QYTETI I SHKUMBINIT SI FILLIM I NDRYSHIMIT KOMBËTAR

Nga Luçiano Boçi “Ai që nuk sheh Qytetin e Shkumbinit (Skampinin), ka humbur rrugën!” – thotë një fjalë e lashtë. Në zemër të rrugës Egnatia, Elbasani, ka shenjuar jo vetëm drejtimin, por edhe kthesat e mëdha të historisë. Gurrë e një qytetërimi të përjetshëm, unazë e artë në rrugën mes Lindjes dhe Perëndimit, Elbasani ka […]

Continue Reading

Ai që e shet votën e blen fatkeqësinë dhe turpin e vet!

Nga: Kim Mehmeti Asnjë sipërmarrje e Shqipërisë nuk është e kontrolluar nga regjimi i ‘Rilindjes’’ aq sa ‘Albcontrol’. Edhe atë jo vetëm pse aty punojnë shumë fëmijë e nipa të ‘Rilindësve’, po pse është e mbikëqyrur nga gjitha shërbimet që kujdesen për stabilitetin e shtetit. Pra është e pamundur dhe është e pabesueshme që regjimi […]

Continue Reading

Partia Demokratike është përgjigja… Cila ishte pyetja, ju Lutem?

Nga Luçiano Boçi* Elbasani ka një histori të vetën që ngrihet mbi kujtesën e zejtarëve, mbi sipërmarrjen aktive, pastaj mbi një industri që përbashkoi inxhinierët më të talentuar të vendit në fushën minerare, siderurgji, përpunimin e naftës, etj. Qytet simbol i shkollës dhe kulturës, Elbasani ka më shumë shanse se çdo qendër tjetër urbane të […]

Continue Reading

Genti që tejkalon politikanin Strazimiri, është njëri nga ne!

Nga Ted Kopliku Ne Shqiperi te flasesh per nje politikan zakonisht ose behet per servilizem, ose per interes. Ngaqe e kane qelbur kaq shume keto 30 vite kemi harruar qe ne Parlament ka edhe nga ata burra e gra qe perfaqesojne vlerat me te larta qytetare. Nje prej tyre eshte edhe Gent Strazimiri. Nuk u […]

Continue Reading

Përse mbështes fort një kandidate si Flutura Açka?

Nga Adriatike Xh Deda Përse mbështes fort një kandidate si Flutura Açka. Sepse Flutura është një grua pa “makiazh”, është një njeri i vërtetë, mbi të gjitha një vlerë unike.Në gjithë këto vite nuk kam marrë përsipër kurrë të shprehem publikisht për dikë, në respekt të punës që bëj, por edhe të pozicionimit tim në […]

Continue Reading

Edi Rama dhe hiena e vdekjes se shqiptarve.

Perparim Peposhi Edi Rama dhe hiena e vdekjes se shqiptarve… Rames i pelqen intriga, korrupsioni, trafikimi i lendeve narkotike, ai eshte intrigant dhe hajduti me i madh i shqiptareve. Ky vuan nga sindromi bipolar, i semure psiqik dhe kush mundohet t’ja zbuloi fytyren ketij vrastari te shqiptareve, ai i nxjerr dhembet si kobra, ato dhembe […]

Continue Reading

Të ruhesh nga “Tiret” e shtetërorit apo nga “bombat” e privatit?

Nga Gerti Fregjaj Pyesni si procedohet me tamponet..vetem pyesni..vetem kur te behesh per vdekje, ka gjasa te interesohen per ty…Pse ka mungese tamponesh ne spitalet shteterore? Privatet po korrin leke pertej logjikes…Sa kushton nje nate per nje pacient me covid atje?Te ruhesh nga Tiret e shteterorit apo nga bombat e privatit, ku te shkoje shqiptari […]

Continue Reading

Arsimi ka dështuar nga njerëzit dështak!

Nga Hamdi Skeja Ndarja mes përkrahjes dhe shfaqjeve turpëruese, bëhet vetëm duke ndarë-prerë rrugën mes Arsimit dhe politikes. Pas gati 8 vitëve në pushtet, të një pushteti ndërtuar mbi kalbësirat politike, këtyre kalbësirave as arsimi nuk u ka shpëtuar. Shpesh janë organizuar protesta mbi arsimin, për arsimin dhe për arsimimin, por më pas edhe janë […]

Continue Reading

Neranxi: Programi ekonomik i PD-se, ia vlen te perkrahet!

Nga Nikollaq Neranxi* Partia Demokratike prezantoi dy dite me pare programin e saj ekonomik. Personalisht e perkrah, sepse aty gjej shume prej problemeve per te cilat une kam folur gjithe keto vite. Programi merr persiper zgjidhjen e ngercit ekonomik per biznesin e individin dhe eshte plotesisht i realizueshem. Sot kemi Partine ne pushtet qe shkaterroi […]

Continue Reading

Sot është koha e diktatorëve, abuzuesve, mashtruesve, antishqiptarëve, antivlerave.

NGA GERTI FREGJAJ Këto “” Opozitat “” e opozitave pa pushtet prej afro 8 – vitesh, si ti kuptosh?! Normalisht i kërkohet llogaridhënie pushtetit, por ti kërkosh llogari liderit të opozitës pa asnjë lloj pushteti … jo flokët me xhel, jo i ka lyer, jo fle gjumë, etj, gjëra jo serioze, etike dhe mbi të […]

Continue Reading

Guxim Alimani: Mafja ne Shqiperi ka emër te përveçëm…!

E ç’nevoje ka Mafja shqiptare te serviret nga Madja e ekspozuar dhe e pergjuar italiane?!!!Ky eshte nje megamashtrim.Sepse Mafja shqiptare eshte me e fuqishme,me e eger,me e drejtperdrejte.Eshte ne shtet,ne pushtet,ne opozite e ne parlament,ne bashki e ministri,ne polici e ushtri….kudo ne kete vend te mjere Mafja ka marre qytetari.E vetmja gje qe ne na […]

Continue Reading

Kur Arqipeshkvi shqetësohet se u dogj një pemë…

Nga Sokrat Turtulli Si vend demokratik, populli ka të drejtë të protestojë. Por duke shmangur çdo lloj vandalizmi dhe dhune. Vandalizmi është absurd, sepse kush paguan për pronësinë publike të dëmtuar? A nuk jemi ne, me taksat tona? -deklaron George Frendo, Arqipeshkvi Metropolit i Tiranë-Durrësit. pas protestave te organizuara nga te rinj per vrasjen se […]

Continue Reading

POLICI TERHOQI KEMBZEM, KLODIANIN E VRAU QEVERIA!

Dritan Kaba Nese policet me urdhera politike, mbysin femijet dhe grate ne gaz helmues qe te garantohet pushteti dhe karrigia e Dallkaukut kryeministernese policia shkon e iu futet banoreve ne shtepi ne kater te mengjesit kunder ligjit, pa nje vendim gjykate t’i deboje nga prona e tyre e ndertuar me gjak se keshtu urdheron Dallkauku […]

Continue Reading

Skerdjan Dhuli/ Bijtë kundër etërve në 8 Dhjetor

Sot është dite e veçantë për vendin tonë. Shpresëshumtë ashtu si festa që vendi ynë ka sot, Dita e rinisë e cila është diell që ngroh kudo copëza shpirti Shqiptarësh të lirë. Por unë, e mesiguri shumica e shqiptarëve kemi nje dilemë: Kush e solli 8 Dhjetorin dhe kush janë protagonistët e vërtetë ? Një […]

Continue Reading