Nga Jakup Gjoca/ Dy fjalë për “demokratin” Astrit Patozi.

Astrit Patozi deri tani kisha një opinion se luftoje për parime Demokratike… Por që të bashkohesh me Rudina Hajdarin, e të shkosh të bësh zgjedhje vendore me Edi Ramën, më bind se bëhesh Paterica e Taulant Ballës… Mund të kritikosh Kryetarin e PD-së me të drejtë, por tradhëton elektoratin e Djathtë, kur pretendon se me […]

Continue Reading

Nga Entela Kolaj/ E pra nuk më plas për Notre Dam…më dhemb teatri dhe ai femijë te bregu i lumit.

Më habit e gjithe kjo dhimbje e keto statuse se po digjet Notre Dame. E sigurt se gjysma nuk e kane pare , lexuar kurre. Dhimbje sepse shqiperia po digjet, qindra bashkeqytrtare po nxirren me dhune nga shtepite e tyre, narko shteti po vjedh banka e thesare , jemi te vjedhur deri ne palce . […]

Continue Reading

Imoraliteti i një cigareje dhe morali i seksit për një notë

Nga Elio Laze. Me sjellin koleget nje reagim te profesor Ilir Yzeirit dhe e lexova me vemendje. U trondita. Roza Lati dhe nje kengetare paskan dredhur nje “teke bar” ne programin Why Not…Profesori qenka revoltuar dhe eshte shprehur qe AMA duhet te marre masa. Patjeter profesor, jo vetem AMA duhet te marre masa, por edhe policia […]

Continue Reading

Nga Albert Vataj/ Ikja që më la pa fjalë, por jo pa brengë

– Miku im, unë po iki!– Nuk e di nëse shihemi më, por do të të kërkoj të lutesh për mua që të kthehem. Ta kërkoj këtë sepse ikja tek unë është më e fortë se çdo motiv qëndrese, ngadhnjimi, sfide. – Nuk kam marrë asgjë me vete, madje as emrin dhe kombësinë. E bleva me […]

Continue Reading

Thirrje e fortë e një socialisti 24-karatsh: Rama ik

Nga Hamdi Jupe. Fajin e ka Arta Dade! Protesta e opozitës mbushi bulevardin “Dëshmorët e Kombit” me njerëz. Nuk ishin parë aq shumë protestues prej shumë vitesh në shesh. Na nxori mallin e protestave të moçme. E pashë në televizor dhe u kënaqa. Protesta zgjati për pesë orë, si asnjëherë tjetër më parë. Ajo u […]

Continue Reading

Ruhemi nga ujku, por çakalli po bën namin

NGA AHMET PRENÇI & PËLLUMB NAKO Pikërish në këtë atmosferë shpërthyese, të shoqëruar me manifestime, qeveria shqiptare gjeti arsyen e nevojshme për të shtuar organikën e Policisë. Vetëm me 100 vetë. Sigurisht, nuk ka arsye për ndonjë alarm lidhur vetëm me këtë fakt. Por kur sheh se ky vendim, më i fundmi i qeverisë, i […]

Continue Reading

Filip Cakuli, ky hyzmeqar i diktaturës. DOKUMENTAT.

Nga Gjergj Thanasi. 1 dhjetor 1981 Fatbardh Abaz Kupi u dënua nga gjykata me 10 vjet burg dhe 5 vjet internim në bazë të nenit 55 të agjitacion propagandës. Trupi gjykues përbëhej nga gjyqtarja Shpresa Kurti, dhe ndihmës gjyqtarët Besije Arapi dhe Liri Velo. Prokuror ishte Njazi Hamzaraj, ndërsa punëtorët operativë, që vunë në punë […]

Continue Reading

Nga Përparim Peposhi/ Rama nuk mund të qëndrojë gjatë me një këmbë

Rama me një këmbë… Rama nuk mund të qëndroj gjatë me një këmbë. Ne sistemin demokratik qeveria qëndron në këmbë me dy këmbë, mazhoranca dhe opozita. Njëra këmbë Ramës tashmë i ka rënë, pritet ti bie dhe tjetra ose kemi rikthim të diktaturës, gje që ska shanse të ndodhi. Opozita duroj në maksimum dhe ajo […]

Continue Reading

Si na provokoi Edi Rama dhe Policia e krimit!

Nga Qemal Karaosmani. Dje si Atdhetar, si Patriot, u nisa drejt Tiranes per protesten qe ishte thirrur nga Opozita e bashkuar, qe do te mbahej ne oren,11.00. Qysh ne momentin e pare ishim,te provokuar nga ky Kryeminister harbut Arrogant,dhe mbi te gjitha pervers.Policia e Rilindjes tende e mbushur me perdhunues, dhe me njerez as pak […]

Continue Reading

Sot do të dorëzosh pa kushte; pushtetin, paratë, hajdutët, maskarenjtë, vrasësist, mashtruesit, dhe buçet që mban rrotull qeverisë dhe brenda saj.

NGA ERL KODRA/ Unë jam ky; domethënë, unë jam ashtu siç e kam shkruar këtë tekst. Fjalët e mia kanë dalë prej nga del shpirti, ndërsa mendoja për fëmijët e mi që nuk kam patur akoma fatin t’u tregoj peisazhin madhështor që unë ruaj në kujtesën time. Unë e di se diçka e jashtëzakonshme dhe […]

Continue Reading

Një letër e pakërkuar për Arta Markun dhe Sandër Lleshin…

Nga Basir Çollaku Zonja Marku dhe zoti Lleshi, mos prisni të vriten policët që të flisni të përmalluar para kamerave, por mbrojini dhe mbështetini sa janë ende gjallë… E nderuar zonja Prokurore Arta Marku, i nderuar zoti Ministër i Brendshëm Sandër Lleshi. Shijak Televizion nga 22 tetori i vitit 2018, dhe në këto 10 ditë […]

Continue Reading

KAPET ME STUDENTEN NË MOTEL, PEDAGOGU: DUAN TË MË ELIMINOJNË!

Një pedagog i Ekonomisë në universitetin e Pejës  është pezulluar nga detyra pasi është vërtetuar se ka shkuar me një studente në motel. Vendimin për pezullimin e I.K. e ka marrë Komisioni i Etikës në Universitetin e Pejës. Në tetor të vitit 2018, pedagogu pranoi se kishte shkuar me studenten e tij në motel “vetëm […]

Continue Reading

Erl Kodra/ Edi Rama – The End

“Rënia e Perandorisë, zotërinj, është një diçka masive, gjithsesi ajo nuk ndalohet lehtë. E diktuar nga një burokraci në rritje, iniciativë e ngadaltë, ngrirje e kastës dhe nga digat e kuriozitetit, përfshirë edhe njëqind faktorë të tjerë. Ajo ka vazhduar, siç e kam thënë, me shekuj, dhe është një lëvizje shumë e mahnitshme dhe masive, […]

Continue Reading

Thirrja e një emigranteje të sukseshme në Itali: Ngrihu njëherë të vetme për veten tënde, o populli im.

Nga Valbona Talelli. Në momentin kur në ditët e fundit të Shkurtit  1991- lashë Shqipërinë , e dija që po bëja hapin më të vështirë të jetës time. Nuk duhej të dorëzohesha sepse në ato kushte e kohë nuk kishte më kthim mbrapsht. Largimi ishte jo vetëm për veten time, por dhe për të ardhmen […]

Continue Reading

Nga Besnik Aliaj/ PSE JAM KUNDËR “URDHËRIT” TË ARKITEKTËVE NË SHQIPËRI

Sapo lexova draftin ligjin per te ashtuquajturin ‘Urdhrin e Arkitekteve’ ne Shqiperi …. Jam i shokuar se si mund te quhet draft ligj nje dokument me logjike thuajse fashiste, me synime monopoli, me qendrime antikushtetuese. Eshte nje nisme qe bie ndesh me te drejtat e lirite e individeve dhe me nje sere ligjesh, perfshi ato […]

Continue Reading

Nga Ilir Babaramo/ Aman nxirreni, qoftë dhe tek Ermali

Që prej thuajse një muaj emri i Genti Cakës ka kaluar kufijtë e legjendës dhe po kthehet në mit. Në historinë e shtetit shqiptar kurrë nuk është debatuar kaq shumë për emërimin e një ministri. As Ahmet Zogu, kur dërgoi Faik Konicën ambasador në DC nuk ka përdorur kaq lëvdata sa Edi Rama për 28 […]

Continue Reading

Nga Sokrat Turtulli/ Protesta e 16 shkurtit dhe vjellja e një luge çorbe të prishur.

Ekziston një shprehje në ditët e sotme: ” hip se të vrava, zbrit se të vrava”. Kjo shprehje pak a shumë përkthehet në atë se, keq t’ia prishësh dikujt, keq mos ia prishësh. Të jesh dakort me dikë dhe njëkohësisht të mos jesh dakort me të. T’a inspirosh dikë për të marrë një vendim dhe […]

Continue Reading

Nga Zhaneta Barxhaj/ A ndërrojmë një duhan zotëri

Stop pirjes së duhanit! Duhani dëmton rëndë shëndetin! Duket sikur bota e gjithë është sulur kundër duhanit. Nuk di në është sulur kundër duhanit apo kundër vetvetes arkaike në emër të modernitetit kokainë. Dikur, kur në këto anë rriteshin burra të pashëm, të gjatë, me vetulla të trasha e trupin gjithë lesh, pirja e duhanit ishte […]

Continue Reading