Njihuni me Çajrat më të mirë bimorë kundër astmës

Çajrat bimorë janë të nevojshëm dhe të domosdoshëm për të rikthyer nivelet e energjisë, për të forcuar imunitetin por edhe luftuar astmën. Çajrat bimorë janë shumë të pasur me antioksidantë dhe vitaminë C, që ju ndihmon jo vetëm të forconi sistemin imunitar, por edhe të qëndroni shëndetplotë. Më poshtë do të gjeni listën e çajrave […]

Continue Reading

Ky është mëngjesi i duhur për pacientët që vuajnë nga tiroidja.

Tiroidja është një gjendër që sekreton hormone duke ndihmuar rritjen dhe zhvillimin e organizmit. Të dhënat tregojnë se 200 milionë njerëz në botë vuajnë nga një çrregullim i caktuar i tiroides.Ushqyerja luan një rol shumë të rëndësishëm në mbrojtjen e shëndetit të tiroides. Ekspertët thonë se ushqyerja brenda 90 minutave të para të ditës, e […]

Continue Reading

Ja cfarë i ndodh organizmit nëse hani dy banane në ditë

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet të marra së bashku. Përfitimet e këtij fruti janë të shumta për trupin. Bananja është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6. Ato i bëjnë njeriut vetëm mirë, megjithatë banania nuk është për të gjithë, sidomos […]

Continue Reading

Brukseli është optimist për sigurimin e vaksinës për Covid në nëntor

Sipas një zyrtari evropian, rreth 30 milion këste do të jenë në dispozicion për shtetet anëtare deri në fund të vitit 2020. Theksohet se një kusht themelor është përfundimi me sukses i fazës së tretë të testeve. Në fakt, siç i informoi gazetarët eksperti evropian, ka gjashtë vaksina të mundshme në të cilat Komisioni po […]

Continue Reading

Shtatë efektet negative që i ndodhin trupit kur pini ujë me akull

emi zyrtarisht në verë dhe një gotë ujë i ftohtë me akull është alternativa më e mirë për të “shuar” të nxehtin këtyre ditëve. Por, pasi të keni lexuar shkrimin e mëposhtëm, me siguri do të mendoheni dy herë përpara se të pini sërish ujë nga frigoriferi. Shtatë gjërat e këqija të ujit me akull […]

Continue Reading

Zbrazja e tualetit mund të ngrejë viruse në ajër deri në 90 centimetra

Zbrazja e sifonit të tualetit me kapakun ngritur krijon një ré piklash uji që mund të thithen me frymën dhe mund të përhapin infeksione, të tilla si coronavirus. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga shkencëtarë kinezë, të cilët kanë llogaritur se reja e krijuar nga zbrazja e ujit mund të arrijë deri […]

Continue Reading

Kush jane 3 ushqimet që ju bëjnë me keq se sa CIGARET

Dietat e pa balancuara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat ne i përfshijmë në dietën tonë për të ashtuquajturat cilësi të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin tonë. […]

Continue Reading

Covid-19/ Zbulimi i madh? A është ky ilaçi që prisnim?

Nga Janne Kieselbach, SPIEGEL Në kërkim të një ilaçi të ri kundër koronavirusit, studiuesit amerikanë pretendojnë se kanë arritur rezultate jashtëzakonisht premtuese në studimet klinike. Sipas informacioneve nga portali shëndetësor STAT, pacientët me koronavirus në një spital në Çikago reaguan pozitivisht nga ilaçit antiviral Remdesivir. Ilaçi i ‘Gilead Sciences’ u prodhua fillimisht kundër Ebolas dhe është […]

Continue Reading

Peter Openshaw/ Dilni ne diell sepse kështu shkatërrohet koronavirusi

Kështu deklaroi një nga imunologët më të njohur në Britaninë e Madhe. Peter Openshaw, profesor në Imperial College London, tha se është normale që njerëzit të marrin ca rreze pasi ato dëmtojnë materialin gjenetik të patogjenit vdekjeprurës. “Dielli është shumë i keq për koronavirusin,” tha ai. Paralajmërimi i tij vjen në kohën kur Europa po […]

Continue Reading

DISA KËSHILLA PËR PACIENTËT ME ANKTH

Nga Gentian Çala – Psikiatër Informacioni i vazhdueshëm që po marrim të gjithë në lidhje me COVID-19 (i njohur edhe si Koronavirus) është i mjaftueshëm për të shqetësuar cilindo prej nesh, por mund të jetë sfidues posaçërisht për ata që jetojnë me ankth në baza ditore ose që kanë një gjendje ankthi para-ekzistues. Duke qenë […]

Continue Reading

Më keq se malarja dhe SIDA, ndotja e ajrit na kushton tre vite jetë

Pluhuri, ozoni dhe të tjera lëndë dëmtuese për ajrin i kushtojnë njerëzimit në mbarë botën më shumë vite jetë se sa sëmundjet e rrezikshme infektive si malarja apo SIDA, duhani apo luftërat, thonë studiuesit nga Mainci. Si pasojë e ndotjes së ajrit në mbarë botën ndodhin 8,8 milionë vdekje të parakohshme, shkruajnë kardiologu Thomas Münzel […]

Continue Reading

Ja rastet shëndetësore kur nuk duhet të hani xhenxhefil

Xhenxhefili është një zhardhok i mrekullueshëm për shëndetin. Ai është përdorur për tu dhënë shije gatimeve por edhe për të përmirësuar shëndetin për mijëra vite me rradhë. Megjithatë, fuqitë shëruese të xhenxhefilit duhen përdorur me kujdes sepse ato nuk janë të përshtatshme për të gjithë njerëzit. Në këtë artikull, lexuesit e AgroWeb.org do të mësojnë […]

Continue Reading

A duhet të konsumojnë fëmijët lëngje frutash?

Fëmijët nuk duhet të konsumojnë lëngje frutash në vitin e parë të jetës. Ky është alarmi që ngre “Akademia Amerikane e Pediatrisë”. Ata këshillojnë që në 12 muajt e parë fëmijës të mos i jepen lëngje frutash, ndërsa nga mosha 1 deri në 3 vjeç, lejohet të konsumojnë deri në 120 ml, por të jetë […]

Continue Reading

Lajme jo të mira për të gjithë ata që bëjnë dush në darkë.

Është një diskutim i gjatë lidhur me këtë temë: cila është periudha më e mirë, cila është më higjienike, në mëngjes apo në mbrëmje? A duhet t’i lash flokët çdo ditë ose disa herë në javë? Në krye të kësaj çështjeje ka debat të vazhdueshëm, edhe me kohën se kur duhet t’i lash flokët. Disa […]

Continue Reading

Uji i ftohtë pas ngrënies, 8 rreziqet për organizmin

Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta. Të gjithë e njohin mirë ndjesinë që të jep një gotë me ujë të ftohtë gjatë një dite të nxehtë. Megjithatë, sipas te dhënave, pirja e ujit të ftohtë, sidomos pas ngrënies, ka shumë rreziqe të fshehura për shëndetin. Probleme me tretjen […]

Continue Reading

Zbulim i madh, shkencëtarët mund të kenë gjetur kurën për të gjithë gamën e kancereve

Një zbulim i ri mbi sistemin tonë imunitar mund të shfrytëzohet për të trajtuar të gjithë llojet e kancereve, thonë shkencëtarët.BBC raporton se ekipi i Universitetit Cardiff zbuloi një metodë për të vrarë kancerin e prostatës, gjirit, mushkërive dhe kancereve të tjera në teste laboratorike.Gjetjet, të botuara në “Nature Immunology”, nuk janë testuar te pacientët, […]

Continue Reading

Një mollë në ditë ngadalëson plakjen dhe të zgjat jetën

Mollët, luleshtrydhet dhe disa fruta të tjera janë shumë të shëndetshme për organizmin. Ato përmbajnë një substancë natyrale e cila sipas studimeve mund të ngadalësojnë procesin e plakjes. Si Ndodh Procesi I PlakjesNjë nga faktorët kyç në procesin e plakjes është një fenomen i quajtur ‘përkeqësimi qelizor.’ Kjo nënkupton humbjen e aftësisë së qelizave për […]

Continue Reading

Përzjeria e mjaltit me hudhrën bën mrekulli për shëndetin tonë

Si mjalti ashtu edhe hudhra kanë veti të fuqishme antibiotike që konsolidojnë sistemin tuaj imunitar. Nga njëra anë, përfitimet e mjaltit me ujë të nxehtë përfshin dëbimin e të gjitha toksinave nga trupi juaj dhe nga ana tjetër, hudhra njihet që është një ushqyese me shumë më pak kalori. Cilat janë përfitimet e mjaltit dhe […]

Continue Reading

Doni të lini duhanin? Ja mënyra që t’i rezistoni dëshirës për të pirë cigare

Për shumicën e duhanpirësve, dëshira për të tymosur një cigare mund të jetë shumë e fuqishme. Por duhet të keni parasysh, kur ju vjen një dëshirë e madhe për të pirë duhan, ajo do të kalojë për 5-10 minuta, edhe nëse nuk ndizni asnjë cigare.8 mënyra që mund t’ju ndihmojnë t’i rezistoni pirjes së duhanit […]

Continue Reading

Speci djegës redukton rrezikun e vdekjes nga infarkti

Të përdorësh zakonisht specin djegës në kuzhinë (rreth 4 herë në javë) redukton rrezikun e vdekjes nga Infarkti me 40% dhe nga hemorragjia cerebrale më shumë se 60%. Ndër të tjera përdorimi i zakonshëm i specit djegës redukton me 23% rrezikun e vdekjes nga çfarë do lloj shkaku. Lajmi vjen nga një studim i publikuar […]

Continue Reading