apo diskriminuese. “YouTube” thotë se, po e […]

Continue Reading

Instagramin mund ta përdorim edhe pa internet/ Ja menyra

Ju mund të hapni Instagram-in, të përdorni opsionin “search” si edhe të bëjnë “unlike” (të heqësh pëlqimin) apo “unfollow” (nuk e ndjek më). Sigurisht që ka edhe një kleçkë, përndryshe të gjithë do të fillonin ta përdornin Instagram-in pa internet dhe nuk do ta rimbushnin kurrë më telefonin. Tek “search” do të mund të shikoni […]

Continue Reading

Një sulm kibernetik aktivizoi të gjitha sirenat e emergjencës në SHBA

Një sulm kibernetik aktivizoi të gjitha sirenat e emergjencës në Dallas të Shteteve të Bashkuara për rreth 90 minuta”- u shprehen zyrtarët e shtetit të Teksasit. 156 sirenat e Dallasit vazhdimisht përdoren për të paralajmëruar kushte të rënda atmosferike apo tornado. Inxhinierët u detyruan t’i fiknin sirenat manualisht në orën 1:17 të mesnatës. Ekspertët shprehen […]

Continue Reading

Wikileaks mund të sabotojë operacionet e CIA-s

Operacionet e përgjimit të ndërmarra nga CIA mund të sabotohen pas publikimeve të fundit të Wikileaks, që tregonin teknikat e hakerimit. Kodi i përdorur nga CIA për të fshehur origjinën e viruseve u treguan me detaje në publikimin e fundit të faqes së internetit që i ka “shpallur luftë” administratës amerikane. Kështu, sipas ekspertëve, kodi […]

Continue Reading