Popull, ku je mor aman?!

Nga SOKRAT TURTULLI (Gallata zgjedhore) Nga programet qe kane ne themel mireqenien e popullit ne keto zgjedhje, vecojme: Rama: Mos votoni te djathtet, per cfare iu duhen? – Leshojuni qente! – Ai eshte agranom! – Votoni Raqken, ai tjetri eshte Devolli. – Gruaja t’a mbledh kur shkon ne darke ne shtepi! – Erjoni eshte I […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti, shanset më të mira zgjidhja e keqe

PREC ZOGAJ Figura e Presidenti i Republikës së Shqipërisë mbetet ende flu, e papërcaktuar si identitik politik, intelektual e njerëzor që do t’u sherbente si model partive parlamentare kur i futen punës të zgjedhin Presidentin e radhës. Kjo papërcaktueshmëri nuk është domosdo rrjedhim i pashmangshëm i republikës parlamentare, ku Presidenti zgjidhet nga parlamenti dhe ka […]

Vazhdo të lexosh

Nga Zhaneta Barxhaj/ Emigranti dhe ne

Këtë shkrim e kam për të gjithë ata shqiptarë, që jetojnë jashtë trojeve dhe i quajmë diaspor! Nuk do të isha ulur të shkruaja për këtë temë, nëse nuk do më kishte çuditur deri në habi dikush, që kërkonte mirënjohje nga shqiptarët, për faktin se ka dërguar para në SHTEPINE e vet, e theksova këtë […]

Vazhdo të lexosh

Ahmet Zogu: Do Të Jetë Shtytja Më E Madhe Që Mund T’i Jepet Shqipërisë

Gazetari Ilir Ikonomi ka sjellë sot në vëmendje një artikull të Associated Press, në kohën kur Shqipëria udhëhiqej nga Ahmet Zogu. Me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, Ikonomi ndau fjalën e Zogut, në atë kohë bvetëm 27 vjeçar, i cili kërkonte njohjen nga Shtetet e Bashkuara. Postimi: DEKLARATA E KOLONELIT 27-VJEÇAR “Shqipëria […]

Vazhdo të lexosh

Pellumbat e lirisë. Një komb- një shtet!

AZGAN HAKLAJ Me dt 16-të maj të vitit 1999-të ranë në fushën e nderit dy personalitete të shquara të Kosovës dhe të Kombit Shqiptar, dy veprimtarë të shquar të çeshtjes kombëtare, që luftuan njëri me penë për bashkimin e trojeve etnike dhe tjetri me pushkë për shembien e kufijëve ndërshqiptarë vendosur padrejtësisht mes tyre, Ukshin […]

Vazhdo të lexosh

Shqetësim mbi nismën për projektligjin për “Krijimin e Urdhrit Profesional të Arkitektëve dhe Inxhinierëve”

E nderuar Zonja Lindita Nikolla, Kryetare e Kuvendit te Shqiperise, Sic jeni ne dijeni Universiteti POLIS dhe Unioni i Arkitekteve, ne bashkepunim me institucione te tjera akademike dhe organizata te shoqerise civile, ju kane vene ne dijeni per nje nisme per krijimin e “Urdherit te Inxhiniereve te Ndertimit” si dhe te “Urdherit te Arkitektekteve”. Kjo […]

Vazhdo të lexosh

Besnik Kelmendi CDU fton komunitetin Shqiptar në Gjermani për tu bëre pjese e zgjedhejve

Politikani Shqiptaro Gjerman i partise CDU, Besnik Kelmendi nëpërmjete profilit tij zyrtar në facebook i ka bëre thirrje komuniteti të diaspores që me datë 15 Maj 2022 të marrin pjesë masivisht në zgjedhjet e NRW dhe të mbështesin kandidatin e CDU-së Hendrik Wüst. ______________________________________________________________________________________________________________________________________ Të dashur bashkëatdhetar! Edhe pak ditë dhe orë kanë mbetur nga […]

Vazhdo të lexosh

Nga Ylli Dylgjeri: Kodi etik apo kodi Edit?

  Kodi Etik apo Kodi i Edit? Ukraina po digjet e shkrumbohet cdo ore. Europa dhe Amerika sot eshte ne gadishmeri lufte Nr 1. Rreth nesh tensioni ne Ballkan vlon nen konflikt dhe garen e armatimeve. Ushtria e veshur me uniforma e antiplumb presin Urdherin… Zjarr! Kjo eshte pamja rreth nesh sot. Nderkohe, ketu, Qeveria […]

Vazhdo të lexosh

Ish këshilltari i Etilda Gjonaj letër Ramës: Përjetova ‘ferr’ në spitalin e Traumës

Ish këshilltari i Etilda Gjonaj në kohën kur ishte ministre e Drejtësisë i ka shkruar letër të hapurkryeministrit Edi Rama, letër të cilën e ka publikuar edhe në Facebook.  ku shpreh shqetësimin për sistemin shëndetësor në vendin tonë pas një incidenti që i ndodhi. Ton Daans tregon se si u rrëzua në trotuar dhe shkoi në spitalin e […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi i PS, reagon Berisha: Është nomenklatura më e korruptuar, më antipopullore dhe antikombëtare në Europë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pak minuta më parë përmes një postimi në Facebook lidhur me Kongresin e Partisë Socialiste. Statusi i plotë i Sali Berishës: Dy fjale per Kanabo-Kongresin e Partise Socialiste! Te dashur miq, sot Partia Socialiste e Shqiperise mblidhet ne Kongresin e saj, te cilin pa filluar punimet mediat e cilesuan si […]

Vazhdo të lexosh

FYTYRAT E VËRTETA TË DY VËLLEZËRVE RAKIPI

Nga Bledi Mane Mos më keqkuptoni, nuk jam mjek dermatolog të mbush receta me ilaçe për të shëruar fytyra të tilla të yndyrosura e të brazdëzosura nga dallaveret me pushtetet. Unë jam gazetar dhe përdor terapinë e lajmit për shërim kolektiv para se pacienti ti nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale estetike por duke pranuar si fillim shkakun. […]

Vazhdo të lexosh