Policia kufitare kroate akuzohet për sulm seksual ndaj emigrantëve

Një grua nga Afganistani dyshohet se është abuzuar seksualisht, u mbajt në det dhe u detyrua të zhvishej lakuriq nga një oficer policie kroate kufitare, gjatë kontrollit të një grupi migrantësh në kufirin me Bosnjën. Komisioni Evropian e përshkroi atë si një “veprim të dyshuar kriminal” dhe u kërkoi autoriteteve kroate “të hetojnë plotësisht të […]

Continue Reading

Tërmet në Greqi, lëkundje të forta edhe në Shqipëri

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti në Korçë u ndje me një magnitutë 3.9 të shkallës Rihter. Epiqendra ishte 133 km në juglindje të Bilishtit, ndërsa thellësia e vatrës rezulton të jetë 9 km. Ky në fakt ka qenë impakti i një tërmeti me magnitutë 5.2 të shkallës Rihter në Greqi. 

Continue Reading

Mjekët në Greqi futen ne grevë, kanë një listë me kërkesa për Ministrinë e Shëndetësisë

Federata e Shoqatave të Mjekëve Spitalorë të Greqisë ka njoftuar një grevë 24-orëshe gjatë ditës së sotme me një tubim në orën 10:30 në Ministrinë e Shëndetësisë. Mjekët kërkojnë rekrutimin masiv të stafit të përhershëm dhe punësimin e përhershëm të të gjithë kontraktorëve. Po ashtu kërkohet shkëputja e menjëhershme e spitaleve nga vaksinimi i popullatës […]

Continue Reading

Marrëdhëniet Kosove – Izrael ne stad historik shume pozitiv

Sot më datë 1 shkurt, me një ceremoni solemne virtuale, u firmos formalizmi i marrëdhënieve diplomatike mes republikës së Kosovës dhe shtetit të Izraelit. Firmosja zyrtare e lidhjes së marrëdhënieve diplomatike u bë nga ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme i Izraelit, […]

Continue Reading

Kryeministri grek, Rama na dha të drejtë për t’u zgjeruar.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka bërë një deklaratë të fortë në Parlamentin grek për çështjen e detit dhe zgjerimin e vendit fqinj me 12 milje. Aktualisht në parlamentin grek po diskutohet projektligji për zgjerimin e Greqisë. Ai ka thënë se edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama u kishte dhënë atyre të drejtë për t’u zgjeruar. […]

Continue Reading

Presheva nis sot vaksinimin anti-COVID

 Në komunë e Preshevës sot pritet të mbërrijnë vaksinat e para anti-COVID-19, që janë siguruar nga kompania Pfizer Biontech. Lajmi për këtë është konfirmuar edhe nga drejtori i Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë, Driton Salihu, përcjell INA. Sipas tij, të parët që do të vaksinohen do të jenë personeli mjekësor i shtëpisë së shëndetit. “Ditën […]

Continue Reading

Hashim Thaçi mbetet në burg, Specialja i refuzon kërkesën për lirim

Në Gjykatën Speciale në Hagë sot është mbajtur seanca e radhës paragjyqësore ndaj ish-krerëve politikë e ushtarakë të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi. Në këtë seancë është diskutuar edhe për kërkesat për lirim të përkohshëm. Prokurorja është shprehur përsa i takon mocionit për lirim të përkohshëm për ish-presidentin e Kosovës […]

Continue Reading

Mbërrin vaksina anti-Covi në Greqi/ Do të përdoret te qytetarët para Vitit të Ri

Vaksina kundër koronavirusit mund të mbërrijë shumë pranë Shqipërisë para vitit të ri. Qeveria grek jep lajmin e mirë se vaksina do të jetë në dispozicion të qytetarëve brenda pak javësh. Zëdhënësi i qeverisë, Stelios Petsas tha në një intervistë për Mega Tv, se programi për vaksinimin pritet të përfundojë në fund të qershorit të […]

Continue Reading

Pa asnjë sëmundje tjetër, vdes nga koronavirusi 25-vjeçari në Greqi

Mediat greke shkruajnë se i riu Theodori Pavlidis ishte i shëndetshëm dhe nuk kishte asnjë sëmundje tjetër shoqëruese. Lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë një deputet i parlamentit grek, ndërsa miqtë e tij ngrenë zërin në rrjetet sociale dhe bëjnë apel për të gjithë ata që dyshojnë te rrezikshmëria e madhe e virusit […]

Continue Reading

Vuçiç kërcënohet me jetë: Do të eliminojë snajperi…

Mediat e huaja bëjnë me dije se pjesëtarët e Agjencisë serbe të Informacionit dhe Sigurisë (BIA), në bashkëpunim me Prokurorinë për Krime të Teknologjisë së Lartë dhe Ministrinë e Brendshme të Serbisë, kanë arrestuar mbrëmë shtetasin M.P., 30 vjeç nga Paraçini, i cili dyshohet si personi që ka kërcënuar presidentin. 30-vjeçari akuzohet se përmes ‘facebook’ […]

Continue Reading

Hashim Thaçi jep dorëheqjen si president i Kosovës.

Vendimi është marrë pas konfirmimit të akt akuzës nga ana e Gjykatës Speciale në Hagë. ‘Unë nuk do të lejoj që në gjyq të shkojë presidenti i Kosovës, prandja unë jap dorëheqjen nga pozicioni që kam’, tha Thaçi. Pjesë nga fjalimi i Hashim Thaçit: Për përpjekjet tona për liri pavarësi dhe shtetndërtim. Do të bashkëpunoj […]

Continue Reading

Nënkryetari i ‘Agimit të Artë’ në arrati, policia greke: Mund të jetë arratisur në Shqipëri

Policia greke ka kërkuar ndihmën e Interpolit për hetimin e të arratisurit Christos Papa. Kërkesa vjen pasi policia greke dyshon se Christos Pappas mund të jetë arratisur drejt Shqipërisë. Mediat e greke bëjnë me dije se avokati i tij këmbëngul se ai nuk është arratisur dhe se herën e fundit që ka kontaktuar ka qenë […]

Continue Reading

3 teste për COVID-19 në laboratorë privatë dhe ka marrë përgjigje të ndryshme

I tillë është edhe një rast i një vajze nga Prishtina, ku brenda 24 orësh ka kryer 3 teste për COVID-19 në laboratorë privatë dhe ka marrë përgjigje të ndryshme. B.I e dërgoi vajzën e tij për të kryer testin PCR për koronavirus në një laborator privat dhe mori përgjigje se e bija ishte e […]

Continue Reading

Mimoza Kusari: Marrëveshja Kosovë-Serbi, në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka adresuar kritika ndaj kryeministrit Avdullah Hoti pas marrëveshjes së nënshkruar sot me Serbinë në Shtëpinë e Bardhë. Kusari-Lila ka thënë në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, se është “e rrezikshme, kritike” sidomos pika e marrëveshjes që parasheh moratorium njëvjeçar […]

Continue Reading

Kosovë: Bashën e presin si kryeministër

Kreun e opozitës shqiptare, Lulzim Basha, e pritën në Kosovë me nderimet më të larta në vizitën e tij dyditore. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti doli në një konferencë të përbashkët, ndërsa Basha bëri zotimet e tij për kohën kur të jetë në pushtet si kryeministër. Suksesi i kësaj vizite është komentuar nga analistët si […]

Continue Reading

Zv/ Kryeministri serb i Kosovës, zhduk Flamurin shqiptar nga zyrat e shtetit

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, dhe ministri i Ministrisë së Pushtetit Lokal, Goran Rakiq, duket se ka bërë disa ndryshime në zyrën e tij për takimet zyrtare, duke shkelur kështu protokollin e shtetit. Rakiq që në ditët e para që ka shkuar në ministri, ka hequr flamurin e Kosovës, i cili përdorej nga paraardhësja e […]

Continue Reading

Arrestohet kryeministri boshnjak/ Bleu respiratorë me çmim më të lartë se tregu

Kryeministri i Bosnjë e Hercegovinës, Fadil Novaliç, është arrestuar këtë të enjten nga agjensia shtetërore e zbatimit të ligjit SIPA, së bashku me kreun e Mbrojtjes Civile dhe pronarin e një kompanie private. Ata përfunduan pas hekurave pas hetimit për blerjen e respiratorëve për përballimin e COVID-19 me çmime më të larta se tregu. “Raporti […]

Continue Reading

Albin Kurti rikthehet në opozitë, përgatitet për revoltë dhe protesta

Ka përfunduar rrugëtimi i Albin Kurtit në krye të qeverisë së Kosovës dhe do të rikthehet aty ku ka qëndruar më shumë, në opozitë. Në fillim mocioni i mosbesimit të LDK dhe tani vendimi i Gjykatës Kushtetuese për t’i hapur rrugë qeverisë së re LDK- AAK- Nisma bëjnë që Kurti të dorëzojë çelësat e qeverisë. […]

Continue Reading

Koronavirusi/ Albin Kurti, futet në vetizolim

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se nga sot është futur në vetëizolim në banesën e tij pasi një zyrtar i Ministrisë së Integrimeve Evropiane ka pasur kontakt të ngushtë me një person të infektuar, raporton Syri.net Kosova. Kurti, përmes një postimi në Facebook thotë se ka pasur kontakt të ngushtë me […]

Continue Reading

Albin Kurti dërgon Hashim Thaçin në Komisionin e Venecias

Lajmi është bërë nga ana e zyrës së kryeministrit në detyrë Albin Kurti, ku thuhet se një opinion nga Komisioni i Venecias do të shërbente në forcimin e demokracisë dhe të së drejtës kushtetuese. Kujtojmë që Gjykata Kushtetuese vendosi të premten masë të përkohshme deri më 29 maj duke pezulluar deri në një vendim të […]

Continue Reading