Përparim Rama është kryetar i Prishtinës

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka thënë se Përparim Rama është kryetar i ri i Prishtinës. Në një konferencë për media, Abdixhiku ia ka uruar fitoren Ramës, duke thënë se do të kujdestarojnë në Prishtinë me kujdes të madh. “Do të kujdestarojmë në Prishtinë me plotë kujdes. Përparimi me ekipën e tij, do të shërbej […]

Vazhdo të lexosh

BDI fiton zgjedhjet në Dibër, Aleanca për Shqiptarët akuza të forta: Qeveria ka ndërhyrë me strukturat e saj

Hekuran Duka i BDI-së ka shpallur fitoren në Dibër. Por kandidati i Aleancës për Shqiptarët për kryetar të Komunës së Dibrës, Bekim Pocesta ka komentuar procesin e sotëm zgjedhorë në këtë komunë. Pocesta akuzon BDI-në për përfshirje të strukturave të qeverisë në procesin zgjedhorë, ndërkaq thotë se do të bëjnë analizë të procesverbaleve nga vendvotimet. […]

Vazhdo të lexosh

Mblidhet sot Kuvendi në Maqedoninë e Veriut, votohet për mocionin e votëbesimit ndaj Zaev

Sot në ora 11:00 është caktuar seanca e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, në të cilën do të diskutohet dhe duhet të votohet për votëbesimin e Qeverisë së Zoran Zaevit. Interpelanca është dorëzuar nga partitë opozitare, së bashku me Lëvizjen Besa, ndërsa edhe përkundër paralajmërimeve se është arritur shumicë për votimin e mosbesimit […]

Vazhdo të lexosh

Greqia nuk njeh certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve

Greqia nuk njeh certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve, madje edhe të vaksinave Pfizer e Astra Zeneca. Dëshmitë e para tepër shqetësuese, jo vetëm nga shtetasit shqiptarë, por nga mjaft vizitorë të vendit nga shtete jo-anëtare të BE-së, kanë arritur tashmë tek autoritetet greke. Për çështjen është pozicionuar dje në mbrëmje zyrtarisht zv/ministri i Qeverisjes Dixhitale, […]

Vazhdo të lexosh

Greqi, mjeku: Kjo valë është shkatërruese, pandemia mund të dalë jashtë kontrollit

Autoritetet shëndetësore në Greqi janë shprehur të alarmuar për situatën epidemiologjike në vend, ndërsa paralajmërojnë një situatë më dramatike në vijim. Drejtori i ICU në spitalin Papanikalos, Nikos Kapravelos ka bërë një parashikim dramatik, duke thënë se në Krishtlindje situata epidemike në Greqi, pritet të dalë jashtë kontrollit dhe se sipas tij vendi mund të […]

Vazhdo të lexosh

“Shteti nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme”

Zëvendës Kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani foli në emisionin ‘RealStory’ në ‘Neës24’ për rezultatin e zgjedhjeve vendore, ndërsa komentoi edhe deklaratën e kryeministrit Zoran Zaev për të dhënë dorëheqjen. Gjatë intervistës, Osmani u shpreh se në këto zgjedhje vendore, BDI rikonfirmoi edhe njëherë se është partia më […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet Albin Kurti, Njësitë Speciale rrethojnë shtëpinë e kryeministrit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka marrë disa mesazhe kërcënime mbrëmjen e sotme. Mediet në Kosovë shkruajnë se për shkak të kërcënimit janë forcuar masat e sigurisë për shefin e Qeverisë. Njësisë Speciale  kanë rrethuar shtëpinë e ku banon kryeministri dhe familja e tij. Ende nuk dihet nëse janë identifikuar autorët e kërcënimit dhe nëse […]

Vazhdo të lexosh

Greqia nuk gjen qetësi, goditet sërish nga një tjetër tërmet

Greqia është tronditur sërish nga një tjetër tërmet. Tërmeti më magnitudë 4,3 ballë të shkallës Rihter është regjistruar në Kretë , në Arkalochori, pesë kilometra në jugperëndim të Arkalochorit. Fillimisht Instituti Sizmologjik Gjeodinamik regjistroi lëkundje në 4.4 Rihter, ndërsa sekuenca post-sizmike vazhdon me intensitet të pakufizuar në Kretë. Deri më tani nuk raportohet për dëme […]

Vazhdo të lexosh

27 emigrantë me skaf nga Turqia në Greqi

Në pranga kanë rënë pesë persona si pjesëmarrës të një organizate kriminale për trafikim të emigrantëve të paligjshëm nga Turqia në Rodos të Greqisë. Pas një operacioni të kryer nga Porti i Rodos në bashkëpunim me Drejtorinë e Mbrojtjes së Kufijve Detarë(DAPTHAS) ky grup u shkatërrua. Fillimisht Autoriteti Portual i Rodos u informua për një skaf […]

Vazhdo të lexosh

Korfuzi shpall gjendjen e emergjencës, pamjet që po bëjnë xhiron e rrjetit (Foto)

Pas zjarreve që shkrumbuan mijëra hektarë tokë, Greqia përballet me përmbytje masive. Për të dytën ditë radhazi, stuhia e pagëzuar me emrin “Balos” solli reshje të dendura në ishullin e Korfuzit, dhe probleme serioze në rajonin e Atikës, duke përmbytur banesat, shkollat dhe rrugët. Mijëra qytetarë mbetën të bllokuar në automjetet e tyre dhe autobusë, […]

Vazhdo të lexosh