5 llojet e ushqimeve dietike që duhet të blini

Sipas dietologëve hapi i parë drejt një trupi të shëndetshëm është ushqimi që konsumoni çdo ditë. Sipas dietologëve hapi i parë drejt një trupi të shëndetshëm është ushqimi që konsumoni çdo ditë. Një regjim i mirë duhet të përmbajë të paktën 5 produkte ose ushqime dietike të cilat përfshihen në receta të përditshme. AgroWeb në […]

Vazhdo të lexosh

A është brokoli një armë kundër diabetit?

Brokoli mund të ndihmojë pacientët diabetikë që të mbajnë nën kontroll glukozën: një grup studiuesish kanë identifikuar një përbërës të pranishëm te brokoli që duket të jetë i dobishëm në luftimin e sëmundjes, shkruan focus.it. Interesante për kërkimin farmakologjik është qasja me të cilën shkencëtarët në Universitetin Lund në Suedi kanë arritur të zgjedhin molekulën […]

Vazhdo të lexosh

Pesë përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë, erzës së “artë”

Shafrani i Indisë është një erëz e verdhë e artë, që është përdorur për shekuj në mjekësinë tradicionale indiane. Përbërësi kryesor i shafranit të Indisë është kurkumina, e cila është një antioksidant shumë i fuqishëm me veprim anti-inflamator. Shafrani i Indisë është një ilaç popullor në shtëpi që përdoret për shumë sëmundje. Disa nga përfitimet […]

Vazhdo të lexosh

Një javë “pushim” nga rrjetet sociale

Personat që marrin “pushim” nga përdorimi i rrjeteve sociale qoftë edhe për një javë, tregojnë një përmirësim të dukshëm në gjendjen shpirtërore dhe shëndetin mendor, sipas një studimi të ri shkencor britanik. Studiuesit në Universitetin Bath, të udhëhequr nga Dr. Jeff Lambert i Departamentit të Shëndetësisë, i cili botoi revistën Cyberpsychology, Behavior and Social Networking […]

Vazhdo të lexosh

A ju ngelin shenja nga çorapet në këmbë, ja çfarë tregon për shëndetin tuaj

Corapet ndonjëherë lënë shenja të kuqërremta në këmbët tuaja, por nëse ju mbeten vazhdimisht gjurmë, është shenjë se trupi juaj po përpiqet t’ju tregojë diçka. Kjo është arsyeja pse Brightside tregon problemet shëndetësore që mund të na zbulojnë shenjat e çorapeve. Nëse ndjeni se këmbët tuaja janë shumë të fryra, arsyeja mund të jetë lëngu […]

Vazhdo të lexosh

Del ilaçi i ri kundër infarkteve dhe iktuseve

Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjeve në botë duke zënë një përqindje të konsiderueshme, sipas pazienti.it. Midis tyre është edhe ataku në zemër, i shkaktuar nga ndërprerja e qarkullimit të gjakut në zemër. Një studim i ri, është zhvilluar në përpjekje për të reduktuar mundësinë e sëmundjeve serioze kardiovaskulare, duke përfshirë atakun në zemër. […]

Vazhdo të lexosh

Lëngu i boronicës nxit funksionet e trurin te të moshuarit

Lëngu i boronicës zhvillon funksionet kognitive të trurit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në tru, sipas një studimi të realizuar nga Universiteti Exeter…Studimi i realizuar nga Universiteti Exeter dhe i publikuar në faqen e internetit të universitetit ka vënë në dukje se individët e shëndoshë të moshës 65-77 vjeç, që konsumojnë rregullisht lëng të boronicës, […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohet testi i thjeshtë i gjakut, mund të tregojë rrezikun fatal të sulmit në zemër

Është gjetur një test gjaku i cili mund të parashikojë rrezikun e një pacienti për një atak fatal në zemër në tre vitet e ardhshme. Shkencëtarët kontrolluan ish-të sëmurët nga sulmi në zemër për proteinën c-reaktive, një shenjë treguese e inflamacionit. Ata gjithashtu bënë teste standarde për troponinën, një proteinë e lëshuar në gjak kur […]

Vazhdo të lexosh

Ja 7 arsyet pse zgjoheni me hundë të bllokuara edhe kur nuk jeni të sëmurë

Hundët e bllokuara janë shumë të bezdisshme sidomos në mëngjes kur sapo jeni zgjuar nga gjumi. Shpesh pas këtij problemi fshihet një ftohje ose një infeksion tjetër viral që zakonisht lehtësohet vetë brenda një jave. E megjithatë ekzistojnë shumë shkaqe të tjera që ngrakojnë dhe irritojnë indet tuaja të hundës, me të cilat AgroWeb.org ju […]

Vazhdo të lexosh