Ushqimet më të mira kundër simptomave të reumatizmës

Reumatizma është një sëmundje që prek më shumë se 20% të popullsisë së globit. Për fat të keq, shkencëtarët nuk kanë zbuluar asnjë trajtim efikas apo medikament kundër kësaj sëmundjeje që prek gjymtyrët. Sidoqoftë, disa prej studimeve më të veçanta mbi këtë sëmundje, të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se ushqimet e duhura në kombinim […]

Continue Reading

Lajm i mirë në horizont për të infektuarit me HIV

Të dhënat e reja të fazës së hershme nga një provë klinike sugjerojnë përparim për një vaksinë për të luftuar kundër HIV. Provat, të kryera nga Iniciativa Ndërkombëtare e Vaksinave të AIDS-it dhe Instituti i Kërkimit Scripps në La Jolla, California mund të sjellin pushim pas 30 vjet përpjekjesh të vaksinave kundër HIV, i cili […]

Continue Reading

A e shton duhanpirja rrezikun e prekjes nga Covid-i të formës së rëndë?

Të gjithë e dimë se pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin. Por cilat janë efektet e tij në rrezikun e prekjes nga një formë e rëndë e koronavirusit? Kjo çështje po debatohet prej disa kohësh, teksa ka prova të ndryshme që tregojnë se pirja e duhanit e rrit rrezikun si të infektimit po […]

Continue Reading

Këto janë lëngjet që forcojnë kockat dhe trupin

Kockat e shëndetshme janë të rëndësishme për një qëndrim dhe paraqitje të mirë dhe për një rini afatgjatë. Kockat janë substancat minerale më të forta në organizëm, por sidoqoftë ato mbeten inde të gjalla gjithnjë në rritje. Përveç kockave të forta, organizmi ka nevojë për energji që të qëndrojë aktiv dhe i shëndetshëm. Pa këtë […]

Continue Reading

Propolisi: Çfarë është dhe si mund ta përdorni

Produktet që rrjedhin nga kosheret e bletëve duket se kanë veti të dobishme, megjithatë më i njohuri nga këto është propolis. Çfarë është propolis? Propolisi është një substancë rrëshinore, ngjitëse që bletët e përdorin për të bashkuar materialet e tyre të zgjoit. Bletët brenda mbulojnë muret qelizore me propolis, duke parandaluar përhapjen e baktereve dhe […]

Continue Reading

A shkaktojnë deodoranti dhe sutjenat kancer të gjirit?

Kanceri i gjirit është një nga llojet më të zakonshme të kancerit tek gratë . 1 në 8 gra preket nga kanceri i gjirit dhe numri i grave të prekura nga kjo sëmundje është një rritje. Ndonëse kjo formë agresive e kancerit shoqërohet dhe shenja të hershme jo shumë femra janë të afta t’i kuptojnë […]

Continue Reading

Sa mund të zgjasë imuniteti pas marrjes së vaksinës…

Vaksina Pfizer/BioNTech nxit reagim të fuqishëm imunitar, thotë doktor Paul Offit, drejtor i Qendrës për Vaksina në Spitalin e Fëmijëve në Filadelfia. Offit është njëri nga anëtart e panelit të ekspertëve të Administratës amerikane të Ushqimit dhe Barnave, që ka rekomanduar përdorimin e kësaj vaksine në Shtetet e Bashkuara. Në një intervistë për Radion Evropa […]

Continue Reading

Mos dilni kurre nga shtepia pa ngrënë mëngjes

Mëngjesi është pa kurrfarë dyshimi vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Falë tij, organizmi merr energjinë dhe ushqyesit e nevojshëm për t’u përballur me sfidat e ditës. Ky vakt është i rëndësishëm edhe për metabolizmin por si në çdo pikë të jetës, koha është gjithçka. Kur Është Koha e Duhur Për Të Ngrënë […]

Continue Reading

Djersitni shumë? Shtatë arsye pse është e mirë për shëndetin!

Pavarësisht nëse djersiteni në palestër ose thjesht sepse po ecni, kjo mund të nënkuptojë t’i jepni trupit tuaj një hov për shëndetin. Këtu janë shtatë arsye që ekspertët i konsiderojnë përfitimet e djersitjes për shëndetin tuaj mendor, fizik dhe emocional: Lehtëson dhimbjen “Ushtrimet stimulojnë rrugët neurokimike në tru, duke rezultuar në prodhimin e endorfinave që […]

Continue Reading

Kur duhet t’i riktheheni aktivitetit fizik pas infektimit me Covid?

Një studim i publikuar në New York Times, ka trajtuar situatën fizike të njerëzve pasi kalojnë Covid-19. Mjekët që kanë marrë pjesë në studim kanë vërejtur se shumë pacient që përpiqeshin t’i ktheheshin aktivitetit të mëparshëm, kishin vështirësi në frymëmarrje dhe lodhje ekstreme. Gjithashtu këto vështirësi ishin parë dhe tek pacient mjaft të shëndetshëm dhe […]

Continue Reading

Gati vaksina tjetër/ AstraZeneca do të nxjerrë në treg miliona doza në dhjetor

Bota mund t’i thotë lamtumirë COVID-19 në vitin 2021. Pas vaksinës të BioNtech, edhe AstraZeneca ka lajme të mira. Miliona doza të vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZeneca, pritet të jenë gati në muajin dhjetor. Drejtori i Testimeve të vaksinës, profesor Andrew Pollard, është optimist se vaksina do të jetë në […]

Continue Reading

Shega shëron këto tre sëmundje, ja mosha që duhet t’i konsumojë patjetër!

Studiuesit zviceranë kanë vërtetuar se antikosidanti tanina që gjenden tek shegë konvertohen në sistemin e tretjes në një kompleks që duket se ngadalëson plakjen mitokondriale – një proces natyral që dobëson qelizat dhe shkakton humbjen e masës dhe fuqisë së muskujve me vitet e kaluara. Gjatë viteve janë bërë shumë kërkime shëndetësore për shegët dhe […]

Continue Reading

Pse duhet të ndalojmë përdorimin e telefonave në tualet?

Shumë prej nesh janë të varur nga telefonat inteligjentë, sipas një sondazhi fundit , dhe mund të mos jetë aq i padëmshëm sa tingëllon.  Nëse jeni dikush që thjesht nuk mund të shkojë në tualet pa telefon, duhet të dini se  ka disa rreziqe që duhet të merrni parasysh.  Jo vetëm që mund të jetë i dëmshëm për shëndetin […]

Continue Reading

Sëmundja që dëmton rëndë shikimin – Si të dalloni simptomat

Mund të themi me plot gojën që nuk ka më të rëndësishme se drita e syve. E megjithatë kujdesi për sytë shpesh lihet në plan të dytë, duke shpresuar se asnjë sëmundje nuk do t’i prekë apo dëmtojë ata. Për këtë mjekët këshillojnë që të bëni vizita periodike pas moshës 40 vjeçare, ku rreziku i […]

Continue Reading

Specat djegës mbrojnë nga kanceri dhe rrisin jetëgjatësinë

Të jetuarit më gjatë nuk do të thotë të bësh një jetë duke i mohuar vetes kënaqësitë. Në fakt, duke qenë i zgjuar me zgjedhjet tuaja, një jetë e gjatë dhe e shëndetshme mund të jetë e juaja. Sipas studimeve, shtimi erëzave të caktuara mund të zgjidhë të gjitha shqetësimet tuaja shëndetësore dhe t’ju ndihmojë […]

Continue Reading

Njihuni me Çajrat më të mirë bimorë kundër astmës

Çajrat bimorë janë të nevojshëm dhe të domosdoshëm për të rikthyer nivelet e energjisë, për të forcuar imunitetin por edhe luftuar astmën. Çajrat bimorë janë shumë të pasur me antioksidantë dhe vitaminë C, që ju ndihmon jo vetëm të forconi sistemin imunitar, por edhe të qëndroni shëndetplotë. Më poshtë do të gjeni listën e çajrave […]

Continue Reading

Ky është mëngjesi i duhur për pacientët që vuajnë nga tiroidja.

Tiroidja është një gjendër që sekreton hormone duke ndihmuar rritjen dhe zhvillimin e organizmit. Të dhënat tregojnë se 200 milionë njerëz në botë vuajnë nga një çrregullim i caktuar i tiroides.Ushqyerja luan një rol shumë të rëndësishëm në mbrojtjen e shëndetit të tiroides. Ekspertët thonë se ushqyerja brenda 90 minutave të para të ditës, e […]

Continue Reading

Ja cfarë i ndodh organizmit nëse hani dy banane në ditë

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet të marra së bashku. Përfitimet e këtij fruti janë të shumta për trupin. Bananja është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6. Ato i bëjnë njeriut vetëm mirë, megjithatë banania nuk është për të gjithë, sidomos […]

Continue Reading

Brukseli është optimist për sigurimin e vaksinës për Covid në nëntor

Sipas një zyrtari evropian, rreth 30 milion këste do të jenë në dispozicion për shtetet anëtare deri në fund të vitit 2020. Theksohet se një kusht themelor është përfundimi me sukses i fazës së tretë të testeve. Në fakt, siç i informoi gazetarët eksperti evropian, ka gjashtë vaksina të mundshme në të cilat Komisioni po […]

Continue Reading

Shtatë efektet negative që i ndodhin trupit kur pini ujë me akull

emi zyrtarisht në verë dhe një gotë ujë i ftohtë me akull është alternativa më e mirë për të “shuar” të nxehtin këtyre ditëve. Por, pasi të keni lexuar shkrimin e mëposhtëm, me siguri do të mendoheni dy herë përpara se të pini sërish ujë nga frigoriferi. Shtatë gjërat e këqija të ujit me akull […]

Continue Reading